تغییرات عظیم در سازمان لیگ به سود استقلال و پرسپولیس ، صد ها میلیارد پول سرخابی ها از انحصار فدراسیون خارج می گردد خبرنگاران

به گزارش آریا بلاگ، به نظر می رسد، فدراسیون فوتبال در دوره جدید، تغییرات بنیادی در تشکیلات خود به خصوص در سازمان لیگ را پیش روی خواهد داشت.

تغییرات عظیم در سازمان لیگ به سود استقلال و پرسپولیس ، صد ها میلیارد پول سرخابی ها از انحصار فدراسیون خارج می گردد خبرنگاران

گروه ورزشی خبرنگاران، قسمت مهم نخستین جلسه هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در دوره تازه، به مباحث سازمان لیگ و برطرف ایرادات قانونی آن اختصاص یافت؛ جایی که یکی از بند های مهم مدنظر عزیزی خادم پس از تغییرات به اجرا درخواهد آمد و تبلیغات محیطی به احتمال فراوان به خود باشگاه های لیگ برتر واگذار خواهد شد.

هم اکنون یکی از مهمترین معضلات کنونی فوتبال ایران، موضوع درآمدزایی است و فدراسیونی که طی هشت سال گذشته درکسب درآمد به وسیله اسپانسر های تیم ملی با وجود حضور در جام جهانی، ناکام بوده و نتوانسته حامی اقتصادی برند مهم فوتبال ایران را حفظ کند، با ندانم کاری اش مسائل عظیمی برای باشگاه ها نیز ایجاد نموده و چندین سال است، با گروگان دریافت موضوع مهم تبلیغات دور زمین و انحصار نابودنماینده در آن، شریان حیاتی بسیاری از تیم ها را بسته است.

بخش مهمی از جدل دیشب افشین پیروانی با جمشید نورشرق، رئیس کمیته معین شرایط فدراسیون فوتبال به همین موضوع درآمد ها و بدهکار بودن فدراسیون به باشگاه ها مربوط می شد؛ جایی که تیم ها پول تسویه حساب با طلبکاران خود را ندارند و فدراسیون را بابت محرومیت خود محکوم می نمایند، چون پول شان را به دلیل عدم توانایی در کسب درآمد بلوکه نموده است و به خاطر همان پول، باشگاهی نظیر پرسپولیس را از به کارگیری ستاره اش مهدی ترابی محروم کرد!

آزادسازی حق چندصدمیلیاردی استقلال و پرسپولیس از انحصار فدراسیون

چندصد میلیارد تومان از درآمد به حق باشگاه های لیگ برتر طی یک دهه اخیر، طعمه مسامحه و حاتم بخشی مدیران فدراسیون فوتبال شده و اکنون چندین پرونده در دادگاه های حقوقی در خصوص این موضوعات باز است.

حالا خبر می رسد در بدو دوره جدید فدراسیون، مبنا را بر همگام سازی ساختار های اقتصادی و درآمدزایی فوتبال ایران با موارد مشابه در فوتبال اروپا گذاشته اند و قرار است اختیار کسب درآمد از فرصت های تبلیغاتی دور زمین برای هر باشگاهی، متعلق به خود آن باشگاه باشد تا معین گردد، مدیران مربوطه چه میزان در این زمینه تبحر و شایستگی دارند، چون این مساله هم در تمام فوتبال جهان، بخشی از رقابت تیم هاست.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال بعد از این نشست درباره مصوبات جلسه هیات رئیسه فدراسیون فوتبال گفت: یکی از مصوبات بحث تفکیک موسسه لیگ برتر از کمیته مسابقات بود که با توجه به تجربه دو دوره حضور در هیات رئیسه سازمان لیگ مصوبه درستی بود. قرار است جزئیات آن مفصل تر مورد آنالیز قرار بگیرد، اما قرار است یکی از برنامه های راهبردی عزیزی خادم که به باشگاه ها قول داده، سپردن درآمدزایی به خود باشگاه هاست.

به این ترتیب از هم اکنون باید به استقلال و پرسپولیس تبریک گفت چرا که به دلیل حجم عظیم بیننده و تعداد پخش زنده این تیم ها در هر فصل رقابت های فوتبال، درآمد به مراتب بیشتری از محل تبلیغات محیطی کسب خواهند کرد و دیگر محتاج واریزی های ناچیز و عجیب سازمان لیگ نخواهند بود.

عدالت در فوتبال نیز همین را می گوید و نمی گردد درآمد تیمی بدون تماشاگر مثل پیکان و سایپا و ... از محل تبلیغات محیطی را برابر با تیم هایی با 20میلیون طرفدار مقایسه و یکسان سازی کرد.

اجرای ایده عزیزی خادم همچنین به سود تیم های خصوصی و یا پرطرفدار نظیر تراکتور، شهرخودرو، نساجی قائمشهر، صنعت نفت آبادان و ... خواهد بود که می توانند در صورت داشتن مدیریت صحیح و علمی درآمد بیشتری از بازی های خود کسب نمایند.

به این ترتیب دومین سرفصل عظیم درآمدی در فوتبال بعد از پرونده سنگین حق پخش تلویزیونی، با اقدام هیات رئیسه جدید در حال ساماندهی است. حرکتی امیدوارنماینده از مدیران نسل تازه فوتبال ایران که با کنار رفتن چهره های سرشناس بازنشسته، حالا نفس می کشد.

قلب فدراسیون؛ شعار های تند با ابزار تکراری

نبض سازمان لیگ فوتبال ایران که عزیزی خادم آن را قلب فدراسیون نامیده است، هنوز نامرتب می زند. جایی که نیازمند یک مدیریت جدید و پرانگیزه بود، به تکراری ترین چهره فوتبال یعنی حیدر بهاروند بازگشت و این تاریک ترین تصمیم و اتفاق در دوره ریاست جدید فدراسیون است.

بازگشت بهاروند به ساختمان سازمان لیگ حتی به عنوان سرپرست موقت نمره منفی در کارنامه مدیریت عزیزی خادم محسوب می گردد. فردی که صلاحیتش برای انتخابات احراز نشد و مجمع فدراسیون هم با رای ندادن به چهره ای همچون عبدالکاظم طالقانی، رفیق صمیمی و حتی فامیل حیدر بهاروند، میزان اقبال خود از سبک و سیاق کار او را فریاد زد، چگونه بدون جلب نظر هیات رئیسه بر کرسی تکیه زد که طی چند سال اخیر با مدیریت بهاروند هیچ تحرک مثبتی را شاهد نبود؟

این انتخاب نوعی دهن کجی به ادعای تصمیم گیری ها به صورت جمعی در هیات رئیسه بود و عزیزی خادم برای جلب رضایت شریک انتخاباتی خود، بخش مهمی از هیات رئیسه فدراسیون و البته کارشناسان بی طرف فوتبال ایران را از خود رنجاند.

سازمان لیگ؛ نوسازی با مدیر قدیمی ممکن است؟

قنبرزاده از اصلاحات اساسی در ساختار سازمان لیگ ایران نیز خبر داده است: بحث مدیریت سازمان لیگ هم تغییر خواهد نمود و سازمان لیگ به عنوان موسسه ای مستقل و بر اساس قانون تجارت به صورت چابک و با مشارکت و نظارت واقعی تمام باشگاه های ذینفع ادامه راه می دهد. عزیزی خادم هم این را به عنوان یکی از اولویت ها به بنده ابلاغ کرد و ما آن را به اجرا خواهیم گذاشت. سهام سازمان لیگ برای باشگاه هاست و تمام درآمد برای باشگاه هاست که بخشی را هیات های فوتبال استانی و بخشی را فدراسیون فوتبال منتفع می شوند. هسته و شاکله اصلی حق باشگاه هاست که ان شاءالله برای این فرایند برنامه داریم و اجرایی خواهیم کرد

حق پخش؛ زخم کهنه و لاعلاج فوتبال ایران؟

قنبرزاده در پاسخ به این که آیا درباره حق پخش تلویزیونی هم که 70 درصد درآمد باشگاه های فوتبال را شامل می گردد، صحبتی شد یا نه، گفت: واقعیت این است که انتظارات را بر اساس معقولات و قوانین بسنجیم. در برنامه بودجه 1400 مجلس شورای اسلامی 70 درصد از حق پخش برای صدا و سیما در نظر گرفته و این قانون شده است. 30 درصد هم برای تمام ورزش کشور و همه فدراسیون هاست. این مطلب برای سال 1400 مصوب شده، اما می طلبد که مجلس شورای اسلامی این درصد را که کارشناسی شده نیست، تغییر بدهد.

وی در واکنش به این که عادلانه ترین کار تغییر این درصد به سود ورزش است، گفت: بله، باید با نمایندگان مجلس صحبت کنیم و حداقل برای سال بعد از 1400 تغییری در آن بدهند و برنامه ای هم برای این کار طراحی داریم که در برنامه عزیزی خادم وجود دارد. این برنامه تفصیلی است که حق مطلب در جمله کوتاه ادا نمی گردد.

وی درباره اینکه آیا او مانند دبیرکل قبلی مدیر تیم های ملی نیز خواهد بود، بیان کرد: در حوزه اختیارات من نیست که برای خودم معین و تکلیف کنم. این از اختیارات ریاست فدراسیون فوتبال است که درباره آن هنوز صحبتی نکردیم. تیم های ملی زیر نظر دبیرکل است، اما درباره اینکه من مستقیم کاری کنم یا افرادی معین شوند و مدیریت کلان را نظارت کنم، صحبت نشده است. باید بر اساس سیاست گذاری ببینیم به چه شکل کار بهتر انجام می گردد.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 6353

به "تغییرات عظیم در سازمان لیگ به سود استقلال و پرسپولیس ، صد ها میلیارد پول سرخابی ها از انحصار فدراسیون خارج می گردد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات عظیم در سازمان لیگ به سود استقلال و پرسپولیس ، صد ها میلیارد پول سرخابی ها از انحصار فدراسیون خارج می گردد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید