شرایط عجیب بورس در سال 1400 ، کدام نمادها سال جاری سوددهی بهتری دارند؟

به گزارش آریا بلاگ، به گزارش خبرنگاران، اگرچه بورس در سال گذشته تجربه شیرینی برای تازه واردان نبود و اعتماد بسیاری از سهامداران را از بین برد اما کارشناسان عقیده دارند بورس در سال 1400 نسبت به سایر بازارهای اقتصادی وضعیبت بهتری دارد.

شرایط عجیب بورس در سال 1400 ، کدام نمادها سال جاری سوددهی بهتری دارند؟

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

آنالیز سال های گذشته نشان می دهد سهامداران بورس در 10 سال گذشته نسبت به دیگر بازارها سود بیشتری کسب کردند و همین موضوع گواهی بر بازدهی بیشتر بورس در بلندمدت است. اما حالا شرایط فرق نموده و به عقیده کارشناسان دیگر قرار نیست جهش شاخص کل در سال 1400 تکرار گردد و بورس رفتار منطقی تر دارد. اما از طرف دیگر متغیرهای سیاسی مانند انتخابات ریاست جمهوری و روابط دیپلماتیک ریسک بازار سهام در سال 1400 را بیشتر نموده و شاید همین موضوع باعث گردد بورس در سال 1400 پرنوسان تر باشد.

ایمان رئیسی، کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه با خبرنگاران در رابطه با پیش بینی بورس در سال 1400 گفت: درسال 1400 انتظاری که از بورس و سایر بازارها می توان داشت به شرایط تورمی بستگی دارد. در نیمه اول سال 1399 انتظاراتی که افراد از شرایط اقتصادی کشور داشتند باعث شتاب در خرید دارایی ها و تبدیل نقدینگی به دارایی های اقتصادی بود. اما در نیمه دوم سال و بعد از انتخابات امریکا این انتظارات کاهش پیدا کرد.

این کارشناس با اشاره به لایحه بودجه سال 1400 گفت: با توجه به بودجه انبساطی دولت در سال جدید می توان انتظار تورم 20 تا 25 درصدی را داشت، اگرچه تورم می تواند تاثیر مثبتی بر بازارها داشته باشد اما تورم 25 درصدی به این معنا نیست که بتوان از همه بازارها این بازدهی را کسب کرد. در سال های 1392 تا 1394 در اقتصاد شاهد تورم بودیم اما رشد بازارها به این اندازه نبود. پس لزوما کسب این بازدهی بنابر تورم قطعی نیست.

این کارشناس در ادمه گفت: بنظرم باید بدانیم که بازدهی بورس در سال 1400 کمتر از سال 1399 است و با توجه به وقایع پیش رو از جمله انتخابات ریاست جمهوری و احتمال گشایش سیاسی، باید انتظار نوسانات زیادی را داشته باشیم. اما به نظر می رسد که بازار سرمایه در امسال، در مقایسه با سایر بازارها پیشرو است.

به گفته این کارشناس با توجه به شرایط کامودیتی ها در پساکرونا می توان از نمادهای وابسته به قیمت های جهانی انتظار بازدهی بهتری نسبت به سایر گروه ها داشت. گروه های ارزمحور نیز از جمله گروه هایی هستند که می توانند در رشد شاخص آن را همراهی نمایند.

رئیسی در رابطه با دامنه نوسان نامتقارن گفت: همچنین در صورت تداوم شرایط موجود در دامنه نوسان (دامنه نوسان نامتقارن) نمی توان انتظار عددهای پایینی را از شاخص کل داشت و صرفا با یک بازار فرسایشی روبرو خواهیم بود. در کل امیدوارم شرایط نقدشوندگی بازار بهبود و فرایند معاملات از صف نشینی خارج گردد.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 25 فروردین 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 6535

به "شرایط عجیب بورس در سال 1400 ، کدام نمادها سال جاری سوددهی بهتری دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط عجیب بورس در سال 1400 ، کدام نمادها سال جاری سوددهی بهتری دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید