با ایمنی جمعی کرونا مخالفیم ، امواج بعدی بیماری خواهد آمد

به گزارش آریا بلاگ، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به شرایط ابتلا و فوتی های ناشی از کرونا در تهران، گفت: بالاترین گروه سنی که در تهران به دلیل کرونا فوت شده اند بین 70 تا 79 سال بوده است. در حالی که بیشترین گروه سنی که در تهران از نظر ابتلا داشته ایم، بین 50 تا 59 سالگی بوده است.

با ایمنی جمعی کرونا مخالفیم ، امواج بعدی بیماری خواهد آمد

به گزارش خبرنگاران، دکتر علیرضا زالی درباره شرایط کرونا در تهران، گفت: در بیماری های مزمن فرسایشی که نوپدید هستند، صحبت از شکست دادن بیماری، بیشتر یک واکنش هیجانی زودرس است. بنابراین من به این پارادایم اعتقادی ندارم و شکست کرونا به عنوان یک بیماری مزمن، نوپدید و فرسایشی بیشتر یک شعار هیجانی است. شاید بهتر باشد بگوییم که ما کرونا را ریشه کن می کنیم، برای ریشه کن کردن این ویروس هم طبیعتا باید روش های مدیریتی تاثیرگذار اعمال گردد.

وی اضافه نمود: مطلقا نباید فریفته شویم و نباید در مقابل این بیماری، غرور ما را بگیرد. باید بدانیم که با یک بیماری مواجهیم که شواهد جهانی درباره آن اندک است و کم بودن اطلاعات علمی درباره این بیماری باعث می گردد که ما سلاح کمتری در برابر آن داشته باشیم. زیرا شناخت مان از این بیماری کمتر است. بنابراین در چند ماه اخیر کمتر در ادبیات علمی جهان بحث شکست دادن بیماری کووید-19 را دیده ام. مانیفست بیشتر کشورها این بوده است که باید به نوعی به سمت شکستن زنجیره انتقال این بیماری حرکت کنیم.

کرونا قطعا امواج چندین باره خواهد داشت

زالی ادامه داد: این بیماری قطعا امواج چندین باره خواهد داشت. باید توجه کرد که در این زمینه کشورها به چند دسته تقسیم می شوند؛ کشورهایی که از روز اول با مدیریت منطقی و چابک در برابر این بیماری تدابیر جدی اتخاذ کردند و البته مولفه های اجتماعی، مالی، سیاسی آن ها با کشور ما در انطباق نیست. مانند کشور تایوان، سنگاپور، کره جنوبی و بعضا در آلمان. بعضی کشورها در دور اول کرونا را مدیریت کردند و البته آسیب هایی هم دیدند و حالا موج دوم بیماری به سراغ شان آمده است؛ مانند ایران. تقریبا بیشتر کشورهای جهان در همین مدل هستند. آنالیز جهانی نشان می دهد که اروپایی ها به یک کفه رو به پایین و رو به افول رسیده اند. مجددا در بخش هایی از فرانسه و مناطقی از اسپانیا و انگلیس، خوشه های جدید بیماری در حال شکل گیری است، اما نه به شکلی که در موج اول بود. در عین حال در آمریکای جنوبی، بخش هایی از آمریکای شمالی و کشورهای آفریقا، به ویژه آفریقای جنوبی و آسیا کشورهایی هستند که برخلاف مدل اروپایی در حال افزایش موارد جدید ابتلا هستند. در کشوری مانند ترکیه با توجه به این که دیرتر از ما موج اول را تجربه کردند، طبیعتا امواج بعدی با تاخیر قابل توجهی انجام خواهد شد.

وی گفت: ما باید زرنگ باشیم و با استفاده از مبانی علمی و بدون این که دچار غرور کاذب شویم، با استفاده از توصیه ها و مدل های کشورهای پیروز، پیش رویم. باید توصیه های سازمان بهداشت جهانی را به صورت جدی مورد توجه قرار دهیم؛ چراکه نقشه راه را ترسیم می نماید. نگاه هیجانی زودرس در این زمینه درست نیست.

پیچیدگی های مقابله با کرونا در تهران

وی درباره اقدامات ستاد مقابله با کرونا در تهران، گفت: باید توجه کرد که در استان تهران با پیچیدگی هایی مواجهیم، به گونه ای که بالاترین جمعیت را در تهران داریم و بالغ بر 14 میلیون و 800 هزار نفر در تهران سکونت دارند، تهران بالاترین چگالی یا تراکم جمعیت را در کشور دارد، منطقه ای مانند بهارستان در جنوب غربی استان تهران بالاترین میزان تراکم جمعیتی را در کشور دارد، ما بیشترین میزان سکونت غیررسمی را در تهران داریم که بین 13 تا 17 درصد پیش بینی می گردد و بالغ بر یک میلیون نفر در طول روز به عنوان جمعیت شناور وارد تهران می شوند و این پیچیدگی ها در تهران وجود دارد.

با ادبیات علمی صحبت کنیم

با ایمنی جمعی مخالفیم

زالی تاکید نمود: این که بخواهیم در برابر کرونا پرچم افتخار بالا ببریم، اصلا علمی نیست. باید با ادبیات علمی صحبت کنیم. به هر حال امواج بعدی کرونا خواهد آمد. این طور نیست که فکر کنید که کشورهایی که در دور اول کرونا توفیق داشتند، قطعا گارانتی می شوند و دیگر کرونا سراغ شان نمی آید. تا زمانی که یا 66 درصد افراد در جامعه دچار این بیماری نشوند و یا داروی مطمئن و واکسن آن پیدا نگردد، این سناریو در کشورهای جهان قابل تکرار خواهد بود. البته ما به شدت از نظر علمی با ایمنی جمعی مخالفیم و این حرف بسیار خطرناک است. باید دارو و واکسن کارای این دارو پیدا گردد و یا در بدترین و سخت ترین شرایط که از نظر علمی کاملا با آن مخالفیم و آن را منسوخ شده تلقی می کنیم، 66 درصد جامعه مبتلا شوند که در این صورت با حجم بسیار زیاد بیماری و تلفات بسیار زیاد همراه خواهد بود. در عین حال راه دیگر این است که این بیماری الگوی بیماری های سارس و مرس را طی کند و دچار سقوط و زوال خود به خودی در طبیعت گردد.

تنها راه فائق آمدن بر کرونا

وی اضافه نمود: در عین حال باید زنجیره انتقال ویروس را در هم بشکنیم. تنها راه فائق آمدن بر این ویروس همین است. ادامه حیات کرونا در طبیعت تا زمانی که موجود زنده را به عنوان میزبان جدید شکار نکند، متوقف می گردد. این ویروس تا زمانی می تواند به حیات بیولوژیک خود ادامه دهد که چرخه انتقال وجود داشته باشد. باید زنجیره انتقال شکسته گردد.

بالاترین گروه سنی ابتلا و فوتی کرونا در تهران

جامعه پزشکی خسته است

زالی ادامه داد: در تهران 25 دستگاه اجرایی و 365 خرده نهاد در حوزه مدیریت شهری با این بیماری درگیر هستند. در عین حال اکنون هم آماری که در تهران داریم، آمار نسبتا خوبی است. به طوری که در تهران در حال حاضر میزان کسانی که به دلیل کرونا فوت شده اند، نسبت به مجموع بستری و بیماری 1.7 است. بالاترین گروه سنی که در تهران به دلیل کرونا فوت شده اند، بین 70 تا 79 سال بوده است. در حالی که بالاترین گروه سنی که در تهران از نظر ابتلا داشته ایم، بین 50 تا 59 سالگی بوده است. از روز آغازین اپیدمی کرونا تا به امروز در 86.7 درصد موارد در کلیه متوفیان ناشی از کرونا در تهران، فرد فوت شده حتما یک عامل زمینه ای هم داشته است. این موضوع در سایه کوشش جامعه پزشکی و بهداشتی و درمانی در تهران می دانیم. جامعه پزشکی خسته شده، بسیاری از معوقاتش را دریافت نکرده و دچار فرسودگی شده است، اما بازهم در حال کوشش هستند.

لزوم افزایش سه برابری ظرفیت مترو

زالی گفت: برای اقدامات مدیریتی باید دستگاه های مختلفی را کنار هم قرار دهیم. ما معتقدیم که هم استانداران و هم روسای ستادی باید بیش از گذشته در مدیریت اپیدمی ها از جمله کرونا اختیارات مبسوط تری را داشته باشند. به عنوان مثال ما فی نفسه با طرح ترافیک مسئله ای نداریم، بحث ما این بود که فراوری سفر را در حمل و نقل عمومی تهران کاهش دهیم. استدلال شهرداری این بود که اجرای جدید طرح ترافیک در تهران بار جدیدی به حمل ونقل عمومی اضافه نمی نماید، اما با توجه به اینکه تهران در شرایط قرمز است، ما استدلال کردیم که طبیعتا ما نیازمند این هستیم که به هر طریقی فراوری سفر و فشار بر حمل و نقل عمومی را کاهش دهیم. در تهران بالغ بر 1.6 میلیون نفر از حمل و نقل عمومی استفاده می نمایند که 800 هزار نفر از مترو و 800 هزار نفر از سایر سیستم ها استفاده می نمایند. ما به ستاد ملی مقابله با کرونا در رابطه با تهران پیشنهاد دادیم که برای حل مساله، مترو و سیستم اتوبوس رانی تهران باید بتوانند با چابک سازی سیستم حمل و نقل خودشان، فراوری سفر را به گونه ای ساماندهی نمایند که اجرای فاصله گذاری اجتماعی با خدشه روبه رو نگردد، مترو باید تا سه برابر ظرفیت فعلی خود افزایش ناوگان داشته باشد و تعداد زیادی اتوبوس وارد شهر تهران گردد. در اپیدمی ها باید میان بر بزنیم.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، درباره اخذ جریمه از افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی نمایند، گفت: در همه کشورهای جهان عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی و عدم استفاده از وسایل پیشگیری مانند ماسک، حتما با جرایمی روبه رو است و ما تنها کشوری هستیم که برای این موضوع جریمه در نظر نگرفته ایم. البته من از مردم هم تشکر می کنم و مردم اصلا مقصر نیستند، نباید تمام کاسه و کوزه ها را بر سر مردم بشکنیم. خوشبختانه اجرای شیوه نامه های بهداشتی در تهران به 68 درصد رسیده است؛ درحالی که در هفته سوم خرداد به 11 درصد رسیده بود. همچنین در تهران به طور میانگین 72 درصد از ماسک استفاده می نمایند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3998

به "با ایمنی جمعی کرونا مخالفیم ، امواج بعدی بیماری خواهد آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با ایمنی جمعی کرونا مخالفیم ، امواج بعدی بیماری خواهد آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید