واریز 360 هزار میلیارد به حساب خانوارهای ایرانی!

به گزارش آریا بلاگ، در چند سالی که دولت یارانه نقدی 45 هزارو 500 تومانی پرداخت کرده تاکنون بیش از 360 هزار میلیارد تومان به حساب خانوارهای ایرانی واریز کرده است؛ این رقم نزدیک به بودجه عمومی است که امسال با آن کل کشور اداره می شود.

واریز 360 هزار میلیارد به حساب خانوارهای ایرانی!

به گزارش آریا بلاگ، وقتی فرمان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و توزیع یارانه نقدی بین خانوارهای ایرانی صادر می شد شاید این تصور وجود نداشت که این روند معیوب تا زمانی ادامه پیدا کند که خرج آن به صدها هزار میلیارد تومان می رسد و دیگر قدرت اصلاح سریع آن به حداقل می رسد.

10 سال است که جمعیت بیش از 70 میلیونی ایران عادت کرده اند که ساعت 12 شب یکی از روزهای آخر ماه مبلغ 45 هزار و 500 تومان به حسابشان واریز شود. فرقی هم ندارد خانوار وضعیت مالی خوبی داشته باشد و این پول اصلا اثری در زندگی آن نداشته باشد یا خانواری که حتی همین یارانه می تواند گرهی از زندگی اش باز کند و برای دریافت آن منتظر استغ وضعیتی که نشان دهنده روال اشتباه پرداخت یارانه در این سال ها بوده و می توانست به جای توزیع بین افراد غیرنیازمند به گونه ای برنامه ریزی شود که به نوعی دیگر از نیازمندان حمایت شود و هم سهم بخش های دیگری که در قانون مشخص شده، اختصاص پیدا کند.

اما به هر ترتیب، جمعیتی وارد لیست سازمان هدفمندی شدند که در هر ماه حدود 3500 میلیارد تومان هزینه یارانه 45 هزار و 500 تومان آنها بود و وقتی حساب و کتاب دقیق تر می شود نشان می دهد که از سال 1389 تا کنون برای هشت میلیارد نفر یارانه واریز شده که مجموعه هزینه ای حدود 364 هزار میلیارد تومان به همراه داشته است.

364 هزار میلیاردی که این سال خرج شده اکنون و در وضعیتی که دولت با کمبود منابع روبرو است، معادل بودجه سالانه آن شده است. در همین سال جاری که بودجه عمومی بیش از 450 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده کسری بودجه به سمتی پیش رفت که دولت بودجه را تا 386 هزار میلیارد تومان کاهش داده است و رقم به رقم منابع برای آن اهمیت دارد ولی در همین زمان هم همچنان بابت یارانه نقدی بیش از 78 میلیون نفر در ماه باید هزینه سنگین 3500 میلیارد تومانی را پرداخت کند.

قرار است بعد از سال ها تکلیف قانونی برای حذف یارانه بگیران پردرآمد سال جاری اتفاق تازه ای رخ دهد و نحوه یارانه دهی نقدی تغییر کند ولی آنچه تاکنون ثبت شده فقط حذف حدود یک میلیونی بوده است و با اینکه گفته می شود باید حداقل 24 میلیون نفر حذف شوند و دولت هم بانک اطلاعاتی دقیق برای این مهم را در اختیار دارد، همچنان دست مسئولان برای اقدام اصلاحی می لرزد.

برخی کارشناسان معتقدند در این بین ملاحظات سیاسی و اجتماعی وجود دارد که مانع از آن می شود که حتی دولت دست به حذف میلیونی پردرآمدها بزند. ولی اکنون وضعیت مالی به نحوی است که دیگر فرصت برای مدارا نیست و باید بدون ملاحظه ای افراد پردرآمدی که شناسنامه مالی مشخصی دارند و تشخیص آنها هم کار آسانی است، یارانه شان حذف شود.

یارانه نقدی و حجم 360 هزار میلیاردی تنها بخشی از پول کلانی است که سال هاست دولت ها بابت یارانه می پردازند و در سوی دیگر ماجرا یارانه های پنهان قرار دارند که در سال حجم آنها به بیش از 950 هزار میلیارد تومان می رسد و ابعاد خاص خود را به همراه دارند.

با وجود اعلامی که از سوی دولت و مجلس برای اصلاح روند پرداخت یارانه پنهان و آشکار در ایران وجود دارد فعلا به جمع بندی مشخصی در این رابطه نرسیده اند و مشخص نیست تا چه زمانی قرار است این روند معیوب ادامه داشته و هزاران میلیارد منابع کشور این گونه خرج شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 1193

به "واریز 360 هزار میلیارد به حساب خانوارهای ایرانی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واریز 360 هزار میلیارد به حساب خانوارهای ایرانی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید