عراق توافق اوپک پلاس را زیر پا گذاشت

به گزارش آریا بلاگ، فراوری نفت عراق شامل منطقه نیمه خودمختار کردستان در اکتبر 6.7 درصد نسبت به سپتامبر رشد کرد و از سهمیه فراوری اوپک پلاس فراتر رفت.

عراق توافق اوپک پلاس را زیر پا گذاشت

به گزارش خبرنگاران، آمار رسمی شرکت بازرگانی نفت عراق (سومو) نشان داد که عراق در اکتبر 3.842 میلیون بشکه در روز نفت فراوری نموده که بالاتر از فراوری 3.60 میلیون بشکه در روز در سپتامبر و بالاتر از سهمیه فراوری 3.804 میلیون بشکه در روز این کشور تحت توافق اوپک پلاس بوده است.

عراق سال جاری در پایبندی به توافق کاهش فراوری اوپک پلاس عملکرد ضعیفتری در مقایسه با سایر فراوریکنندگان داشته و از مه تا ژوئیه بالاتر از سهمیه مشخص شده، نفت فراوری کرد با این همه قول داده بود با کاهش بیشتر فراوری در ماههای بعد به جبران بپردازد.

عراق قرار بود از سپتامبر تا دسامبر 698 هزار بشکه در روز کاهش فراوری جبرانی علاوه بر سهمیه کاهش فراوریش داشته باشد. مقامات دولت فدرال عراق در گذشته مازاد فراوری منطقه کردستان را عامل نرخ ضعیف پایبندی این کشور معرفی نموده بودند. عراق یکی از اقتصادهایی است که حتی بر مبنای استانداردهای اوپک، به شدت به نفت وابسته است و پس از ریزش قیمت نفت در مارس، با کاهش شدید درآمدهای بودجه خود روبرو شد. درآمدهای نفتی برای بودجه عراق حیاتی هستند اما این کشور در ماههای اخیر از سوی اعضای اوپک پلاس که در راس آنها عربستان سعودی واقع شده است برای توقف تخطی از پیمان و عمل به سهمیه کاهش فراوریش تحت فشار قرار گرفته است.

طبق آمار سومو، فراوری میادین نفتی دولت فدرال عراق در اکتبر به 3.396 میلیون بشکه در روز و فراوری منطقه کردستان به 446 هزار بشکه در روز رسید.

مجموع صادرات نفت عراق در اکتبر هشت درصد افزایش یافت و به 3.292 میلیون بشکه در روز در مقایسه با 3.050 میلیون بشکه در روز در سپتامبر رسید. صادرات نفت منطقه کردستان در اکتبر 416 هزار بشکه در روز بود که 4.8 درصد در مقایسه با 437 هزار بشکه در روز در سپتامبر کاهش داشت. با این همه حمله به خط لوله صادرات نفت منطقه کردستان به بندر سیهان ترکیه، صادرات نفت این مطنقه را در 28 اکتبر متوقف کرد و هنوز ازسرگرفته نشده است.

بر اساس گزارش پلاتین، مصرف داخلی نفت در اکتبر به 550 هزار بشکه در روز رسید که در مقایسه با سپتامبر تغییر چندانی نداشت. مصرف منطقه فدرال 520 هزار بشکه در روز و منطقه کردستان 30 هزار بشکه در روز بود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 5031

به "عراق توافق اوپک پلاس را زیر پا گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق توافق اوپک پلاس را زیر پا گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید