کاهش خشونت و آتش بس پیش زمینه صلح در افغانستان است

به گزارش آریا بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از آناتولی، نهمین کنفرانس قلب آسیا-روند استانبول که با حضور رؤسای جمهور تاجیکستان و افغانستان و بسیاری از وزرا و مقامات عالی رتبه کشورهای عضو، کشورهای حامی و سازمان های منطقه ای و بین المللی در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار گردید، با انتشار بیانیه پایانی به کار خود پایان داد.

کاهش خشونت و آتش بس پیش زمینه صلح در افغانستان است

شرکت کنندگان در این نشست با انتشار بیانیه دوشنبه، برقراری آتش بس فوری، پایدار و جامع در افغانستان را ضروری دانستند.

در این بیانیه، بر لزوم گسترش همکاری و مذاکرات منطقه ای برای رسیدگی به چالش های مشترک و تشویق امنیت، ثبات و توسعه اجتماعی-مالی تاکید شده و آمده است: از فرایند صلح در افغانستان و کوشش ها برای تداوم مذاکرات میان دولت کابل و طالبان حمایت می کنیم. اهمیت و یاری کشورهای همسایه و شرکای منطقه ای و بین المللی را می پذیریم و آنها را دعوت می کنیم کوشش های خود را برای موفقیت فرایند صلح به بالاترین سطح ممکن افزایش دهند.

همچنین، طرفین نشست، ضمن حمایت از نقش فزاینده سازمان ملل متحد در فرایند صلح، از تصمیم دبیرکل این سازمان برای انتصاب یک نماینده ویژه در امور افغانستان و مناطق مجاور آن، استقبال کردند.

در این بیانیه درباره لزوم حصول آتش بس جامع و دائم که برای همه طرفین امکان دستیابی به راه چاره سیاسی را فراهم کند، توافق شد. همچنین تاکید شد که هرگونه توافق نامه سیاسی باید از حقوق همه افغان ها از جمله زنان، جوانان و اقلیت ها حمایت کند.

همچنین شرکت کنندگان در نشست تاکید کردند که باید به تمایل شدید افغان ها برای دستیابی به صلح پایدار احترام گذاشته گردد و به خواسته آنها برای حفظ دستاوردهای مالی، اجتماعی، سیاسی و توسعه ای که از سال 2001 به این سو حاصل شده از جمله احترام به تعهدات بین المللی افغانستان، رسیدگی گردد.

در این بیانیه که در آن خشونت مداوم و هرگونه اقدامات تروریستی به شدت محکوم شده؛ بر لزوم برقراری آتش بس فوری، دائمی و جامع، تداوم مذاکرات صلح و احترام به حقوق بین الملل بشردوستانه تاکید شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 6638

به "کاهش خشونت و آتش بس پیش زمینه صلح در افغانستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش خشونت و آتش بس پیش زمینه صلح در افغانستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید