پشت پرده سندروم کاوازاکی و کرونا ، واقعیت های یک بیماری بچگانه

به گزارش آریا بلاگ، بیماری کاوازکی، این روز ها به دلیل شایع شدن ویروس کرونا، بیش از پیش موجبات نگرانی والدین شده است. اما، همه واقعیت های این بیماری بازگو نشده است.

پشت پرده سندروم کاوازاکی و کرونا ، واقعیت های یک بیماری بچگانه

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، چند هفته ای است که خبر ابتلای بچه ها به سندروم کاوازاکی و ارتباط آن با ویروس کووید -19، خانواده ها را نگران کرده و انتشار اخبار پراکنده و ضد و نقیض درباره آن به این نگرانی ها دامن زده است.

اما پیش از احساس نگرانی و یا آسودگی خاطر نسبت به ارتباط این سندروم با کرونا، باید در اولین گام کاوازاکی را بشناسیم، با علائم آن آشنا شویم و به موقع برای درمان آن اقدام کنیم.

رکسانا منصور قناعی فوق تخصص بیماری های عفونی بچه ها و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره سندروم کاوازاکی، گفت: این بیماری فرم شدید سندرم شوک سمی (TSS) یا شوک توکسیک است که بر اثر التهاب و تحریک ناشی از وجود عفونت یا توکسین عفونت در بدن ایجاد می شود و می تواند منجر به تحریک عروق شود.

وی درباره سن ابتلاء به این سندروم، اضافه کرد: این بیماری بیشتر در بچه ها زیر 5 سال مشاده می شود و عوارض آن در پسربچه ها شدیدتر است.

گرچه نام سندروم کاوازاکی برای اولین بار در هفته های اخیر و در سایه بیماری کرونا به گوش مردم خورده است، اما این سندروم نوپدید نیست و از سال های قبل تعدادی از بچه ها را مبتلا کرده است.

منصور قناعی، با اشاره به مشاهده موارد ابتلاء در بچه ها به کاوازاکی از سال های قبل، گفت: البته این بیماری در کشور ما شایع نبوده و هنوز هم علت آن در جهان پیدا نشده است.

وی درباره نحوه بروز این سندروم، اضافه کرد: یک آنتی ژن عفونی هنگام ورود به بدن موجب تحریک اندام ها می شود که این تحریک منجر به تولید مواد التهابی بر ضد این عامل عفونی شده و در نهایت باعث تخریب عروق می شود.

منصور قناعی ادامه داد: تا به امروز پژوهشگران پیروز به رد وجود ارتباط ابتلاء به کاوازاکی با عفونت های دیگر نشده اند و از طرفی بیشترین عامل بروز کاوازاکی، عفونت استوکوک عنوان می شود. همچنین از لحاظ تئوری کووید -19 یا SARS-CoV-2 نیز به علت ماهیت عفونی می تواند عامل بروز کاوازاکی باشد، اما تا به امروز این ادعا به اثبات نرسیده است.

این فوق تخصص بیماری های عفونی بچه ها، با بیان اینکه عفونت به طور مستقیم منجر به کاوازاکی نمی شود، اضافه کرد: بلکه چیزی که باعث بروز این سندروم می شود، التهاب ناشی از عفونت است که چند روز یا چند هفته بعد منجر به بروز این سندروم می شود.

وی درباره خطرات این سندروم، گفت: افزایش مواد التهابی بر اثر این بیماری می تواند کشنده باشد، اما اگر بیماری به موقع شناسایی و درمان شود، جای نگرانی وجود ندارد.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در جریان کووید -19 تولید مواد التهابی در بدن، هم در بزرگسالان و هم در بچه ها افزایش می یابد و این حالت در بچه ها منجر به التهاب عروق و درنهایت ناراحتی قلبی می شود، اما در بزرگسالان عارضه ریوی ایجاد می کند.

تست مثبت کرونا تعدادی از بچه ها مبتلا به کاوازاکی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه در هفته های اخیر در برخی کشور ها از جمله آمریکا و انگلیس گزارش هایی مبنی بر ابتلای بچه ها به کاوازاکی ارائه شده که تست کرونای برخی از آن ها نیز مثبت بوده است، گفت: به همین دلیل این احتمال داده شد که یکی از سوپر آنتی ژن هایی که باعث بروز کاوازاکی می شود، کووید -19 است و در سارس (SARS-COV) هم این نظریه مطرح بود.

فریبا شیروانی فوق تخصص عفونی بچه ها نیز ضمن تاکید بر اینکه هنوز نمی توان با قطعیت رابطه مستقیم بین کرونا و کاوازاکی را تأیید کرد، گفت: هنوز مقاله واضحی مبنی بر ارتباط این دو بیماری منتشر نشده و این ادعا بر مبنای مشاهدات بیان شده است، پس نمی توان قطعاً ذکر کرد که کووید -19 علت بروز کاوازاکی است.

وی ادامه داد: البته با توجه به اینکه بیماری کاوازاکی مولتی فاکتوریال بوده و عامل ایجاد کننده آن مشخص نشده است، احتمال بروز آن توسط عفونت ها وجود دارد و این موضوع در مقاله هایی به اثبات رسیده است.

شیروانی اضافه کرد: از طرفی در سال 2014 مطالعاتی انجام شد که نشان داد احتمال وجود برخی بیماری های تنفسی در بچه های که به کاوازاکی دچار شده اند، بیشتر از سایر بچه ها است.

وی درباره علائم قطعی کاوازاکی، گفت: علائم تب بیشتر از 5 روز، قرمزی چشم غیرچرکی، آدیوپاتی گردن، ضایعات جلدی و دهانی، وجود کاوازاکی را قطعی می کند، اما در مورد گزارش هایی که درباره ابتلای بچه ها دچار کرونا به سندروم کاوازاکی مطرح شده این علائم کامل نبوده است.

شیروانی تاکید کرد: اگر بچه ای تب بیشتر از 5 روز، ناتوانی در خوردن و آشامیدن، گیجی، ضایعات پوستی، خستگی، بی حالی، عدم اشتها، تهوع و استفراغ، ضربان قلب بالا و تنگی نفس را تجربه می کند، احتمال همراهی کاوازاکی با کرونا وجود دارد.

وی یادآور شد: در این موارد از واژه همراهی استفاده می شود چراکه تا به امروز هیچ مستند علمی مبنی بر ابتلای بچه ها به کوازاکی بر اثر ویروس کووید -19 منتشر نشده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، شرح داد: از طرفی در نمونه های گزارش شده سایر کشورها، بیشتر بچه ها PCR مثبت نداشتند و فقط میزان آنتی بادی بالا بوده است. همچنان باید قبول داشته باشیم که رفتار ویروس را نمی شناسیم و قطعی نمی توانیم بگوییم کرونا ویروس بچه ها را هم درگیر کرده است. از طرفی فرضیه دیگری مطرح است که فاز دوم ابتلاء به کووید -19 منجر به بروز کاوازاکی شده است.

هوشیاری را جایگزین نگرانی کنید

فوق تخصص بیماری عفونی بچه ها، ضمن تاکید بر اینکه نباید نگرانی در میان خانواده ها ایجاد شود، اضافه کرد: ابتلاء به کاوازاکی می تواند بر اثر تغییر فصل یا عوامل ناشناخته دیگری نیز باشد. به همین خاطر مهم ترین نکته تشخیص زودرس این بیماری است، زیرا این سندروم درمان پذیر است، اما اگر به موقع درمان نشود عوارض جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

اگر همه مردم هم تهدید کووید -19 را جدی بگیرند، باز هم موجب نمی شود از تاکید بر رعایت نکات بهداشتی و حفاظتی غافل شویم. حال که این بیماری بچه هاه را بهتر می شناسیم، باید گوش به زنگ باشیم و برای اقدام به موقع خود را آماده کنیم و هیچ گاه فراموش نکنیم در مسائل مربوط به سلامت جایی برای غفلت وجود ندارد؛ پس تا حد امکان بچه ها را هم تشویق به شستن صحیح دست ها کنیم و از حضور آن ها در تجمعات ممانعت کنیم.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3308

به "پشت پرده سندروم کاوازاکی و کرونا ، واقعیت های یک بیماری بچگانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده سندروم کاوازاکی و کرونا ، واقعیت های یک بیماری بچگانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید