در یک فنجان قهوه چه میزان کافئین وجود دارد؟

به گزارش آریا بلاگ، قهوه نوشیدنی بسیار محبوب در سراسر دنیا است، بنابراین بسیاری از مردم بلند شدن از خواب را بدون نوشیدن یک فنجان قهوه غیرممکن می دانند. محتوای کافئین در هر فنجان با آماده سازی، نوع دانه قهوه استفاده شده

در یک فنجان قهوه چه میزان کافئین وجود دارد؟

مترجم: سعید علیزاده

منبع:راسخون

قهوه نوشیدنی بسیار محبوب در سراسر دنیا است، بنابراین بسیاری از مردم بلند شدن از خواب را بدون نوشیدن یک فنجان قهوه غیرممکن می دانند. محتوای کافئین در هر فنجان با آماده سازی، نوع دانه قهوه استفاده شده، نادازه فنجان و ... فرق دارد. مصرف بیش از حد کافئین برای سلامتی شما مضر است. عوارض جانبی آن زیاد است و وقتی مصرف آن به شیوه ای اعتیادآور یا نسبتا زیاد باشد، کافئین موجود در آن می تواند اثرات جانبی زیر را بر سلامت فرد داشته باشد. تخمین کلی از کافئین در یک فنجان قهوه در حدود 100 میلی گرم می باشد. با این حال، در حقیقت هیچ عامل مطلق دنیای برای این مقدار وجود ندارد. چون کافئین موجود در یک فنجان قهوه به عوامل مختلفی مانند نوع قهوه، روش آماده سازی، مقدار فنجان، زمان دم شدن و ... بستگی دارد. با این حال، برای آگاهی شما، جدول ساده ای آماده شده است که مقادیر عددی مفیدی مر بوط به چند نوع قهوه در آن نوشته شده است.

نوع قهوه

مقدار کافئین

قهوه فوری (8 اونس)

70 میلی گرم (تقریبا)

قهوه دم شده (8 اونس)

125 میلی گرم (تقریبا)

قهوه فیلتری (8 اونس)

145 میلی گرم (تقریبا)

کاپوچینو (8 اونس)

75 میلی گرم (تقریبا)

اسپرسو (2 اونس)

90 میلی گرم (تقریبا)

کافه لاته (8 اونس)

75 میلی گرم (تقریبا)

استارباکس اسپرسو انفرادی (1 اونس)

75 میلی گرم

استارباکس اسپرسو دوپو (2 اونس)

150 میلی گرم

قهوه Dunkin Donuts (16 اونس)

180 میلی گرم (تقریبا)

لاته وانیل استارباکس (16 اونس)

150 میلی گرم

کافه دکاف (دم شده) 8 اونس

6 میلی گرم تقریبا

قهوه دکاف (فوری) 8 اونس

3 میلی گرم تقریبا

جدول مقایسه

اثرات جانبی کافئین

مصرف بیش از حد کافئین برای سلامتی شما مضر است. عوارض جانبی آن زیاد است و وقتی مصرف آن به شیوه ای اعتیادآور یا نسبتا زیاد باشد، کافئین موجود در آن می تواند اثرات جانبی زیر را بر سلامت فرد داشته باشد:

فردی که به کافئین معتاد می گردد ممکن است از اختلالات خواب برای مثال بی خوابی رنج ببرد. نوشیدن قهوه (یا در مواردی حتی چای) در حین خوابیدن ایده بدی است چون، زمانی که کافئین وارد جزیان خون شما گردد و آغاز به اثرگذاری روی بدن شما بکند، خستگی شما به صورت موقتی از بین می رود و حالت هوشیاری را تجربه خواهید کرد. این امر به صورت طبیعی فرایند خواب را به تاخیر می اندازد.

مصرف بیش از حد کافئین ممکن است باعث حملات ترس گردد.

بر خلاف آنچه که مردم فکر می نمایند قهوه بدن شما را بی آب می نماید. کافئین دارای خواص دیورتیک است و مصرف بیش از حد کافئین ممکن است شما را به شدت دچار خشکیت کند.

اععتیاد و وابستگی دو عارضه جانبی رایج مصرف بیش از حد کافئین هستند. یک فرد معتاد نمی تواند بدون دوز مورد احتیاج روزانه کافئین، به کارهای روزمره خود مشغول گردد و عدم تامین کافئین مورد احتیاج ممکن است علاوه بر علایم رایج، منجر به افسردگی، نگرانی، و اضطراب گردد.

منبع: راسخون
انتشار: 7 آبان 1400 بروزرسانی: 7 آبان 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 8294

به "در یک فنجان قهوه چه میزان کافئین وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در یک فنجان قهوه چه میزان کافئین وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید