ظریف: نمی توانم مشکل ترامپ با اوباما را رفع کنم ، 15 شهریورگام سوم را برمی داریم

به گزارش آریا بلاگ، وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به اینکه اروپا تنها در کلام از برجام حمایت می کند، گفت: اگر اروپایی ها به تعهدات خود عمل کنند از گام هایی که برداشته ایم، بازمی گردیم.

ظریف: نمی توانم مشکل ترامپ با اوباما را رفع کنم ، 15 شهریورگام سوم را برمی داریم

ایسنا نوشت: محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در گفت وگو با روزنامه تاگس آنسایگر در پاسخ به سوالی درباره رایزنی هایش با رئیس جمهور فرانسه و اینکه چه اتفاقی باید برای حفظ توافق هسته ای رخ دهد، گفت: توافق هسته ای بر دو مبنا پایدار است؛ یکی از آنها ایران را ملزم می کند تا اطمینان دهد که برنامه هسته ای اش صرفا برای اهداف صلح آمیز است. دیگری نیز جامعه بین الملل، به ویژه سایر طرف های توافق را ملزم می کند که تضمین کنند روابط اقتصادی جهان با ایران عادی خواهد شد.

ظریف ادامه داد: ایران به تعهداتش عمل کرده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی 15 بار تائید کرده که ایران به توافق پایبند است که پنج بار آن پس از خروج آمریکا از این توافق بوده است، اما روابط اقتصادی ایران با جهان به حالت عادی بازنگشته است. در حقیقت، این روابط حتی از زمان پیش از توافق هم بدتر شده است. مسئله این است که دیگر طرف ها به تعهداتشان عمل نکرده اند.

وی در پاسخ به اینکه ایران اجرای برخی تعهداتش را به حالت تعلیق درآورده است، گفت: سازوکاری در توافق وجود دارد که معین می کند زمانی که یکی از طرف ها تعهداتش را اجرایی نمی کند، چه کاری باید انجام داد. ما از آنها استفاده کرده ایم. به محض اینکه اروپایی ها آغاز به اجرای تعهداتشان کنند ما نه تنها اقدامات بیشتری انجام نمی دهیم، بلکه می توانیم از گام هایی که برداشتیم، بازگردیم.

وزیر امورخارجه ایران در پاسخ به اینکه این، دقیقا به چه معناست، شرح داد: اروپا خود را به 11 مورد متعهد کرده است که شامل سرمایه گذاری، هواپیمای غیرنظامی، حمل ونقل و بازگشت شرکت های اروپایی (به ایران) است. ما هیچ یک از اینها را به عنوان پیش شرطی برای اجرای کامل تعهدات مان درخواست نمی کنیم. ما تنها می خواهیم قادر به فروش نفت خود و دریافت پول آن باشیم. ما صدها میلیارد دلار ضرر کرده ایم، اقتصاد ما در حال آسیب است، اعتبار ارز ما 75 درصد کاهش یافته است. اروپا خود را تنها به این بیانیه که از توافق حمایت می کند، محدود کرده است اما دراینجا، مردم شغل و درآمد خود را از دست می دهند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران گام سوم را اجرایی می کند، خاطر نشان کرد: مگر اینکه اروپا همین حالا دست به اقدام بزند. گام سوم از شش سپتامبر (15 شهریورماه) آغاز می شود. اگر بتوانیم با اروپا به یک فهم مشترک برسیم و اروپایی ها اجرای آن را آغاز کنند، ما دست به این کار نمی زنیم.

ظریف درباره اینکه گام سوم چه خواهد بود، گفت: ما هنوز نمی دانیم. یک دیدگاه این است که گام سوم ما همچون دو مورد قبلی به گونه ای باشد که قابل بازگشت هم باشد. دیدگاه دیگر این است که تا به حال نیز 120 روز به اروپایی ها فرصت داده ایم اما اکنون در شرایطی هستیم که زمان گام های قاطعانه تر فرارسیده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به اینکه اروپا و ایران هر دو خواهان حفظ توافق هستند، آیا این یک مشکل میان ایران و آمریکا نیست؟ گفت: به نظر می آید که این یک مشکل با شخص بنده است زیرا من هم تحریم شده ام اما این مشکل میان ما و آمریکا نیست، بلکه مسئله ای میان ما و اروپا است. آمریکا تعهداتی داشت که تصمیم گرفت آنها را زیر پا بگذارد اما اروپا هم تعهداتی دارد و آنها مستقل از آمریکا هستند و همچنین به طور جداگانه در توافق ذکر شده اند. اروپایی ها تازه همین دیروز نبوده است که از اهیمت اقتصاد آمریکا و دلار آشنا شده اند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران هیچ امیدی ندارد که این مسئله بتواند با مشارکت آمریکا حل شود؟ گفت: خیر، ما این مسائل را آغاز نکرده ایم. رئیس جمهور ترامپ از رئیس جمهور اوباما خوشش نمی آید. من نمی توانم این مشکل را رفع کنم. اروپایی ها نیز نمی توانند.

ظریف درباره دعوت از او برای حضور در کاخ سفید شرح داد: برای چه کاری؟ رفتن به کاخ سفیر برای یک مدت زمان نیم ساعته مسئله ای را حل نمی کند. اگر شما به یک مهمانی دعوت شوید که به شما گفته شده اگر نیایید در آینده از ورود شما به شهر نیز جلوگیری خواهد شد، در این صورت چه کار می کنید؟ این یک دعوت نامه نیست بلکه یک تهدید است. در این مورد هم به من گفته شد که اگر به دفتر بیضی (دفتر ریاست جمهوری آمریکا در کاخ سفید) نروم تحریم خواهم شد.

وی در پاسخ به اینکه آیا این بدین معنی است که شما مذاکرات با کاخ سفید را رد می کنید؟ تاکید کرد: خیر. این دست ما نیست. این آمریکا بود که میز مذاکره را ترک کرد، نه ما. آنها می توانند به مذاکره بازگردند اما برای این کار باید یک بلیط بین المللی بخرند و آن هم این است که تعهدات بین المللی شان را اجرا کنند.

ظریف اضافه نمود: آمریکایی ها باید دست از این بردارند که دیگران را مجبور به نقض تعهداتشان (در برجام) کنند.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی درباره پیشنهاد رئیس جمهور مکرون برای در نظر دریافت معافیت های جدید فروش نفت، خاطر نشان کرد: آمریکا باید از ملزم کردن دیگران به نقض توافق دست بکشد. اگر می خواهد این کار را با معافیتی جدید انجام دهد، این به خودشان مربوط است.

وی در پاسخ به اینکه ایران امیدی به تلاش ها برای میانجی گری دارد؟ ازجمله آنچه امانوئل مکرون در هفته های اخیر انجام داده است، گفت: ما در چند هفته گذشته با رئیس جمهور مکرون تعاملاتی داشته ایم. ما در توافق هسته ای ماندیم زیرا مکرون از رئیس جمهور روحانی این درخواست را کرده بود. ما دیدارهای خوبی داشتیم و اگر رئیس جمهور مکرون می خواهد آمریکا را متقاعد کند که مانع تراشی نکند، ما بسیار از آن استقبال می کنیم. مشکل ما با آمریکا نیست، این مسئله ای میان ایران و سایر طرف های باقی مانده در توافق هسته ای است. آنها مسائلی با آمریکا دارند که مکرون می خواهد حل وفصل کند. ما از آن استقبال خواهیم کرد و به او تا جایی که بتوانیم و خطوط قرمزمان آسیب نبیند، کمک می کنیم.

ظریف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تمام طرف ها می گویند خواهان جنگ نیستند اما تنش ها در خلیج فارس در حال افزایش است و در این شرایط آیا خطر وقوع درگیری وجود دارد، گفت: همیشه احتمال رویدادهای اتفاقی وجود دارد و افرادی که من آنها را تیم ب می نامم برخلاف میل ترامپ می خواهند پای او را به جنگ بکشانند. بنابراین، ما باید بسیار مراقب و خویشتندار باشیم. ما خواهان جنگ نیستیم اما از خود دفاع خواهیم کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 541

به "ظریف: نمی توانم مشکل ترامپ با اوباما را رفع کنم ، 15 شهریورگام سوم را برمی داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: نمی توانم مشکل ترامپ با اوباما را رفع کنم ، 15 شهریورگام سوم را برمی داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید