نتایج مهم از مذاکرات یمنی

به گزارش آریا بلاگ، دفتر نماینده سازمان ملل در یمن با اعلام سرانجام مذاکرات چهار روزه کمیته تبادل اسرا و بازداشتی های یمن در امان از پیشرفت در روند این مذاکرات اطلاع داد.

نتایج مهم از مذاکرات یمنی

به گزارش ایسنا، دفتر مارتین گریفیث، نماینده سازمان ملل در یمن اظهار داشت، کمیته تبادل اسرا اقداماتی که تاکنون برای اجرای توافق تبادل اسرا اتخاذ شده را مورد آنالیز قرار داده و نشست ها درباره روند اجرایی این توافق نامه مثبت و سازنده بودند.

به نقل از الیوم السابع، لازم به ذکر است، نشست های کمیته مسئول تبادل اسرا و بازداشتی ها در یمن روز آدینه با نظارت بین المللی در امان انجام شد. این کمیته همچنین نشست هایی با هیئت انصارالله و دولت مستعفی یمن برگزار کرد.

دفتر مارتین گریفیث اظهار داشت، نشست های چهار روزه کمیته تبادل اسرا در امان پیشرفت چشم گیری در اجرای روند آزادی اسرا داشته و در این نشست ها اطلاعات بیشتری درباره افراد موجود در لیست اسرا ارائه شد.

براساس این بیانیه، دو طرف درگیر اظهار داشتند، به آزادی همه اسرا، زندانیان، بازداشتی های اجباری و مفقودان به وسیله اجرای توافق تبادل اسرا طی مراحلی پایبند بوده و آماده هستند همه کوشش خود را برای تحقق این هدف مشترک به کار گیرند.

برگزاری این نشست ها به منظور دادن فرصت به طرفین درگیر جهت همکاری با یکدیگر و نهایی کردن لیست ها در آینده نزدیک ادامه دارد.

در این بیانیه آمده است، کمیته فرعی مربوط به اجساد طرح همکاری مشترک با تکیه بر اصول تعیین و جدول زمانی برای اجرای تبادل اجساد را تصویب کرد.

دو طرف درگیر در یمن (دولت مستعفی یمن و انصارالله) نخستین دور از مذاکرات پیرامون تبادل اسرا را اواسط ماه میلادی گذشته در امان در مقر دفتر هیئت ویژه سازمان ملل در یمن برگزار کردند. تبادل زندانیانی که در استکهلم بر سر آن توافق شد اقدامی مهم در راستای اعتمادسازی در چارچوب کوشش های سازمان ملل است تا طرف های درگیر را با هدف سرانجام دادن به جنگ چهار ساله یمن بر سر میز مذاکرات بنشاند.

این درحالی است که شبکه اسکای نیوز اظهار داشت، نشست های مذکور میان نمایندگان دو طرف یمن روز آدینه در پایتخت اردن بدون دستیابی به توافقی یا پیشرفت قابل ملاحظه ای به سرانجام رسید و قرار شد مذاکرات تا هفته آینده تمدید گردد.

همچنین در ارتباط با پرونده اجساد و مفقودان کمیته فرعی مربوط به این پرونده نشست مشترکی با حضور نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ برگزار و طی آن ضمن آنالیز پیشنهادات مکانیزم تحویل، توافق شد که همه اجساد طی دفعاتی تحویل داده شوند.

5252

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 73

به "نتایج مهم از مذاکرات یمنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج مهم از مذاکرات یمنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید