دستور انتقال کارخانه قند به خارج از محوطه چغازنبیل صادر شد

به گزارش آریا بلاگ، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، بعد از 4 ماه دستور انتقال کارخانه قند به خارج از محوطه چغازنبیل صادر شد.

دستور انتقال کارخانه قند به خارج از محوطه چغازنبیل صادر شد

دستور معاون میراث برای مصوبه ای که 4 ماه اجرایی نشد

زیرگذر شوش از یک طرف هنوز دل نگرانی ها را برای شرایط این محوطه جهانی با خود دارد، از سوی دیگر ساخت کارخانه ای در حریم درجه یک و درجه دو در محوطه جهانی چغازنبیل را هم باید به آن اضافه نمود، علاوه بر تهدیدهایی که برای چگاسفلی باستانی در بهبهان بارها مطرح شده است.

جانمایی کارخانه ای که باید مانند دیگر کشورها در شهرکهای صنعتی پایه ریزی شود، این بار حریم درجه یک و درجه دو نخستین اثر ثبت جهانی شده را نشانه رفته است. براساس برنامه ریزی های اجرا شده قرار بود توسط این کارخانه در حریم درجه یک تسطیح، زیرسازی و حصارکشی انجام شود که نهایت کارش با تخریب و تغییر شکل در توپوگرافی و چشم انداز طبیعی به پایان می رسید، آن هم در شرایطی که میراث فرهنگی و محیط زیست هیچ گونه مجوزی در این زمینه صادر نکرده بودند.

تا پایان با درخواست مونسان، وزیر میراث فرهنگی از استاندار خوزستان، میراث فرهنگی نیز به سراغ مصوباتی رفت که در طول ماههای گذشته تصویب شده بودند و هنوز روی میز مدیریت شهری خاک می خوردند و پایان بعد از حدود چهار ماه، وزارتخانه میراث فرهنگی نسبت به استفاده از این مصوبه تاکید دارد.

اکنون محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر لزوم استفاده از این مصوبه برای خروج کارخانه در دستور کار ساخت در حریم درجه یک و دو محوطه جهانی چغازنبیل تاکید دارد.

او با تاکید بر این که این جابه جایی از سوی پایگاه چغازنبیل، توسط سرمایه گذار در حوزه اجرایی معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری با پیگیری پایگاه جهانی چغازنبیل و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان انجام می شود، تاکید کرد: براساس بند پنج صورت جلسه نشست جذب و حمایت سرمایه گذاری استان خوزستان که در هفتم تیر امسال به ریاست استاندار خوزستان برگزار شد، باید در اسرع وقت با معرفی اراضی جدید از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، کارخانه قند به خارج از حرایم پایگاه چغازنبیل با رعایت قوانین اعلام شده از سوی این پایگاه جابه جا شود.

او با اشاره به این مصوبه که حدود چهار ماه قبل به تصویب رسیده و با وجود تاکید استاندار خوزستان با قید اسرع وقت و پیگیری های اجرا شده، متاسفانه هنوز این جابه جایی صورت نگرفته است، گفت: به همین دلیل با توجه به تعرض جدی به ضوابط حفاظتی این محوطه از استاندار خوزستان می خواهیم تا هرچه زودتر دستور اجرایی کردن این تصمیم و جایگزین سازی واگذاری اراضی مورد نیاز برای اجرای طرح کارخانه در خارج از محدوده حرایم محوطه چغازنبیل را صادر کنند.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به تاکید وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مبنی بر اینکه به جد پیگیر هستیم تا این جابه جایی انجام شود، اضافه نمود: درخواست رسمی نیز به استاندار و دادستان خوزستان ارسال شده است.

طالبیان توضیح داد: در قانون عرصه و حریم به طور مصرح آمده است که در حرایم درجه یک و محوطه های باستانی هرگونه فعالیت که موجب تغییر شکل در توپوگرافی تپه های تاریخی و عوارض طبیعی شود، ممنوع است. بنابراین هرگونه تسطیح و تغییر در مورفولوژی طبیعی منطقه ممنوع بوده و نباید دخل و تصرفی انجام شود، این قانون به همه دستگاههای ذی ربط و استان ها ابلاغ شده و بر این اساس نباید شاهد اتفاقاتی از این دست باشیم.

معاون میراث فرهنگی همچنین از پیگیری اداره کل حقوقی وزارتخانه و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان از طریق مراجع قضایی بدلیل اهمیت موضوع و حفظ حریم میراث جهانی چغازنبیل که در سطح ملی و جهانی از اهمیت فوق العاده ای بر خوردار است، خبر داد و اضافه نمود: حفظ یکپارچگی تاریخی، فرهنگی و طبیعی میراث دوراونتاش (چغازنبیل) ضرورتی انکارناپذیر است و براساس قانون تمام دستگاه هایی که حفاظت از محیط طبیعی را برعهده دارند، ملزم به حفظ این یکپارچگی هستند.

او با تاکید بر اینکه مجموعه جهانی چغازنبیل پیوستگی عجیبی با میراث طبیعی پیرامون خود دارد، ادامه داد: این مجموعه که در حال حاضر بزرگترین اثر معماری شناخته شده تمدن ایلامی است، در قرن 13 قبل از میلاد روی طاقدیس سردارآباد، یکی از پدیده های شگرف زمین شناسی در منطقه زاگرس چین خورده ساخته شده است. در واقع در کنار رودخانه دز و کرانه های جنگلی پیرامون آن، منطقه ویژه تاریخی، طبیعی و فرهنگی شکل گرفته است، از این رو در کنار اهمیت چغازنبیل ارزش های طبیعی پیرامونی این اثر نیز اهمیت زیادی دارد که توجه و حساسیت بیش از پیش دستگاه هایی همچون جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و محیط زیست را نیاز دارد.

وی به وجود برخی از پدیده های زمین شناسی این منطقه که متعلق به میلیون ها سال قبل هستند، اشاره کرد و اضافه نمود: هنوز مطالعات باستان شناسی و چند رشته ای در این منطقه به خاتمه نرسیده است، اما در صورت تکمیل مطالعات جامع می توان ارتباط این منطقه را با سایر استقرارگاه های مهم که در یک شبکه یکپارچه قرار گرفته اند، پیدا کرد.

طالبیان با تاکید بر اینکه شناخت و بررسی پدیده های زمین شناختی این منطقه می تواند نکات فراوانی درباره هوشمندی سازندگان بنا با توجه به طبیعت اطراف و تشخیص اهمیت عوامل تاثیرگذار طبیعی آن باشد، اظهار کرد: آنچه مسلم است وجود کرانه های جنگلی دز و منطقه حفاظت شده شکار ممنوع پایین دز با هزاران گونه های جانوری و گیاهی بکر از دیگر ارزش های برجسته این منطقه است و بدیهی است که هرنوع خدشه به محیط تاریخی طبیعی محدوده طاقدیس سردارآباد می تواند تمام ارزشهای برجسته محیط پیرامونی چغازنبیل و سازه زیگورات مربوط به دوران ایلام میانه را که در جهان بسیار شناخته شده و نظیر آن را در کمتر جایی در جهان داریم از بین ببرد.

منبع: همگردی
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 5180

به "دستور انتقال کارخانه قند به خارج از محوطه چغازنبیل صادر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور انتقال کارخانه قند به خارج از محوطه چغازنبیل صادر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید