اظهارات دبیر شورای امنیت روسیه درباره بحران در روابط با آمریکا

به گزارش آریا بلاگ، دبیر شورای امنیت روسیه، روابط مسکو و واشنگتن را در پایین ترین سطح بعد از جنگ سرد ارزیابی کرد، گفت آمریکا در دفاع از مردمش در برابر کرونا شکست خورده و از وجود آزمایشگاه های بیولوژیکی آمریکایی در نزدیکی روسیه و چین خبر داد.

اظهارات دبیر شورای امنیت روسیه درباره بحران در روابط با آمریکا

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نیکولای پاتروشییف دبیر شورای امنیت روسیه در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه کامرسانت گفت که روابط مسکو و واشنگتن در پایین ترین سطح خود از زمان پایان دوران جنگ سرد قراردارد، البته روسیه نسبت به از سر گیری گفت وگوهای سازنده دو کشور درباره مسائل مهم بین المللی امیدوار است.

به گفته وی، اوضاع سیاسی در روابط دو کشور در حال حاضر اصلاً مناسب نیست، البته تاریخ طولانی روابط روسیه و آمریکا نشان داده که در لحظات سرنوشت ساز، رهبران دو کشور، به رغم اختلافات موجود، توانایی ایجاد عرصه همکاری دوجانبه سازنده را دارند. پاتروشییف ادامه داد: به همین دلیل، ما معتقدیم که هنوز هم عقل سلیم در واشنگتن حاکم شده و گفتگوهای روسیه و ایالات متحده در مسائلی که همکاری سازنده آنها ضروری است، از سر گرفته شود.

این مقام روس، از جمله این موضوعات بین المللی، در وهله نخست از ثبات راهبردی و کنترل تسلیحات نام برد و یادآور شد که تصمیم دو کشور برای تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی (پیمان استارت-3) این امیدواری را بوجود آورد که روابط مسکو و واشنگتن عادی شود. وی از دیگر عرصه های همکاری روسیه و آمریکا به مبارزه با تروریسم بین المللی،افراط گرایی و جنایان سازمان یافته، حل و فصل مسائل در سوریه، مشکل هسته ای کره شمالی و فرایند اوضاع پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران نام برد.

آمریکا هرگز قدرت پذیرش تقصیر خود را نداشته، بنابراین مسکو انتظار عذرخوای بایدن را ندارد

دبیر شورای امنیت روسیه تأکید کرد که مقامات مسکو انتظار عذرخواهی طرف آمریکایی بابت سخنان جو بایدن رئیس جمهوری این کشور خطاب به رئیس جمهور ولادیمیر پوتین را ندارد، در عمل نشان داده شده که آمریکایی ها هرگز قدرت پذیرفتن تقصیر خود در چنین شرایطی را ندارند.

وی یادآور شد، همانطور که روزی جورج بوش پدر اعلام کرده بود که آمریکاهرگز پیش هیچکس عذرخواهی نخواهد کرد. جهان شاهد بود که ایالات متحده بمب اتمی بر سر مردم ژاپن ریخت و آنها مدعی شدند که این کار اجتناب ناپذیر بود.

نیکولای پاتروشییف در پاسخ به سئوالی درباره آینده روابط دوجانبه گفت: مقامات امریکایی به همکاری ها با روسیه از دریچه مبارزات سیاسی داخلی نگاه می کنند و به همین دلیل دورنمای فرایند توسعه روابط دو کشور را نمی توان دلگرم کننده نامید. زمان آن رسیده که این واقعیت را پذیرفت که روابط با کشور ما برای سیاستمداران آمریکایی مشخص کننده نیست. هرچند مقامات مسکو به ادامه مذاکرات در زمینه هایی که منافه مشترک وجود دارد، علاقه مند هستند و امیدوارند که این علاقه مندی در ایالات متحده نیز وجود داشته باشد.

روسیه قصد دخالت در مناقشه داخلی در اوکراین را ندارد

این مقام بلندپایه روس همچنین گفت که روسیه هیچ برنامه ای برای مداخله در مناقشه در منطقه جنوب شرقی اوکراین ندارد، هرچند با دقت فرایند اوضاع را زیر نظر دارد و آمادگی دارد که در صورت ضرورت تدابیر لازم را اتخاذ کند.

وی تأکید کرد: وخامت اوضاع کنونی در منطقه دونباس، نتیجه مسائل داخلی در اوکراین است که مقامات کی یف سعی دارند اذهان عمومی را از آن منحرف کنند. دولت اوکراین از این طریق می خواهد مسائل خود را حل نماید - سرمایه های داخلی مدتهاست به سرعت در حال خروج از اوکراین هستند، اقتصاد این کشور همچون گذشته توسط وام های خارجی سرپاست و بدهی های دولت اوکراین همچنان رو به رشد است، صنایع کشور متوقف شده که مقامات کی یف در حال فروش آنها به خارجیان است و آنها در این شرایط صحبت از ارزش های دموکراتیک می کنند.

روسیه به هر قیمت حاضر به توسعه روابط با اتحادیه اروپا نیست

پاتروشییف بخش دیگری از این مصاحبه گفت که روسیه قصد ندارد به هر قیمتی با اروپا همراهی کند، البته برای گفتگوی سازنده آماده است و درهایش به روی مقامات اروپایی همواره باز است.

وی توضیح داد: مسلماً روابط با اروپا برای ما اهمیت دارد، ولی نه به هر قیمتی. واقعیت این است که روسیه و کشورهای اروپایی قرن هاست که روابط تاریخی در حال گسترشی داشته اند و اکنون از بین بردن این روابط به دلایل بی پایه و اساس، اقدامی غیر معقول خواهد بود.

این مقام از سخنان سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه درباره امکان بالقوه قطع روابط با اتحادیه اروپا حمایت کرده و گفت، مسکو همواره حاضر به مذاکره و همکاری با آنهاست، ولی این تمایل باید متقابل باشد.

شیوع کرونا مسائل داخلی آمریکا و عدم توانایی در دفاع از مردم را مشخص کرد

دبیر شورای امنیت روسیه در پاسخ به سئوالی درباره دورنمای پیشنهاد پوتین به طرف آمریکایی درباره همکاری های سایبری، یادآور شد که ایالات متحده بدون هیچ مدرکی و استدلال منطقی روسیه را به دست داشتن در حملات سایبری به سازمان های آمریکایی متهم می کند و در واقع علاقه ای به همکاری در این زمینه ندارد، ولی روسیه را بزرگترین تهدید برای خود معرفی می کند.

وی ادامه داد: بزرگترین تهدید برای آمریکا در حال حاضر اپیدمی کروناست. آنها عدم توانایی خود برای دفاع از جان و سلامت مردم کشورشان در شرایط اپیدمی کرونا را به خوبی نشان داده اند. ما شاهد مسائل واضحی هستیم که سیاستمداران آمریکایی از شهفرایندان خود پنهان می کنند و به همین دلیل تلاش می کنند تا توجه آنها را به سمت تهدیدات از جانب روسیه منحرف سازنند.

پاتروشییف یادآور شد که در ایالات متحده تعداد قربانیان ویروس کرونا به بیش از 560 هزار نفر رسیده که بیشتر از کل تلفات در سایر کشورهاست. در چنین شرایطی آمریکا همچنان خود را محق می داند که قوانین خود را به دیگر کشورهای جهان دیکته کند و سرنوشت بشریت را مشخص کند.

وجود آزمایشگاه های تحت کنترل آمریکا که قادر به تولید سلاح بیولوژیکی هستند

دبیر شورای امنیت فدراسیون روسیه همچنین گفت که این کشور دلایل خوبی در اختیار دارد که در آزمایشگاه های تحت کنترل آمریکا در سایر کشورهای جهان، کار به روی ساخت سلاح های بیولوژیکی انجام می شود. به گفته وی، بیشتر این آزمایشگاه ها در نزدیکی مرزهای روسیه و چین قرار دارند. در واقع آنها مراکز تحقیقاتی هستند که در آنها ظاهراً آمریکایی ها به دانشمندان محلی روش های جدید برای بیماری های خطرناک را نشان می دهند. ولی اصلاً مشخص نیست که در داخل آنها چه می گذرد. این در حالی است که در مناطقی که این آزمایشگاه ها قرار دارند، انواع بیماری های ناشناخته مشاهده شده است.

پاتروشییف همچنین از سازمان منع سلاح های شیمیایی در رابطه با بی توجهی به نابود سازی تسلیحات شیمیایی در ایالات متحده انتقاد کرد و یادآور شد، این در حالی است که روسیه زیر نظر کارشناسان این سازمان، تمامی ذخایر سلاح های شیمیایی خود را قبل از پایان مهلت مشخص شده، از بین برده است.

وی گفت: ولی آمریکا چه؟ سلاح های شیمیایی آنها در ابتدا یک سوم کمتر از تسلیحات روسیه بود، ولی ما دیگر هیچ سلاحی نداریم، ولی انبارهای آمریکا همچنان پر است. البته این سلاح ها در حال نابودی است، ولی هیچ عجله ای برای این کار وجود ندارد و سازمان منع سلاح های شیمیایی هیچ نگرانی نشان نداده و ادعایی علیه واشنگتن مطرح نمی کند. این در حالی است که زمانی که حادثه ای در سوریه رخ دهد، بلافاصله نتیجه گیری شده و مقامات دمشق متهم می شوند، در حالی که عامل اصلی این تحریکات با استفاده از مواد سمی، کلاه سفیدها هستند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 خرداد 1400 بروزرسانی: 17 خرداد 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 6991

به "اظهارات دبیر شورای امنیت روسیه درباره بحران در روابط با آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات دبیر شورای امنیت روسیه درباره بحران در روابط با آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید