کدام متغیر ها در پایداری ویروس کرونا موثر هستند؟

به گزارش آریا بلاگ، دانشیار انستیتو پاستور ایران گفت: ویروس کرونا ارتباط مستقیمی با دما ندارد و میزان ماندگاری و پایداری آن بر روی سطوح به مؤلفه ها و متغیر های مختلفی بستگی دارد.

کدام متغیر ها در پایداری ویروس کرونا موثر هستند؟

به گزارش خبرنگار فناوری خبرگزاری داننشجو، امیر قائمی دبیر انجمن ویروس شناسی و دانشیار انیستیتو پاستور ایران، در برنامه رادیویی روزنه در مورد تنوع محیطی و پایداری ویروس ها شرح داد: در مورد پایداری ویروس ها صرف اینکه بگوییم یک ویروس در زمان مشخصی بر روی سطحی باقی می ماند نمی تواند معنای لازمه را برای ما داشته باشد، چون مولفه های زیادی در پایداری ویروس تاثیرگذار هستند.

وی تشریح کرد: برای فرد آلوده چند نکته وجود دارد؛ یکی اینکه چه میزان ویروس از این فرد آلوده بر سطح انتقال پیدا می کند، این موارد تابعی از فاز عفونتی است که فرد دارد، یعنی فرد در چه فازی از عفونت است و چه میزانی از ویروس را می تواند از خود انتشار دهد.

قائمی افزود: نکته دوم نحوه انشار است؛ اینکه فقط دست فرد بیمار با سطح تماس پیدا کرده یا از طریق عطسه و سرفه حجمی از ویروس منتقل شده است. حجم ویروسی که در اثر این روش های مختلف می تواند به سطوح انتقال پیدا کند تحت شرایط مختلف خیلی متفاوت است.

دبیر انجمن ویروس شناسی بیان نمود: متغیر های ثانویه ما نیز این است که سطحی که در مورد آن صحبت می کنیم در چه میزان از رطوبت و خشکی واقع شده است و در واقع دمای سطح چه دمایی است. در نهایت نوع بستر و سطحی که درمورد آن صحبت می کنیم به چه شکلی است. همه این موارد متغیر هایی است که می تواند در میزان پایداری ویروس اثر داشته باشد.

او همچنین در مورد تاثیر دما بر روی ویروس ها گفت: سرد شدن و کاهش دما ارتباط مستقیمی با میزان نگهداری و حفظ قابلیت انتقال پذیری ویروس ها دارد؛ حتی ویروس هایی داریم که در دما های منفی می توان چندین سال آن ها را نگهداری کرد، لذا سرد شدن و دمای پایین یک عامل مثبت برای نگهداری ویروس هاست.

دانشیار انستیتو پاستور ایران اعلام نمود: انتظار ما این است که افزایش دما از میزان قابلیت عفونت پذیری ویروس ها بکاهد کما اینکه در مورد ویروس آنفولانزا اینگونه است.

قائمی تاکید کرد: در ابتدای شیوع ویروس کرونا مطرح شد که به نظر می رسد این ویروس ارتباط مستقیمی با دما نداشته باشد، یعنی افزایش دما خیلی نتواند از میزان شدت ویروس بکاهد که دقیقا امروز این مورد را می بینیم. ضمن اینکه چند وقت پیش نیز در نیمکره جنوبی و در کشور هایی مثل برزیل یا حتی بعضی از ایالت های چین که دما بالاتر بود افزایش شیوع را می دیدیم. امروز نیز در استان خوزستان شاهدیم که با افزایش دما به سمت افزایش مبتلایان میل پیدا می کنیم.

وی در پایان بیان نمود: البته نسبت به زمستان و فصل های سرد کاهش را شاهد خواهیم بود، ولی اینکه از بین برود چنین چیزی مطرح نیست.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3273

به "کدام متغیر ها در پایداری ویروس کرونا موثر هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام متغیر ها در پایداری ویروس کرونا موثر هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید