روزهای سیاه اقتصاد ژاپن ادامه دارد

به گزارش آریا بلاگ، خبرنگاران- اقتصاد ژاپن در سه ماهه دوم سال جاری بیش از 28 درصد آب رفت.

روزهای سیاه اقتصاد ژاپن ادامه دارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا از خبرگزاری فرانسه، رشد اقتصادی سومین اقتصاد عظیم دنیا همان گونه که پیشتر نیز انتظار می رفت، کاهش داشته و در محدوده منفی باقی مانده است. به گفته اقتصاددانان و کارشناسان، شیوع ویروس کرونا و اخلال در زنجیره تجارت خارجی عوامل اصلی ثبت این عملکرد بد بوده اند. طبق اعلام دولت ژاپن در سه دوم سال جاری اقتصاد این کشور 28.1 درصد کوچک تر شده است.

این رشد که 0.4 درصد کمتر از رشد پیش بینی شده قبلی توسط کارشناسان و 21.2 درصد کمتر از رشد دوره مشابه قبل است، بدترین عملنمودهای اقتصاد ژاپن از زمان ثبت آمارهای مربوطه رشد محسوب می گردد. در بین بخش های مختلف، مخارج مصرف کنندگان 28.4 درصد کاهش یافته است. مخارج سرمایه ای نیز 4.6 درصد کمتر شده است. مخارج دولتی و سرمایه گذاری ثابت رشد منفی را تجربه نموده اند و به ترتیب 2.3 درصد و 7.5 درصد رشد منفی داشته اند.

تجارت خارجی ژاپن نیز کاملا تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است تا جایی که طی مدت فوق صادرات این کشور 18.5 درصد و واردات نیز 0.5 درصد کاهش پیدا نموده است. بدین ترتیب کسری تراز تجاری بیش از پیش افزایش یافته است.

در حال حاضر عظیم ترین شریک تجاری ژاپن محسوب می گردد و در نتیجه شیوع کرونا، روابط تجاری دو طرف تا حد زیادی کاهش یافته است. هم چنین گردشگران چینی که عظیم ترین بازدیدکنندگان خارجی از ژاپن هستند نیز فعلا از ورود به این کشور منع شده اند.

ژاپن یکی از کمترین خسارت ها را از شیوع کرونا در بین اقتصادهای پیشرفته متحمل شده است حدود 38هزار ژاپنی به کرونا مبتلا شده اما حدود 1090نفر جان خود را از دست داده اند.

بانک مرکزی ژاپن از ماه مارس تا به امروز در مجموع حدود 14.4 تریلیون ین نقدینگی به اشکال مختلف به بازارهای اقتصادی تزریق نموده است تا از پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا بکاهد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 4495

به "روزهای سیاه اقتصاد ژاپن ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزهای سیاه اقتصاد ژاپن ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید