قوانین حوزه ایمنی باید شفاف شوند

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران بر ضرورت شفاف شدن قوانین در حوزه ایمنی تاکید نمود.

قوانین حوزه ایمنی باید شفاف شوند

سید جلال ملکی در گفت وگو با خبرنگاران درباره به روزرسانی امکانات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران اظهار کرد: پس از حادثه پلاسکو در همان سال به روزرسانی تجهیزات آتش نشانی توسط شورای شهر تصویب شد، پس از آن نیز ما در سال های اخیر 21 دستگاه نردبان به روز و با ارتفاع بلند را از کشورهای جهان خریداری کردیم که تعداد آن با احتساب نردبان های قبلی به 41 دستگاه می رسد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با بیان اینکه حدود 3000 البسه جدید آتش نشانی نیز به تازگی خریداری شده و به تجهیزات سازمان آتش نشانی افزوده شده است گفت: لباس های تخصصی آتش نشانی بسیار گران قیمت است و به جز دو کشور جهان هیچ کشوری قادر به فراوری آن نیست، تا کنون حدود 2000 دست لباس وارد کشور شده است و یک هزار لباس دیگر نیز طی روزهای آینده وارد خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حوزه تجهیزات آتش نشانی و حوزه نرم افزاری وضعیت قابل قبولی داریم، گفت: نیروهای آتش نشانی در قالب استادیار برای آموزش به دیگر کشورها اعزام می شوند. قدرت آتش نشانی در بسیاری از کشورهای پیشرفته به درجه ای رسیده که به عنوان ضابط قضایی شناخته می شوند و مدیران آتش نشانی با یک بار بازدید از ساختمان ناایمن و در نهایت طی بازدید دوم درصورت بی توجهی به اخطار قبلی، با مالکان به صورت قانونی برخورد خواهند کرد. این قدرت در بعضی از کشورها به اندازه ای است که از مدیرعامل آتش نشانی برای معین مصوبات قوانین ایمنی در مجلس و شورای شهر مشاوره می گیرند.

ملکی در پاسخ به این سوال که پلمب یک مکان ناایمن چقدر زمان می برد، گفت: در سال های قبل روند پلمب یک ساختمان ناایمن ماه ها به طول می انجامید، اما هم اکنون به دلیل همکاری شهرداری، شورای شهر و دستگاه قضایی این زمان بسیار کاهش یافته است.

وی با اشاره به مسائل در شفافیت و اجرای قوانین در حوزه ایمنی اظهار کرد: قوانین شفاف و بازدارنده می تواند در مورد امنیت مکان ها بسیار موثر باشد. برای مثال قوانین حوزه هدایت و رانندگی بسیار شفاف است اما در حوزه ایمنی هنوز قوانین شفاف و الزام آور کامل نشده است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در ادامه با اشاره به حادثه تلخ پلاسکو گفت: حوادثی مانند پلاسکو تنها تعدادی از خانواده ها را داغدار نمی نماید بلکه باعث عزادار شدن میلیون ها نفر می گردد بنابراین باید از تکرار این دسته از حوادث جلوگیری کنیم اما وقتی شهردار در این حادثه اعلام می نماید که قرار بوده این مکان پلمب گردد اما قوانین این اجازه را به ما نمی داد معین می گردد که قوانین باید در این حوزه شفاف باشد.

وی در سرانجام با گرامیداشت ساد شهدای آتشنشان اظهار کرد: توقع داریم که زحمات این قشر بیشتر دیده گردد؛ البته مسئولان سازمانی و شهرداری کوشش هایی می نمایند اما به یاری مجلس و دولت نیز احتیاج است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 14 آبان 1398 شناسه مطلب: 811

به "قوانین حوزه ایمنی باید شفاف شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین حوزه ایمنی باید شفاف شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید