ضرورت تدوین نقشه راه برای مشارکت در بازسازی آذربایجان

به گزارش آریا بلاگ، وبینار آنالیز فرصت ها و ظرفیت های تجاری موجود میان ایران و آذربایجان در شرایط جدید مالی و منطقه ای، با حضور محمدرضا کرباسی معاون امور بین الملل اتاق ایران، حسین پیرموذن رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان و بعضی از نمایندگان تشکل ها و روسای کمیسیون های تخصصی اتاق ایران برگزار گردید.

ضرورت تدوین نقشه راه برای مشارکت در بازسازی آذربایجان

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

در این نشست مهم ترین برنامه های پیش رو اتاق مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان نیز تشریح شد. همچنین مهم ترین ظرفیت های همکاری مالی به ویژه موضوع حضور ایران در جریان بازسازی مناطق آسیب دیده و همکاری با بخش خصوصی آذربایجان در این نشست مجازی موردتوجه نهاده شد.

محمدرضا کرباسی معاون امور بین الملل اتاق ایران با اشاره به جلسات اخیری که به صورت وبینار با سفرای ایران در آذربایجان و ارمنستان، و همچنین حضور در اجلاس چهاردهمین کمیسیون مشترک همکاری های مالی ایران و آذربایجان، بر اهمیت بهره برداری از فرصت های ایجادشده همکاری در حوزه صدور خدمات فنی مهندسی و بازسازی منطقه قره باغ و همچنین تأمین نیازهای کالایی تأکید کرد.

او اعلام نمود: در خلال کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان، اتاق ایران برای اعزام هیات تجاری یا پذیرش هیات تجاری با کشور آذربایجان مذاکرات طرف های تجاری در اولین فرصت اعلام آمادگی به طرف مقابل نموده است.

به گفته کرباسی، علی رغم ایجاد محدودیت های ایران با بیشتر کشور همسایه از زمان شیوع ویروس کرونا، اما خللی در مرزهای ما با آذربایجان ایجاد نشد و در حال حاضر گمرک 24 ساعته فعال است.

معاون امور بین الملل اتاق ایران اضافه نمود: کشور آذربایجان نه فقط از مهم ترین بازارهای مقصد همسایه ما با جمعیت 10 میلیونی است بلکه همچنین بخش مهمی از صادرات کالاهای ایرانی به وسیله آذربایجان به روسیه و دیگر کشورهای عضو اوراسیا ترانزیت می گردد.

کرباسی با اشاره به فرصت های ایجادشده مربوط به صلح قره باغ، بر اهمیت صدور خدمات فنی مهندسی، کشاورزی فرا سرزمینی و همکاری های ترانزیتی و گردشگری سلامت تأکید کرد.

او در همین زمینه بر طراحی نقشه راهی برای همکاری های پایدار ایران و آذربایجان با یاری اتاق مشترک ایران و آذربایجان تأکید کرد و از آمادگی اتاق ایران برای جمع آوری مشخصات شرکت های آماده و مایل به کار برای ارائه به طرف آذری اطلاع داد.

کرباسی تأکید کرد: زمان را نباید از دست دهیم و ما با همکاری اتاق مشترک به دنبال ایجاد بستری برای همکاری های مربوط به بازسازی هستیم، چراکه باور داریم ضمن دارا بودن توانمندی های بالا، مزیت های کیفی و هزینه ای زیادی داریم و با توجه به روابط خوب دو کشور، ضروری است همکاری ها در بازسازی و همچنین سرمایه گذاری مشترک را باید پیش ببریم.

مهم ترین اقدامات اتاق مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان برای توسعه روابط

بعدازآن، حسین پیرموذن رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان گفت: ما به لحاظ گمرکی مسائل جدی نداریم و همکاری های خوبی بین طرفین در حال اجرا است و با شبانه روزی شدن گمرکات، ما شاهد افزایش حجم تجارت بودیم.

به گفته او، ایجاد راه آهن آستارا به آستارا، پل آستارا، مجوز ایجاد اتاق مشترک متقابل در آذربایجان، حضور بخش خصوصی در مذاکرات، مجوز شهرک صنعتی مشترک، ایجاد بارانداز ریلی پارس آباد و اخذ مجوز تداوم تردد کالا و خدمات در دوره کرونا از ستاد مربوطه ازجمله اقداماتی بوده که اتاق مشترک در سال های اخیر پیگیری نموده تا به انجام رسد.

پیرموذن با اشاره به صلح قره باغ و آزاد شدن حدود 130 کیلومتر از مرزهای ایران و آذربایجان و استقبال طرف آذری برای همکاری با ایران، شرایط اخیر را فرصت مناسبی برای گسترش فعالیت های شرکت های ایرانی در آذربایجان دانست که اتاق مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان به عنوان پایگاه همکاری نیز برنامه جمع آوری مشخصات شرکت های واجد صلاحیت و مایل به همکاری را طی فراخوانی با همکاری تشکل ها و اتاق های استانی جمع آوری نموده و به طرف مقابل خواهد داد. ضمن اینکه اتاق مشترک در کمیته ای که در ریاست جمهوری برای توسعه کار با آذربایجان تشکیل شده، اطلاعات مربوطه برای این کمیته ارسال می گردد.

رئیس اتاق مشترک ایران و آذربایجان ادامه داد: ستاد بازسازی آذربایجان زیر نظر ریاست جمهوری این کشور تشکیل شده است. این ستاد مسئولیت برنامه ریزی و زمان بندی بازسازی ها را بر عهده دارد و بنا بر روابط خارجی این کشور، برای کشورهای خارجی سهمی معین می نمایند. در حال حاضر نتیجه برنامه ها برای هیچ کشوری هنوز اعلام نشده است. ما نیازمند آن هستیم که برنامه ها به شکل ملی دنبال گردد و اتاق مشترک ایران و آذربایجان نیز با همکاری دولت های طرفین پیگیر بهره مندی تمامی فعالین مالی کشور از فرصت های پیش آمده است. هرچند گام اصلی را دولت ها برای گشایش فضای همکاری را ایجاد می نمایند.

او تاکید نمود: اولویت ما تجارت آزاد است لیکن در شرایط فعلی کار را با توافقات تجارت ترجیحی باید پیش برد تا به آن هدف برسیم.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان به منظور شرح چرایی مسائل بعضی از فعالان مالی در مرزهای آذربایجان گفت: در مورد صف های کامیون ها و معطلی ها در مرزها، اتاق مشترک با سفارت ایران در باکو در حال پیگیری است و نیازمند تعامل با طرف های روسیه بود که این کار صورت گرفته و پذیرش ها به 1200 کامیون رسیده است. همچنین با توجه به توافقات، حمل یکسره بار به آذربایجان امکان پذیر شد.

او ادامه داد: ما از ابتدای امسال و طی کمیسیون مشترک اخیر موضوع صدور ویزا برای تجار را پیگیری کردیم و به نتیجه نرسیدیم. عمدتاً این موضوع را به تصمیمات ستاد کرونا در این کشور مرتبط می دانند. لیکن این در حالی است که تجار و صنعت گران کشور ترکیه به راحتی به این کشور رفت وآمد می نمایند و رویدادهای حضوری برگزار می نمایند. لذا رویکرد تبعیض آمیزی دراین بین وجود دارد که یکی از مطالبات مهم بخش خصوصی از مسئولین سیاسی دو کشور، برطرف این چالش برای حضور در این کشور است. رویدادهای نمایشگاهی و اعزام و پذیرش نیز متعاقباً با تسهیل ویزا امکان پذیر خواهد شد.

سه محور مذاکرات برای همکاری با آذربایجان داریم که اول موضوع بازسازی است، محور دوم که در کمیسیون مشترک هم تصویب شده موضوع سرمایه گذاری مشترک است که در هر دو کشور اعلام آمادگی شده

لزوم شناسایی و احصای فرصت های همکاری، لزوم حل وفصل مشکل اخذ تضامین موردنیاز، پیشنهاد ایجاد خطوط اعتباری برای صدور خدمات فنی و مهندسی، مشارکت با شرکت های آذری و همکاری مشاوره ای و طراحی و تضمین اقلام موردنیاز بازسازی، ایجاد بستر سرمایه گذار دو کشور، لزوم تسریع برطرف موانع همکاری های بانکی دو طرف، تسریع در اجرای پروژه های شهرک صنعتی مشترک و امتداد خطوط ریلی آذربایجان تا منطقه پارس آباد، لزوم توافقات برای همکاری در پروژه های حوزه انرژی، لزوم رایزنی دیپلماتیک برای برطرف موانع توسعه فعالیت شرکت های ایرانی در آذربایجان، لزوم بهره گیری از ظرفیت های کشت فراسرزمینی در آذربایجان و برطرف موانع توسعه ارائه خدمات بین المللی سلامت از دیگر موضوعاتی بود که از سوی حاضران در این نشست مجازی مطرح شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 5752

به "ضرورت تدوین نقشه راه برای مشارکت در بازسازی آذربایجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت تدوین نقشه راه برای مشارکت در بازسازی آذربایجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید