فروش نفت در بودجه 1400، ابهامات فراوانی دارد

به گزارش آریا بلاگ، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران می گوید: این تصور که در صورت کاهش تحریم ها، بار دیگر امکان وارد کردن پول نفت به بودجه جاری کشور وجود دارد، از تمامی واقعیت های مالی و سیاسی به دور است.

فروش نفت در بودجه 1400، ابهامات فراوانی دارد

حمیدرضا صالحی اظهار کرد: اینکه در بودجه سال آینده، فروش روزانه 2.3 میلیون بشکه نفت در نظر گرفته شده، سوالات و ابهاماتی را مطرح می نماید که باید به آنها پاسخ داده شود. هرچند همه این فروش پیش بینی شده مربوط به صادرات نیست و روی فروش داخلی نیز حساب شده اما باید تعریفی دقیق از شرایط داشت و بر اساس آنها اقدام کرد.

وی با اشاره به تحریم های آمریکا و سختی هایی که در جهت لغو آنها وجود دارد، شرح داد: ما می بینیم که در داخل کشور، میان قوای مختلف در رابطه با برجام و تحریم ها، نگاه واحدی وجود ندارد و از این رو حتی در صورت روی کار آمدن بایدن نیز معین نیست نقشه راه ما چه خواهد بود. از سوی دیگر در آمریکا و در میان دیگر قدرت های دنیای نیز اختلاف نظر وجود دارد و همین موضوع ارائه تحلیلی دقیق از آینده را سخت می نماید.

او ادامه داد: اینکه ما تصورمان را بر آن بگذاریم که در ماه های آینده قطعا تحریم ها کنار می رود و قطعا دسترسی ایران به درآمدهای نفتی به حالت عادی باز می شود کمی خوش خیالانه یا به دور از واقعیت خواهد بود.

به گفته صالحی، در کنار تحریم، امروز بحث تصویب نشدن اف ای تی اف نیز مطرح است و این یعنی حتی اگر ایران فروش و صادرات رسمی نیز داشته باشد، در بازگرداندن آنها به داخل کشور، همچنان مشکلاتی خواهد داشت.

صالحی زمان بر بودن بازگشت ایران به بازارهای نفتی را به عنوان مشکل دیگری که در این حوزه مطرح است برشمرد و گفت: در ماه های گذشته تحت تاثیر کرونا، هم بهای نفت کاهش یافته و هم تقاضا برای آن محدود شده است. در چنین فضایی بود که حتی عربستان سعودی و روسیه نیز به کاهش تولیدات خود رسیدند اما با این وجود بازار نفت تغییر و تحول جدی را پشت سر نگذاشت. در صورت پایین بودن تقاضا، قدرت مانور در این بازار محدود می شود و بازگشت ایران نیز سختتر خواهد شد.

عضو اتاق تهران به برنامه های کلان دنیای برای عبور از سوخت های فسیلی نیز اشاره نمود و اضافه کرد: در اتحادیه اروپا برنامه ریزی نموده اند که در سال های آینده، تعداد خودروهایی که از سوخت فسیلی استفاده می نمایند کاهش یابد. در آمریکا نیز بایدن بخش مهمی از برنامه خود را به مقابله با گرمایش زمین اختصاص داده است. با در کنار هم قرار دادن تمام این مسائل باید بپرسیم که چرا فکر می کنیم دنیا منتظر نفت ایران باقی مانده است؟

وی خاطر نشان کرد: در این بستر ما قطعا باید از فرصت ها استفاده کنیم، اما با توجه به تهدیداتی که در بازار نفت وجود دارد و تجربه پیروز حذف نفت از بودجه در سال های اخیر، باید این پول ها در بخش های زیرساختی سرمایه گذاری شود و بودجه با استفاده از درآمدهای پایدار ارائه شود.

به گزارش ایسنا، بر اساس لایحه بودجه سال 1400، دولت پیشبینی نموده فروش روزانه نفت در داخل و خارج به 2.3 میلیون بشکه در روز برسد.

این در حالی است که با توجه به تحریم های آمریکا در سال های اخیر، عدد صادرات نفت ایران کاهش یافته و دسترسی به منابع درآمدی آن محدود شده است.

دولت چند ماه قبل در قالب طرحی با نام گشایش مالی، کوشش کرد پیش فروش نفت در بازار داخلی با یاری بورس را اجرایی کند که با مخالفت نمایندگان مجلس، راه به جایی نبرد و حالا به نظر می رسد همان طرح در بودجه سال آینده نیز بار دیگر مورد آنالیز قرار می گیرد.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 5341

به "فروش نفت در بودجه 1400، ابهامات فراوانی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش نفت در بودجه 1400، ابهامات فراوانی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید