خبرنگاران خط فراوری 2 فرآورده بیولوژیک کشاورزی در البرز راه اندازی شد

به گزارش آریا بلاگ، کرج - خبرنگاران - همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر برای نخستین بار در کشور با حضور کیخسرو چنگلوایی رییس سازمان حفظ نباتات کشور خطوط فراوری 2 فرآورده آفت کش و پروتئینی بیولوژیک کشاورزی روز شنبه در منطقه گلدشت کرج راه اندازی شد.

خبرنگاران خط فراوری 2 فرآورده بیولوژیک کشاورزی در البرز راه اندازی شد

آنزیم پروتئین هیدرولیزات بایوران به منظور جلب و کنترل مگس های میوه به خصوص مگس میوه مدیترانه ای که یکی از خسارت زاترین آفات درختان میوه در سراسر دنیا است ، استفاده می شود.

همچنین فرمولاسیون پودر وتابل آفتکش بیولوژیک بایولپ که حشره کشی بیولوژیک می باشد نیز به منظور مبارزه و دفع حشرات محصولات زراعی همچون کرم غوزه پنبه، پیله خوار نخود، پروانه سفید کلم، کرم میوه خوار گوجه فرنگی، کرم خوشه خوار انگور، لیسه سیب، برگ خوار گزنده بلوط و شب پره سفید تارتن استفاده می شود.

این محصول در گروه تخریب نمایندگان میکروبی پوشش داخلی روده حشرات قرار می گیرد و در نهایت با ایجاد مسمومیت و توقف تغذیه پس از 24 تا 48 ساعت موجب مرگ لارو می شود.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان فناوری زیستی طبیعت گرا در حاشیه این آیین به خبرنگاران گفت: 70 درصد آفات کشاورزی، آفات پروانه ای هستند که فرآورده bt (فرمولاسیون پودر وتابل آفت کش بیولوژیک بایولپ) برای از بین بردن آفت های پروانه ای فراوری شده است.

همایون مرادی اضافه نمود: این فرآورده می تواند 14 نوع از آفات گیاهی را کنترل کند که از جمله مزایای این محصول یاری به فراوری محصولات سالم کشاورزی است ضمن آنکه از تبعات جانی و اقتصادی استفاده از سموم شیمیایی جلوگیری می نماید.

وی با بیان اینکه بسیاری از محصولات کشاورزی کشور به دلیل به جامانده سموم شیمیایی بازار بین المللی خود را از دست می دهند، گفت: نمونه این محصولات، کشمش است که کشور ما تا چندی پیش رتبه دوم دنیای صادرات این محصول را داشت ولی سال گذشته به دلیل به جامانده سموم شیمیایی به رتبه چهارم تنزل پیدا کرد و مقدار زیادی از این محصول برگشت خورد.

وی هزینه استفاده از سموم شیمیایی برای کشاورزان را چهار برابر آفت کش های بیولوژیک دانست و گفت: کشاورزان به دلیل برخی از مسایل همچون آشنا نبودن به سموم بیولوژیک و نحوه استفاده از آن ها چهار برابر هزینه می نمایند.

مرادی میزان فراوری این محصولات بیولوژیک در شرکت خصوصی و دانش بنیان فناوران زیستی گرا را برای کل کشور کافی دانست و بیان داشت: افزون بر اینکه قابلیت صادرات این محصولات را داریم، یکی از فواید آن تاثیرگذاری آن برای کشت های گلخانه ای است.

وی افزود: میزان تقاضای بازار داخلی سالانه 100 تا 200 تن از پروتئین هیدرولیزات بایوران می باشد که علاوه بر تامین بازار داخل، ظرفیت فراوری و صادرات محصول به کشورهای همسایه تا 400 تن در سال نیز وجود دارد.

شرکت فناوری زیست طبیعت گرا (بایوران) از سال 1379 به منظور فراوری فرآورده های بیولوژیک در شهرک گلدشت کرج شروع به کار نموده است.

این شرکت با بیش از 100 میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی و اشتغالزایی 150 نفر مستقیم و حدود یک هزار نفر غیرمستقیم فعالیت می نماید.

به گفته مرادی تا ماه های آینده بیش از 10 محصول بیولوژیک در بخش کشاورزی راهی بازار می شود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 6117

به "خبرنگاران خط فراوری 2 فرآورده بیولوژیک کشاورزی در البرز راه اندازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خط فراوری 2 فرآورده بیولوژیک کشاورزی در البرز راه اندازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید