پروژه بزرگ GOG برای یک کاسه کردن بازی های تمام پلتفرم ها

به گزارش آریا بلاگ، شاید شرکت اپیک با در پیش دریافت سیاستی تهاجمی در انحصاری کردن بازی ها در چند وقت اخیر سر و صدای زیادی به راه انداخته باشد؛ و شاید این تئوری درست باشد که این شرکت یک تنه در حال تفرقه افکنی میان هواداران و بازی کنندگان کامپیوترهای شخصی است. با این حال واقعیت این است که مدت ها قبل از ظهور اپیک، نشانه هایی از این انشقاق در حال بروز بود.

پروژه بزرگ GOG برای یک کاسه کردن بازی های تمام پلتفرم ها

استیم، اوریجین، یوپلی، بتل نت، ایکس باکس اپ، و حالا اپیک. اینها همه شرکت ها و توسعه دهندگانی هستند که قصد دارند تا حد ممکن روی محصولات و تجارت خود کنترل داشته باشند؛ و در یک تجارت کاملا دیجیتال، تاکید روی اکوسیستمِ خود شاید بهترین جهت برای رسیدن به این هدف باشد.

گرچه این مسئله از دیدگاه تجاری کاملا قابل درک است، ولی زمانی را تصور کنید که فراموش نموده اید برای اجرای مثلا ویچر 3 باید به کدامیک از این گزینه ها رجوع کنید، و تازه به یاد آورید که قوانین و مناسک این لانچر خاص چه تفاوتی با قبلی دارد. اگر کتابخانه به قدر کفایت بزرگی از بازی ها داشته باشید، کم کم مسئله از یک امر صرفا ناخوشایند به مسئله ای واقعی و بزرگ بدل می گردد.

شرکت معظم CD Project Red - صاحب فروشگاه GOG - با لانچر جدید و متن باز GOG Galaxy 2.0 میخواهد این مشکل را یک بار برای همواره حل نماید.

یک لانچر که به همه حکومت می نماید

لانچر گلکسی فقط خانه بازی های GOG نخواهد بود، بلکه اجازه می دهد که همه کتابخانه های خود در لانچرهای مختلف را بدان اضافه کنید؛ و نه فقط بازی ها، که لیست دوستان، حساب کاربری کنسول هایتان، و هر متادیتایی که به همراه آنها باشد. این لانچر یک نمایشگر صرف هم نخواهد بود. روی هر کدام از بازی ها که کلیک کنید، همه جزییات آماری آن بازی را در تمام پلتفورم ها خواهید دید، مثلا آخرین اچیومنت های دوستانتان روی همه پلتفورم ها.

لیدربوردها به شما نشان می دهد که چه کسی بیشتر بازی نموده، چه کسی بیشترین اچیومنت را بدست آورده، یا چه کسی آخرین نفر بوده که فلان چیز را بازی نموده است. شما می توانید آن را با هر داده ای که می خواهید مرتب کنید. دوستان آنلاین تان به هر پلتفورمی که وارد شوند در بالای صفحه نمایش داده خواهند شد.

اگر بخواهید بازی خاصی را بصورت محلی نصب کنید، کافی است که روی گزینه نصب کلیک کنید تا گلکسی با باز کردن لانچر مربوطه، ادامه فرایند نصب را بر عهده بگیرد. پس از نصب البته کافی است روی شمایل بازی کلیک کنید تا بدون کمتریی دردسری اجرا گردد. این پروسه در حال حاضر به خوبی روی استیم و اوریجین - البته فعلا به شکل غیررسمی - کار می نماید. تا اینجای کار مایکروسافت تنها شرکتی بوده است که بطور رسمی از این پروژه حمایت نموده، گرچه GOG هم دست روی دست نگذاشته و در حال مذاکره با سایر شرکت ها است.

اما حتی بدون حمایت سایر شرکت ها هم تیم توسعه گلکسی در یک کاسه کردن بازی ها تحت این لانچر بسیار پیروز عمل نموده است؛ چنانکه در نمایشی از نحوه کار با لانچر، یکی از اعضای شرکت با اتصال حساب شخصی خود به بتل نت پیروز شد ظرف چند ثانیه کتابخانه بازی هایش را به گلکسی اضافه کند.

از سوی دیگر، سیاست های اطلاعاتی GOG خیال همه کسانی را که نگران به سرقت رفتن یا سوء استفاده از اطلاعاتشان هستند راحت نموده است، چراکه GOG همه داده های کاربران را بصورت رمزگذاری شده روی سرورهای خود نگه داشته، قول می دهد که به آنها نگاه نکند؛ و زمانی که شما ارتباط یکی از کتابخانه های خارجی خود را با لانچر قطع کنید، فورا تمام داده های مربوطه پاک خواهد شد. گلکسی هیچ تجسسی در کار شما نخواهد کرد، اینکه چه بازی می کنید، چه مدت بازی می کنید، از چه برنامه هایی استفاده می کنید، و یا هر چیز دیگری.

اما همین مسئله امنیت دیجیتال، امکان ارائه یک ابزار گفتگوی یکپارچه در نسخه بتا را محدود نموده است، گرچه کماکان احتمال ارائه این ابزار در آینده وجود دارد. امکان ایجاد ابزار گفتگوی یکپارچه میان تمام پلتفورم ها از لحاظ تکنیکی وجود دارد - چنانکه همین حالا هم گفتگوی داخلی بین استیم و ایکس باکس به خوبی کار می نماید - ولی از لحاظ حقوقی دچار سردرگمی است. قوانین استفاده از داده های شخصی در پلتفورم های مختلف، استانداردهای متفاوتی دارند، و ایجاد راه حلی برای پیروی کردن از این استانداردهای مختلف - به اضافه قوانین محلی یک دوجین کشور مختلف - کار ساده ای نیست.

افزونه ها و ابزارهای نشانه گذاری و مرتب سازی

طبیعت متن باز گلکسی، ساخت هر گونه افزونه را کاملا ممکن ساخته است. در واقع در نسخه بتای خصوصی - که هم اکنون در حال اجراست - کاربران همین الان هم افزونه هایی ساخته اند. به عنوان مثال یکی از این افزونه ها به کاربران امکان می دهد که بازی های دلخواه خود را از روی کنسول ایکس باکس بر روی کامپیوتر مک استریم نمایند.

لانچر گلکسی تنها ابزاری برای نمایش یکپارچه بازی ها نیست، بلکه با یاری همه متادیتایی که در اختیار دارد، ابزارهای خارق العاده ای را جهت کنترل و مرتب کردن بازی ها - و بطور کلی هر اطلاعاتی - در اختیار کاربران قرار می دهد. نه تنها امکان مرتب کردن لیست بازی ها بر مبنای هر پارامتری وجود دارد، بلکه می توان از ترکیبی از پارامترها هم در این راستا استفاده کرد. پارامترهایی چون ژانرها، لانچرها، سیستم عامل ها یا کنسول ها، نمرات و میانگین های متاکریتیک، وضعیت نصب بازی ها، اچیومنت ها، و یا ترکیبی از همه این پارامترها، و بسیاری دیگر. این ابزارها خصوصا زمانی کارایی شان را نشان می دهند که مجموعه بزرگی از بازی ها از شش یا بیشتر کتابخانه مختلف زیر سقف واحدی آمده باشد؛ شرایطی که به سادگی می تواند به سردرگمی منجر گردد.

از سوی دیگر، ابزار نشانه گذاری (Bookmark) گلکسی به نظم دهی بیشتر بازی ها یاری می نماید. می توان نتایج هر جستجویی را نشانه گذارد و آن را به صفحه اطلاع رسانی (Notification bar) افزود؛ چیزی شبیه به پلی لیست های اسپاتیفای. به عنوان مثال، اگر بخواهید به تمام بازی های جنگ ستارگان خود از هر پلتفورمی - از جمله کنسول ها - در یک مکان دسترسی داشته باشید، کافی است که کلمه جنگ ستارگان را جستجو نموده، روی نام صفحه نتایج کلیک کنید، و با استفاده از ابزار نشانه گذاری آن را به جنگ ستارگان تغییر نام دهید.

علاوه بر اینها، از آنجایی که ابزار جستجوی گلکسی نه تنها خود لانچر و فروشگاه GOG، بلکه تمام اینترنت را جستجو می نماید، به سادگی امکان یافتن و افزودن هر بازی به کتابخانه های شخصی ممکن است. این بدان معنی است که گرچه نمی توانید کنسول سوپر نینتندوی خود را به گلکسی متصل کنید، هنوز ممکن است که بازی زلدای مورد علافه تان را در کتابخانه بازی هایتان داشته باشید. ابزارهایی از این دست شاید تنها در موارد معدودی کاربرد داشته باشد، ولی بسیار از آنچه که از مدیریت کتابخانه یک لانچر انتظار می رود فراتر است.

گلکسی 2.0 پروه ای بسیار جاه طلبانه است. فعلا که همه چیز در یک بتای خصوصی به خوبی کار می نماید. باید منتظر ماند و دید که پس از عرضه بتای عمومی اوضاع چگونه پیش خواهد رفت.

منبع: PCGamer

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 14 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 155

به "پروژه بزرگ GOG برای یک کاسه کردن بازی های تمام پلتفرم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه بزرگ GOG برای یک کاسه کردن بازی های تمام پلتفرم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید