کنترل تبخیر آب دریاچه ارومیه در تابستان

به گزارش آریا بلاگ، با اجرای طرح خط انتقال آب از تصفیه خانه فاضلاب به دریاچه ارومیه، تبخیر آب این دریاچه در تابستان کنترل خواهد شد.

کنترل تبخیر آب دریاچه ارومیه در تابستان

برای رفع کم آبی دریاچه ارومیه طرح خط انتقال آب از تصفیه خانه فاضلاب به دریاچه ارومیه را اجرا خواهند کرد. این خط انتقال 11 کیلومتر طول دارد.

فرهاد سرخوش رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی، با اشاره به کاهش تراز دریاچه ارومیه بیش از 70 سانتی متر در تابستان گفت:

این طرح سالانه 52 میلیون مترمعکب آب تصفیه خانه فاضلاب ارومیه را به پیکره دریاچه ارومیه منتقل می کند.

بنا به گفته وی برای اجرای این طرح تا به امروز 240 میلیارد ریال هزینه شده و 110 میلیارد ریال نیز برای اتمام آن هزینه لازم است.

همچنین این طرح فاقد مشکل تامین اعتبار بوده و هم زمان با فاز سوم این تصفیه خانه در 22 بهمن سال جاری به بهره برداری می رسد.

میزان BOD تصفیه خانه فاضلاب ارومیه 10 میلی گرم در لیتر است که نشان دهنده استانداردهای بالای به کار رفته در این طرح است، چراکه بر اساس مجوز سازمان حفاظت محیط زیست میزان BOD خروجی تصفیه خانه فاضلاب باید بیشتر از 30 میلی گرم در لیتر نباشد.

ستاد احیای دریاچه ارومیه موظف به ایجاد هماهنگی در اجرای طرح های احیای نگین آبی آذربایجان بوده و اعتبار اختصاص یافته به این ستاد برای اتمام طرح های احیای دریاچه در اختیار دستگاه های اجرایی دخیل از جمله شرکت آب منطقه ای، سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل حفاظت محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری قرار می گیرد.

سرخوش بیان نمود:

ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح های متعددی نظیر لایروبی رودخانه ها، انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب به دریاچه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یک هزار و 200 چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در 6 هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی را در دستور کار قرار داده و برخی از این طرح ها در ورود آب به دریاچه مفید بوده است.

21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای حوضه آبریز دریاچه ارومیه را سیراب می کند. این دریاچه یک حوضه آبی بسته است که بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها آب را تامین می کند.

در اولین مرحله، مطالعاتی برای احیای این دریاچه از طریق ستاد احیای دریاچه ارومیه انجام شد و در سریع ترین زمان ممکن طرح های 44 گانه نهایی برای احیای این دریاچه در دستور کار قرار گرفت.

یکی از راهکارهای احیای دریاچه ارومیه، رسیدن آن به تراز اکولوژیک خود در مدت ده سال است، لازم به ذکر است کاهش 40 درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تا سر مزرعه یکی از مهم ترین مصوبه های ستاد احیای دریاچه ارومیه است.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 10 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1401 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 9489

به "کنترل تبخیر آب دریاچه ارومیه در تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل تبخیر آب دریاچه ارومیه در تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید