درمان سرطان پانکراس به کمک نانوذرات پپتیدی بهبود می یابد

به گزارش آریا بلاگ، پژوهشگران از نانوذرات پپتیدی برای رهایش RNA به داخل بدن موش های آزمایشگاهی مبتلا به تومور پانکراس استفاده کردند و نتایج نشان داد که این روش می تواند فرآیند درمان را بهبود دهد.

درمان سرطان پانکراس به کمک نانوذرات پپتیدی بهبود می یابد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، با وجود پیشرفت های اجرا شده برای افزایش امید به زندگی در بیماران سرطانی، اما هنوز بیش از 90 درصد از بیماران مبتلا به سرطان پانکراس طی 5 سال جان خود را از دست می دهند. بیش از نیمی از این بیماران دارای جهش در ژن KRAS هستند که معمولا رشد سلول و مرگ آن را کنترل می کنند.

انکوژن KRAS یکی از مطلوب ترین اهداف در زمینه زیست شناسی سرطان است و محققان به دنبال روش های موثر برای مهار شکل جهش یافته پروتئین RAS هستند که موجب رشد کشنده تومور می شود. یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه واشنگتون با همکاری محققانی از دانشگاه فلوریدای جنوبی نشان دادند که نانوذرات پپتیدی می تواند رشد سرطان پانکراس را کنترل کند.

نانوذرات p5RHH مبتنی بر پپتید بوده و غیرسمی هستند که توسط محققان دانشگاه فلوریدای جنوبی طراحی و ساخته شده است. این نانوذرات می توانند مولکول RNA موسوم به siRNA را رهاسازی کنند. رهایش این مولکول موجب می شود که ژن تولیدکننده پروتئین پیام رسان انکوژن KRAS خاموش شود، در نتیجه آنچه که باعث رشد غیرقابل کنترل سلول های پانکراس می شود از سیستم بدن حذف می شود.

دکتر ویکلیت استاد قلب و عروق و مدیر موسسه قلب سلامت دانشگاه فلوریدای جنوبی می گوید: زمانی که دارو وارد جریان خون می شود بیشتر این دارو از بدن دفع می شود بدون اینکه روی تومور تاثیرگذار باشد. اما با استفاده از این نانوذرات می توان دارورسانی هدفمند انجام داد.

این نانوذرات موجب می شود تا تحویل دارو به تومور با غلظت بالا انجام شود و در عین حال عوارض دارو به حداقل برسد. در درمان سرطان پانکراس این روش می تواند موجب بهبود بیمار شود. در تحقیقاتی که روی این روش انجام شد محققان دریافتند که سلول هایی که از این نانوذرات دریافت کردند نسبت به سلول های کنترل کاهش بیان ژن بیشتری را تجربه کرده اند. این فناوری روی موش های آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 1152

به "درمان سرطان پانکراس به کمک نانوذرات پپتیدی بهبود می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان سرطان پانکراس به کمک نانوذرات پپتیدی بهبود می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید