با بچه ها سوگوار چگونه برخورد کنیم؟

به گزارش آریا بلاگ، یک متخصص روانشناسی کودک و نوجوان درباره نحوه برخورد با بچه ها سوگوار توضیحاتی را ارائه کرد.

با بچه ها سوگوار چگونه برخورد کنیم؟

به گزارش آریا بلاگ به نقل از آریا بلاگ، آمنه دقیقی خداشهری متخصص روانشناسی کودک و نوجوان درباره نحوه برخورد با بچه ها در سوگواری ها، اظهار کرد: با شروع تولد یک کودک یادگیری موضوعات مختلف در او شروع می گردد. یادگیری موضوعاتی که در ابتدا مانند: شناخت منبع تغدیه، نحوه ارتباط با محیط و گریه کردن بیشتر جنبه غریزی برای تامین احتیاج های اولیه دارند.

با افزایش سن کودک در هر مرحله از رشد احتیاج به یادگیری موضوعات مختلف در او افزایش پیدا می نماید و در این میان نوع رفتار دیگران با کودک می تواند نقش بسزایی در کسب توانایی ، سرعت سازگاری و درک کودک از موضوعات جدید داشته باشد.

او در ادامه اضافه نمود: سازگاری، برخورد، یادگیری و به کارگیری همه آنچه افراد و از جمله بچه ها بیشتر با آن روبرو بوده اند امری ساده تر و قابل درک تر است، برعکس پذیرش و درک موضوعاتی که افراد با آن بیگانه تر بوده اند و برایشان ناشناخته مانده است امری سخت خواهد بود.

خدا شهری اعلام کرد: از جمله موضوعاتی که درک و پذیرش آن برای کودک سخت خواهد بود مرگ است. اگر چه بچه ها در بازی ها، قصه ها، شنیده ها و در بعضی موارد تجربه هایی از قبیل مرگ حیوانات و حشرات، تا حدودی با موضوع مرگ روبرو شده اند، اما درک عمیق مرگ به عنوان موضوعی همیشگی که برای همه اتفاق می افتد برای آن ها به ویژه بچه ها زیر 5 سال امری سخت خواهد بود.

او گفت: زمانی که کودک با مرگ یکی از افراد نزدیک خانواده و آشنایان روبرو می گردد ممکن است در بهت فرو رود و سکوت کند، سوالات زیادی درباره آن بپرسد و هیجاناتی از قبیل بهانه گیری، لجبازی، گریه های ممتد و حتی در بعضی موارد خنده از خود نشان دهد که در این مواقع باید به او اجازه داده گردد تا به تخلیه هیجانات خود بپردازد.

این روانشناس توضیح داد: در پاسخ به سوالات کودک به این نکته توجه کنید که پاسخ سوالات را تا حد ممکن ساده و کوتاه داده و از پرداختن به جزئیات خودداری کنید. از جملاتی مانند فلانی پیش خدا رفته، به آسمان یا مسافرت رفته پرهیز کنید؛ چرا که مشاهده شده بچه ها به سبب علاقه ای که به فرد فوت شده دارند ممکن است دست به اعمال خطرناکی بزنند تا در جوار او قرار بگیرند. بهتر است بگویید آدم ها همانطور که به جهان می آیند، غذا می خورند، عظیم می شوند روزی هم می رسد که می میرند و نمی توانند حرکت نمایند، ببینند، بخورند، حرف بزنند یا هر کاری را انجام بدهند. ما در نبود آن ها ناراحت می شویم و حتی دلمان کمی برایشان تنگ می گردد، اما بالاخره فراموش می کنیم و به زندگی خودمان ادامه می دهیم. بازی می کنیم، غذا می خوریم، دوستان جدید پیدا می کنیم و به زندگی خود در کنار انسان های زنده ادامه می دهیم.

او اظهار کرد: هیچگاه سعی نکنید از جواب دادن به سوالات کودک سوگوار و داغ دیده طفره بروید و یا از گریه او جلوگیری کنید؛ چرا که برون ریزی احساسات نقش بسزایی در آرام سازی او خواهد داشت. احساسات خودتان را هم مخفی نکنید اگر چه نباید با عزاداری های شدید باعث بروز شوک در او شوید. درباره موضوع پیش آمده صادقانه، ساده و کامل با کودک صحبت کنید. بچه ها تغییرات روحی، روانی و رفتاری شما را کاملا درک می نمایند و در صورتی ک با یک سوال بدون جواب در ذهن خود برخورد نمایند دچار به هم ریختگی می شوند.

خداشهری گفت: در بعضی از بچه ها ممکن است در نتیجه توضیحات اشتباه عظیمتر ها رفتار هایی از قبیل خشم نسبت به خدا، دکتر، پرستار بروز کند. در چنین موقعیتی به حرف های کودک و دلایل خشمش گوش دهید و اشتباهات ذهن او را اصلاح کنید. اگر چه حضور بچه ها زیر 3 سال در مراسم هایی از قبیل تشییع جنازه پیشنهاد نمی گردد، اما از حضور کودک در مجالس جلوگیری نکنید؛ زیرا باعث می گردد او بتواند سریع تر و راحت تر با موضوع کنار بیاید. در هنگام گریه و سوگواری کودک را آزاد بگذارید، سعی کنید نهایت همدلی و همدردی را با او داشته باشید و برای بازگشت هر چه سریع تر محیط زندگی و منزل به حالت عادی کوشش کنید.

او در خاتمه اضافه نمود: به یاد داشته باشید در صورتی که با مواردی از قبیل سکوت های طولانی مدت، بغض فرو خورده، آشفتگی های شبانه، رفتار های پرخاشگرانه شدید و قشقرق های طولانی مدت روبرو شدید حتما با یک روانشناس کودک مشورت نموده و او را از شرایط کودک آگاه کنید. روانشناسان با تخصص کودک می توانند با تکنیک هایی از قبیل بازی درمانی، قصه گویی و رفتاردرمانی کودک را سریع تر به حالت عادی بازگردانند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3326

به "با بچه ها سوگوار چگونه برخورد کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با بچه ها سوگوار چگونه برخورد کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید