علی مسیو، روایتی از رهبر غیبی مشروطه

به گزارش آریا بلاگ، خبرگزاری خبرنگاران- مستند علی مسیو به کارگردانی مسعود میر درباره یکی از چهره های شاخص جنبش مشروطیت است.

علی مسیو، روایتی از رهبر غیبی مشروطه

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مردم شهر در انتظار آزادی بودند و کشور در حسرت آبادی. فرمان که امضا شد دیکتاتور بچگانه گریست و هزینه اتمام دلگیری اش شد حصر و حبس.

جماعت به شهر محبوس شدند و محتاج گندم و حاکمان ضیافت آهن و آه به راه انداختند و مشعوف سرکوب. دوباره مردی برخاست تا تاریخ شرمسار آیندگان نماند. او شد رهبر مرکز غیبی و این شروع گمنامی او بود که تا امروز به درازا کشیده است…

این خلاصه ای است از داستان یک مستند که می خواهد تا حد امکان، غبار فراموشی و بی توجهی به اصلی ترین چهره پشت پرده جنبش مشروطه را از اذهان بزداید.

مستند علی مسیو شناختنامه ای است مصور برای معرفی و غبار زدایی از شخصیتی که بی تردید جنبش مشروطه بدون درایت، حمایت و اصالت او حتی در همان حد محدود هم به ثمر نمی شست.

علی مسیو با سازماندهی ارتشی سری از میان وطن پرستان و آزادیخواهان آذربایجان تحت عنوان مرکز غیبی، سنگ مقاومت در کوشش برای وقوع انقلاب و البته شکستن محاصره تبریز را بنا گذاشت و در این راه از مال و جان و فرزندان خود گذشت.

این مستند محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است. علی مسیو مراحل نهایی تصویربرداری را پشت سر می گذارد و به تازگی وارد مراحل مقدماتی موشن گرافی و تدوین شده است. محمد فرطوسی تهیه کننده و محمد مقدم مشاور، این پروژه هستند.

محسن اسحقی، مهدی مرادپور و مریم فرهمند هم به ترتیب مسوولیت پژوهش، تصویربرداری و هماهنگی اجرایی مستند علی مسیو را بر عهده دارند. مسعود میر روزنامه نگار و علی مسیو نخستین مستند اوست.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 7181

به "علی مسیو، روایتی از رهبر غیبی مشروطه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی مسیو، روایتی از رهبر غیبی مشروطه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید