دستمزد کارگران در نیمه دوم سال تغییر می کند؟

به گزارش آریا بلاگ، محمد شریعتمداری وزیر کار، در حاشیه وبینار بین المللی تجربه نگاری الگوهای کسب و کارهای تعاونی در کشورهای منتخب، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد اینکه سازمان بازرسی کل کشور گفته دولت قول داده است که در نیمه دوم سال، مزد کارگران را بازنگری کند، گفت: شورای عالی کار طبق قانون مکلف است سالیانه نسبت به افزایش ایتم های مختلف مزدی تصمیم بگیرد که این کار در سال 99 انجام شد.

دستمزد کارگران در نیمه دوم سال تغییر می کند؟

وزیر کار در پاسخ به این سوال که آیا مبحث مطرح شده از سوی سازمان بازرسی را تأیید می کنید یا خیر، گفت: بر اساس قانون مکلف به انجام این کار (تصویب حداقل دستمزد) بودیم. هر سال در خاتمه سال جلسات دستمزد را برگزار می کنیم امسال متأسفانه این فرایند طولانی شد و در سال 99 دستمزد تصویب شد و همین روال ادامه پیدا خواهد کرد.

شریعتمداری همچنین در مورد بدهی دولت به تأمین اجتماعی، شرح داد: قرار شد بخشی از بدهی مسجل شده دولت به تأمین اجتماعی پرداخت شود که منتظر مصوبه هیأت دولت هستیم و میزان آن نیز بعد از تصویب در هیأت دولت مشخص می شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه نمود: با واگذاری 10 درصد از سهام شستا در بورس، ارزش بازار 10 درصد افزایش یافت و میزان ارزش بازار این شرکت نیز از 150 هزار میلیارد تومان به 260 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

شریعتمداری ادامه داد: در 11 تیرماه 99 بزرگترین هلدینگ سیمانی کشور از زیرمجموعه های تأمین اجتماعی به ارزش 23 هزار میلیارد تومان عرضه اولیه شد که در این عرضه اولیه 4.5 میلیون نفر از هم وطنانمان شرکت کردند و به هر فرد تا سقف 500 هزار تومان سهام از بزرگترین هلدینگ سیمانی کشور رسید.

وی گفت: منابع این عرضه اولیه صرف اقدامات زیربنایی می شود که یکی از اقدامات زیربنایی افزایش سرمایه بانک رفاه کارگران است که سرمایه این بانک که در خدمت کارمندان و بازنشستگان تأمین اجتماعی قرار گرفته است، از 200 میلیارد تومان به 2 هزار و 200 میلیارد تومان افزایش می یابد و تسهیلاتی که به بازنشستگان پرداخت می شود نیز افزایش خواهد یافت.

بخشی از دارایی های دولت در قبال بدهی به تأمین اجتماعی پرداخت می شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: در پی دستور رئیس جمهور برای پرداخت بدهی های مسجل دولت به سازمان تأمین اجتماعی، این کار در دستور قرار گرفته و بخشی از دارایی های دولت در قبال بدهی به تأمین اجتماعی به این سازمان پرداخت می شود که میزان این بدهی بعد از مصوبه هیأت دولت اعلام می شود.

شریعتمداری همچنین در مورد کمک بیمارستان های تأمین اجتماعی به بیماران کرونایی گفت: بعد از بیماری کرونا، 27 هزار نفر از مبتلایان به کرونا در بیمارستان ها و مراکز درمانی زیرنظر تأمین اجتماعی بستری شدند و میزان فوتی های کرونایی در این بیمارستان ها به نسبت استاندارد کشور کمتر بوده است.

پرداخت سالانه 50 میلیون تومان تسهیلات خرید به بازنشستگان

وی همچنین در مورد شرایط بازنشستگان گفت: برای خدمات بهتر به بازنشستگان، بیمه های تکمیلی بازنشستگان توسعه پیدا می کند و باشگاهی برای بازنشستگان فراهم می شود که بازنشستگان بانک رفاه را از آن خود بدانند و مسائل مالی آنها با تسهیلات این بانک برطرف شود.

شریعتمداری اضافه نمود: براساس طرحی سالانه تا سقف 50 میلیون تومان تسهیلات خرید به بازنشستگان با اقساط 36 ماهه و سود 15 درصد اعطا می شود تا قشر بازنشسته شرایط مطلوب تری از نظر زندگی پیدا کنند.

وی ادامه داد: قرار است با مصوبه هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی، امسال برای بار دوم برخی از موارد جنبی حقوق بازنشستگان را افزایش دهیم تا قدرت خرید بازنشستگان تقویت شود و این افزایش موارد غیر از حقوق بازنشستگان امسال برای دومین بار اجرا می شود.

به گفته شریعتمداری در راستای همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، تلاش برای ارتقای حداقل مصوبه بازنشستگان تأمین اجتماعی انجام می شود.

دعوت پیامکی از کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا

وزیر تعاون همچنین در مورد شناسه کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا گفت: برخی از کسب و کارها که بنا به ماهیت شان در شرایط کرونا آسیب دیدند یا کسب و کارهایی که با دستور ستاد ملی کرونا تعطیل شدند شناسایی شده و همچنین کسب و کارهایی که در 14 رسته شغلی مصوب ستاد کرونا بوده اند، اطلاعات آنها در اختیار سازمان تأمین اجتماعی بوده که این اطلاعات به اپراتورهای تلفن همراه اعلام شده و از طریق پیامک به این افراد اطلاع داده می شود تا برای دریافت وام کسب و کارهای کرونایی به بانک ها مراجعه کنند.

شریعتمداری اضافه نمود: رئیس جمهور به خاطر تأخیر ارسال پیامک به کسب و کارها کرونایی تذکر داده و قرار شد اپراتورهای تلفن همراه برای باقی مانده دارندگان مشاغل آسیب دیده از کرونا پیامک برای دریافت وام ارسال کنند.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3822

به "دستمزد کارگران در نیمه دوم سال تغییر می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستمزد کارگران در نیمه دوم سال تغییر می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید