تشخیص سرطان ریه با کرم هایی که بو می کشند

به گزارش آریا بلاگ، احتمالا شنیده اید که سگ ها می توانند با استفاده از حس بویایی قوی خود بعضی از بیماریها را تشخیص دهند. گفته می گردد بعضی اوقات ازاین قدرت باورنکردنی آنها با استفاده از استشمام نمونه های خونی، ادراری و تنفسی انسانها برای تشخیص انواع سرطان استفاده می گردد.

تشخیص سرطان ریه با کرم هایی که بو می کشند

به گزارش یورونیوز، از دیگر موجوداتی که به یاری انسان برای تشخیص بیماری آمده اند می توان به کرم ها اشاره نمود. این کرم ها با شناسایی بوی سلول های سرطانی، دانشمندان را به سمت روشی نوین برای تشخیص زودهنگام سرطان سوق داده اند.

اخیراً معین شده یک گونه از کرم های لوله ای و گرد به نام سی الگانس C. elegans به بوی ساطع شده از سلول های سرطانی جذب می شوند. امروزه دانشمندان از وجود وسیله ای خبر می دهند که از کرم های ریز برای تشخیص سلول های سرطانی ریه استفاده می نماید. استفاده از سیستم حاوی تراشه که می توان از آن به عنوان روشی نوین در جهت تشخیص زود هنگام سرطان نام برد. دستگاه کرم روی تراشه می تواند روزی به پزشکان یاری کند تا سرطان غیرتهاجمی را در مراحل اولیه تشخیص دهند.

سی الگانس یک کرم کوچک به طول حدود یک میلی متر است که عمدتا از باکتری ها تغذیه می نماید. چندین دهه است که در آزمایشگاه به عنوان ارگانیسم مدل ژنتیکی مورد استفاده قرار گرفته است.

ناری جانگ، دانشجوی فارغ التحصیل که در این تحقیق شرکت داشته می گوید تشخیص زودهنگام سرطان برای درمان موثر و ادامه حیات لازم است.

بنابراین، روش های غربالگری سرطان باید سریع، آسان، ارزان و غیرتهاجمی باشد. در حال حاضر، پزشکان سرطان ریه را با آزمایش های تصویربرداری یا بیوپسی تشخیص می دهند، اما این روش ها اغلب نمی توانند تومورها را در مراحل اولیه تشخیص دهند.

اگرچه سگ ها را می توان برای بو کشیدن سرطان انسان آموزش داد، اما نگهداری آنها در آزمایشگاه عملی نیست. بنابراین دکترجانگ و شین سیک چویی، محققان اصلی پروژه، تصمیم گرفتند برای ایجاد یک تست تشخیص سرطان غیر تهاجمی از کرم هایی کوچک استفاده نمایند که به راحتی در آزمایشگاه رشد می نمایند و حس بویایی فوق العاده ای دارند.

دکتر چویی، محقق کره ای می گوید:سلولهای سرطانی ریه مجموعه ای متفاوت از مولکول های بودار را نسبت به سلول های طبیعی فراوری می نماید. کرم های سی الگانس به وسیله بوهای خاص جذب یا دفع می شوند. بنابراین ما فکر می کنیم که می توان از این کرم ها برای تشخیص سرطان ریه استفاده کرد.

در یکی از آزمایش ها، محققان قطره هایی از ادرار انسان را روی پتری دیش (ظروف آزمایشگاهی) ریختند و مشاهده کردند که کرم ها ترجیحاً به سمت نمونه های ادرار بیماران سرطانی می خزیدند.

دانشمندان برای اثبات توانایی کرم الگانس در شناسایی سلول های سرطانی، از قطعه ای با جنس الاستومر سیلیکون استفاده نموده اند که در وسط آن حفره ای منتهی به دو حفره (چاهک) دیگر در کناره ها قرار گرفته است. کرم های کوچک در حفره وسطی قرار می گیرند و سپس هرکدام از سلول های سالم ریه همراه با سلول های سرطانی ریه به صورت جداگانه در چاهک های کناری قرار داده می شوند. پس از حدود یک ساعت، کرم ها آغاز به حرکت به سوی سلول های سرطانی می نمایند و طبق داده های منتشر شده، حدود 70 درصد دقت تشخیص دارند.

در مطالعات دیگر که با استفاده از دستگاه کرم روی تراشه انجام شد محققان بوی مولکول های خاصی را شناسایی کردند که کرم الگانس را به سلول های سرطانی ریه جذب می کرد، از جمله یک ترکیب آلی فرار به نام 2-ethyl-1-hexanol که دارای رایحه ای مثل عطر گل است. جانگ می گوید: ما نمی دانیم چرا سی الگانس جذب بافت های سرطان ریه یا 2-اتیل-1-هگزانول می گردد، اما حدس می زنیم که بوی آن شبیه بوی غذاهای مورد علاقه آنها است.

بعلاوه محققان قصد دارند این دستگاه را بر روی انواع مختلف سرطان آزمایش نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 21 خرداد 1401 بروزرسانی: 21 خرداد 1401 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 9893

به "تشخیص سرطان ریه با کرم هایی که بو می کشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سرطان ریه با کرم هایی که بو می کشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید