وزیرخارجه ایرلند: بازگشت به برجام ارزش جنگیدن را دارد

به گزارش آریا بلاگ، خبرگزاری خبرنگاران- وزیر امورخارجه ایرلند با تاکید بر اینکه پنجره دیپلماسی برای بازگشت به برجام در حال بسته شدن است خاطر نشان کرد: احیای برجام ارزش جنگیدن را دارد.

وزیرخارجه ایرلند: بازگشت به برجام ارزش جنگیدن را دارد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، سامون کاوونی، وزیر امورخارجه ایرلند در گفت وگو با شبکه خبری الجزیره درباره نقش کشورش به عنوان تسهیل کننده قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و سفیر اخیرش به تهران گفت: متاسفانه دولت پیشین آمریکا در سال 2018 تصمیم گرفت که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با سیاست فشار حداکثری جایگزین کند که نتیجه آن اعمال فشار اقتصادی سخت بر ایران به جای حمایت از برجام بود.

کاوونی ادامه داد: ایرلند برای تسهیل اجرای قطعنامه 2231 اعلام آمادگی کرد تا به از سرگیری مذاکرات، کم کردن فاصله ها، حرکت به سمت جلو و پیشبرد راه چاره سیاسی کمک کند. در نتیجه ایران به اجرای کامل برجام برگردد و آمریکا تحریم های مرتبط با برجام را لغو کند.

وی شرح داد: هر کسی که می گوید رسیدن به این نقطه کار ساده ای است، در واقع ارزیابی درستی از پیچیدگی های سیاست در ایران ندارد. میانه روها در ایران مایل هستند که در صورت لغو کامل تحریم های مرتبط با برجام به این توافق بازگردند اما دیدگاه تندرو و فشارهای زیادی نیز در نظام سیاسی ایران وجود دارد، به ویژه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری (ایران) در ماه ژوئن که بازگشت به برجام را سخت کرده است.

وزیر امورخارجه ایرلند در ادامه گفت: اما آنچه اکنون شاهدش هستیم، کاملا برعکس است و ایران در حال فاصله دریافت هرچه بیشتر از شروط برجام است.

سامون کاوونی با اشاره به انتخابات پیش رو در ایران تاکید کرد: پنجره دیپلماسی در حال بسته شدن است و ما تنها یک ماه یا حراکثر پنج هفته فرصت داریم تا به یک پیشرفت قابل توجه در این زمینه دست یابیم. البته آمریکا سیگنال های مثبتی نشان داده است اما باید در نظر داشت که از سال 2015 تا به امروز خیلی چیزها تغییر کرده که قابل بازگشت هم نیستند و هیچ یک از ما نسبت به این مسئله ساده انگار نیستیم.

وی گفت: نکته ای که ایرانی ها روی آن تاکید می کنند، این است که آن ها به توافق پایبند بودند، توافق را نقض نکردند و منتظر هستند که آمریکا اولین گام را بردارد. اما از نظر من، تهران نیز باید پیچیدگی های سیاسی این مسئله برای دولت آمریکا را درک کند که یک چالش قابل توجه به شمار می رود.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایرلند اضافه نمود: من بر این باورم که هر دو طرف باید چالش های سیاسی این مسئله را در کشورهای یکدیگر درک کنند. به همین دلیل است که برخی کشورها تلاش می کنند نقش تسهیل کننده را ایفا کنند.

وی همچنین با اشاره به تلاش تروئیکای اروپا برای برقراری گفت وگوها در این زمینه خاطرنشان کرد: اکنون جهان نیاز دارد که یک خبر خوب درباره این موضوع بشنود. اگر بتوانیم فضای پیرامون بازگشت به برجام را مثبت کنیم، اتفاق بسیار خوبی خواهد بود که از نظر من ارزش جنگیدن را دارد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 6658

به "وزیرخارجه ایرلند: بازگشت به برجام ارزش جنگیدن را دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیرخارجه ایرلند: بازگشت به برجام ارزش جنگیدن را دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید