درست ماسک بزنید ، از شبه آنفلوآنزای جدید چه خبر؟

به گزارش آریا بلاگ، یک فوق تخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه ماهیت کرونا ویروس تغییری نکرده، بلکه تغییر رفتار مردم منجر به افزایش سرعت بیماری زایی آن شده، درباره شرایط بیماری در پاییز و همزمانی آن با آنفلوانزا توضیحاتی ارائه کرد.

درست ماسک بزنید ، از شبه آنفلوآنزای جدید چه خبر؟

به گزارش خبرنگاران، دکتر مینو محرز در مصاحبه با ایسنا درباره احتمال جهش ویروس کرونا، گفت: در حال حاضر بحث جهش یافتن ویروس کرونا مطرح نیست، بلکه مساله اصلی این است که متاسفانه بسیاری از افراد جامعه مباحث مربوط به فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمی کنند، رفت و آمدها و برگزاری مراسم عروسی و عزاداری را آغاز کردند و خانواده ها در کنار یکدیگر بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی قرار گرفته اند که منجر به افزایش سرعت ابتلا به بیماری کووید 19، به ویژه ابتلای خانوادگی شده است.

کرونا تغییر ماهیت نداده است

وی با بیان اینکه بنابراین ویروس کرونا تغییر ماهیت نداشته، بلکه رفتار مردم در برابر کرونا تغییر کرده است، اضافه نمود: در حال حاضر استفاده از ماسک اجباری شده و به نوعی این اقدام بهترین کار جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا محسوب می شود. البته تاکید می کنم که ماسک باید به صورت درست استفاده شود.

درست ماسک بزنیم

محرز تاکید کرد: قطعا با استفاده درست از ماسک فرایند ابتلا و طبیعتا بستری و مرگ و میر کاهش خواهد یافت. منتها گاهی می بینیم که برخی افراد ماسک زدند، اما آن را زیر چانه قرار داده اند. در حالی که باید درست از ماسک استفاده کنند؛ به طوری که تمام قسمت بینی و دهان را بپوشانند.

وی همچنین گفت: در عین حال در محل های تجمعی که افراد مدت طولانی در آن جا قرار دارند، بحث فاصله گذاری را رعایت کنند. بنابراین سرعت بیماری زایی ویروس و ماهیت ویروس مانند قبل است، اما رفتار ما تغییر کرده است؛ به طوری که مردم در رستوران، مهمانی، عروسی و ... جمع شده و توجهی به نکات پیشگیرانه ندارند.

توصیه هایی برای کارمندان ادارات

محرز همچنین درباره نحوه پیشگیری از کرونا در میان کارمندان و کارکنانی که به مدت طولانی در محل کار و در محیطی سربسته هستند، گفت: در ادارات اولا باید از ماسک استفاده کنند و فاصله فیزیکی مناسب را هم رعایت کنند. در عین حال باید توجه کرد که وقتی افراد در مدت زمانی طولانی در یک محل کنار یکدیگر می نشینند، ریسک ابتلا افزایش می یابد. بنابراین باید فاصله فیزیکی را رعایت کرده و ماسک بزنند.

از شبه آنفلوآنزای جدید چه خبر؟

محرز در ادامه درباره بیماری شبه آنفلوآنزای جدیدی که گفته می شود در چین اعلام شده و قابلیت انتقال به انسان را نیز دارد، گفت: باید توجه کرد که معمولا در حیواناتی مانند خوک سوش های مختلف آنفلوآنزا دیده می شود. سال های گذشته هم این ترس وجود داشت که یکسری آنفلوآنزای جدید در خوک ها پیدا شده بود که خوشبختانه بیماری زایی چندانی در انسان نداشت. حال از آنجایی که آنفلوآنزا نیز به صورت تنفسی منتقل می شود، استفاده از ماسک در پیشگیری از آن هم می تواند موثر باشد.

محرز با بیان اینکه هر 10 سال یکبار منتظر یک اپیدمی آنفلوآنزا با سوش جدید هستیم، اظهار کرد: امیدوارم این بیماری شبه آنفلوانزای جدیدی که مطرح شده، قابلیت اپیدمی نداشته باشد؛ چراکه در غیر این صورت می تواند همراه با کرونا شرایط را سخت کند.

چه گروه هایی واکسن آنفلوانزا تزریق کنند؟

وی ادامه داد: برای آنفلوآنزا در صورتی که سوش جدیدی نباشد و همان آنفلوآنزایی باشد که هر سال با اپیدمی آن مواجهیم، واکسن وجود دارد که توصیه می کنیم مردم واکسن تزریق کنند. در عین حال امسال توصیه می کنیم که به جز گروه های در معرض خطر که همواره توصیه می شد واکسن تزریق کنند، امسال اگر واکسن به میزان کافی در اختیار بود، همه تزریق کنند که بهترین زمان تزریق آن هم شهریور ماه و مهر ماه خواهد بود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3790

به "درست ماسک بزنید ، از شبه آنفلوآنزای جدید چه خبر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درست ماسک بزنید ، از شبه آنفلوآنزای جدید چه خبر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید