شهرداری تهران نمی تواند پارکینگ پروانه را به ساختمان پلاسکو اختصاص دهد

به گزارش آریا بلاگ، رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران ضمن اعتراض به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در مورد عدم تامین پارکینگ ساختمان پلاسکو گفت: شهرداری تهران نمی تواند پارکینگ پروانه را به ساختمان پلاسکو اختصاص دهد.

شهرداری تهران نمی تواند پارکینگ پروانه را به ساختمان پلاسکو اختصاص دهد

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش آریا بلاگ به نقل از ایسنا، محمد سالاری در دویست و چهاردهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تذکری نسبت به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در مورد عدم تامین پارکینگ برای ساختمان پلاسکو اعتراض کرد و گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور مقرر شده است که پارکینگی برای ساختمان پلاسکو ساخته نگردد اما متن مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری که در تاریخ 23 اردیبهشت ماه 99 به دست من رسید بسیار بدتر از آنچه ما اطلاع داشتیم بود.

وی اضافه کرد: بر اساس مفاد طرح تفصیلی تمام پارسل ها و پروژه های شهر تهران مکلف به تامین پارکینگ هستند و قاعدتا اجرای این تکلیف با ضریب تامین پارکینگ بیشتر برای پروژه های جاذب سفر و عظیم مقیاس ضرورت بیشتری دارد. پس از حادثه ساختمان پلاسکو و تخریب این بنا قرار شد تمام سازمان ها، نهادها و شهرداری و شورای شهر به احداث ساختمان جدید یاری نمایند و در این راستا اهتمام مدیریت شهری، شورای عالی شهرسازی و معماری کشور و هم مالک پروژه که بنیاد مستضعفان است باید مبتنی بر اجرای ساختمانی با رعایت تمام استانداردها اعم از استانداردهای مربوط به سازه، تاسیسات، نما، معماری به خصوص اعلام و اطفای حریق و سیستم های ایمنی و پارکینگ باشد.

وی ادامه داد: اکنون جای تعجب است که شورای عالی شهرسازی و معماری کشور خود را در حد مشاور کارفرما تنزل داده و همه ظرفیت خود را برای عدم تامین ساختمان جدید پلاسکو به کار گرفته و در بند 2 مصوبه خود آورده است که نظر به تخریب قهری ساختمان پلاسکو و لزوم تصویب حقوق مکتسبه و ضرورت تامین پارکینگ در یک طرف و عدم امکان تامین پارکینگ مطابق ضوابط طرح تفصیلی در ساختمان جدید الاحداث و نیز عدم امکان استفاده از فضای باز مجاور که آن هم متعلق به بنیاد است بنابر ثبت ملی اراضی و ممنوعیت های میراثی وضع شده توسط وزارت میراث فرهنگی و همسو با سیاست های کاهش و کنترل حضور خودرو در بافت مرکزی شهر تهران مقرر می گردد پارکینگ مورد توافق بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و شهرداری تهران موسوم به پروانه توسط بنیاد مقاوم سازی و به عنوان پارکینگ مورد احتیاج ساختمان پلاسکو مورد استفاده قرار گیرد.

سالاری تاکید نمود: در این مصوبه مجموعه ای از دلایل برای عدم تامین پارکینگ بیان شده است. شورای عالی شهرسازی و معماری کشور این حق را ندارد که بدون مجوز شورای شهر ، شهرداری را مکلف کند طی تفاهم با بنیاد ، پارکینگ متعلق به شهرداری تهران را به ساختمان پلاسکو اختصاص دهد. ساختمان پروانه خود دارای سه طبقه و حدود 350 واحد تجاری است و پارکینگ آن برای حدود 350 واحد تامین شده است که اکنون حتی بیش از ظرفیت آن نیز مورد استفاده خودرو قرار می گیرد، بنابراین یک پارکینگ اضافه هم در آنجا وجود ندارد که به پلاسکو با حدود 600 واحد تجاری اختصاص پیدا کند.

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به بازدید خود به همراه شهردار منطقه 12 از این محدوده گفت: زمین موسوم به اکبر در مجاورت پلاسکو که متعلق به بنیاد و اکنون نیز به عنوان کارگاه همین ساختمان در حال استفاده است مساحت قابل توجهی دارد که می تواند با توجه به محدودیت های میراثی مدرسه ژاندارک حداقل در سه طبقه برای پارکینگ ساخته گردد. ضمن اینکه فضای زیرسطحی ملک مجاور قابلیت تامین پارکینگ های ساختمان پلاسکو را دارد.

سالاری خطاب به اعضای شورای شهر تهران گفت: تقاضا دارم که طی نامه ای مخالفت رسمی خود را با این مصوبه و نگاه از بالا به پایین شورای عالی شهرسازی و معماری اعلام کنید. چرا که شورای عالی شهرسازی فاقد چنین اختیاری است که بخواهد جای شورای شهر تصمیم بگیرد و شهرداری تهران نیز حقی ندارد که پارکینگ متعلق به شهرداری را به ساختمان دیگری اختصاص دهد.

وی تاکید نمود: متاسفانه مصوبات در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور بدون رای گیری بندها و بر اساس جمع بندی هیاتی به تصویب می رسند که قابلیت تغییر هم دارد. لذا مراتب اعتراض خود به شهرداری تهران و شورای عالی شهرسازی و معماری اعلام می کنم و تقاضا دارم رئیس شورای شهر از حقوق شهرداری دفاع کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 27 خرداد 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3054

به "شهرداری تهران نمی تواند پارکینگ پروانه را به ساختمان پلاسکو اختصاص دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرداری تهران نمی تواند پارکینگ پروانه را به ساختمان پلاسکو اختصاص دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید