10 نکته درباره دیفنوکسیلات

به گزارش آریا بلاگ، 1. دیفنوکسیلات از دسته داروهای ضد اسهال است که برای درمان بیماران مبتلا به اسهال های حاد غیر اختصاصی به کار می رود. 2. این دارو ترکیبی از داروی مخدر در خود دارد که با کاهش دادن حرکات روده موجب افزایش زمان عبور مایع از روده ها و جذب آب اضافی و کاهش شدت اسهال می گردد.

10 نکته درباره دیفنوکسیلات

10 نکته درباره دیفنوکسیلات

1. دیفنوکسیلات از دسته داروهای ضد اسهال است که برای درمان بیماران مبتلا به اسهال های حاد غیر اختصاصی به کار می رود.

2. این دارو ترکیبی از داروی مخدر در خود دارد که با کاهش دادن حرکات روده موجب افزایش زمان عبور مایع از روده ها و جذب آب اضافی و کاهش شدت اسهال می گردد.

3. متاسفانه بسیاری از افراد به طور خود سرانه از این دارو برای درمان انواع اسهال از جمله نوع عفونی آن اقدام می نمایند که این موضوع موجب می گردد که عامل بیماری زای میکروبی در درون مجرای روده به جای مانده و پس از مدتی شکل شدیدتر اسهال را ایجاد می نماید. بنابراین مصرف این دارو باید با نسخه پزشک و براساس تشخیص او و در مدت محدود صورت پذیرد.

4. این دارو جزو داروهای مخدر است که مصرف طولانی مدت مقادیر بیش از حد درمانی آن موجب وابستگی جسمی می گردد و علاوه بر آن، به سرعت نسبت به آثار ضداسهال آن تحمل ایجاد می گردد، به این معنی که با قطع دارو بیمار دچار اسهال شدید می گردد.

5. اغلب جوان ها این داروها را به دلیل برخی از آثار زودگذر آن مورد سوء مصرف قرار می دهند. در برخی از موارد هم ممکن است ابتدا دارو با نظر پزشک مورد تجویز قرار گیرد ولی مصرف طولانی و یا غیرضروری و اغلب افراطی آن داروها پایان به اعتیاد منجر خواهد شد.

6. در صورت وجود تب بالا یا اسهال خونی نباید از دیفنوکسیلات استفاده گردد.

7. در اطفال کوچک تر از دو سال نیز نباید دیفنوکسیلات مورد استفاده قرار گیرد.

8. این دارو به تجویز پزشک نیاز دارد و مصرف خودسر آن ممنوع است.

9. دیفنوکسیلات می تواند موجب سرگیجه و خواب آلودگی گردد و احتیاط های لازم را در صورتی که در حال رانندگی هستید و یا کارهایی انجام می دهید که نیاز به هوشیاری و دقت دارد، باید به کار برد.

10. عوارض خطرناک دارو عبارت است از التهاب لوزه المعده، کند شدن تنفس و شوک آنافیلاکسی.

منبع:http://www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 26 تیر 1401 بروزرسانی: 26 تیر 1401 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 10211

به "10 نکته درباره دیفنوکسیلات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته درباره دیفنوکسیلات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید