مصاحبه، تحلیلگر عراقی: اصلاحات در عراق شروع شده، سیاسیون در پی تفاهم سیاسی

به گزارش آریا بلاگ، به عقیده تحلیلگر مسائل عراق، در حال حاضر اوضاع این کشور با ثبات دنبال می گردد و گروه های سیاسی در تفاهم با یکدیگر قرار دارند و به این موضوع اشاره دارد که آنچه که در عراق اتفاق می افتد بیشتر شبیه اجرای اصلاحات است.

مصاحبه، تحلیلگر عراقی: اصلاحات در عراق شروع شده، سیاسیون در پی تفاهم سیاسی

کریم حمادی فعال رسانه ای و تحلیلگر سیاسی عراقی در مصاحبه با خبرنگار بین الملل آریا بلاگ، درباره اعتراضات خیابانی مردم عراق گفت: اعتراضات در ابتدا کاملا مسالمت آمیز بود و همچنان نیز در بخش اعظم خود مسالمت آمیز است، اما بعضی گروهها کوشش می نمایند آن را به سمت های دیگر پیش ببرد.

وی با اشاره به بروز نشانه های از تفاهم های سیاسی بین جریانهای سیاسی عراق برای برون رفت از بحران جاری این کشور اضافه نمود: در حال حاضر اوضاع عراق با ثبات دنبال می گردد و گروه های سیاسی در تفاهم با یکدیگر قرار دارند.

این تحلیلگر سیاسی عراق با اشاره به خواسته های جوانان عراقی و بسته های اصلاحی دولت برای پاسخ به مطالبات معترضین ، گفت: باید اقدامات روشن و ملموسی در مبارزه با فساد صورت گیرد، اولین خواسته تظاهرات نمایندگان، مبارزه با فساد است و اینکه گام های روشنی در این زمینه باید برداشته گردد. قانون انتخابات باید به سرعت تصویب گردد و تعدیلاتی هم در قانون احزاب صورت گیرد. این اقدامات باید برای تظاهرات نمایندگان متقاعد نماینده باشد، همراه با بسته اصلاحی که نخست وزیر ارائه نموده است، اقداماتی که برای حل مشکل بیکاران انجام می دهند، این اقدامات می تواند عاملی برای شروع بازگشت آرامش به جامعه عراق باشد.

به عقیده حمادی، تعدیل قوانین باید زیر نظر دستگاه قضایی صورت گیرد، تغییر کمیساریای عالی انتخابات به شکل مستقل و منظم در برابر دیدگاه تظاهرات نمایندگان انجام گردد، این اقدامات باید متقاعد نماینده باشد با بسته اصلاحی که کابینه ارائه نموده است، اقداماتی برای حل مشکل بیکاران باید صورت گیرد و آرامش در جامعه عراق شروع گردد.

متن کامل این مصاحبه به صورت سوال و جواب در زیر می آید:

آریا بلاگ: اعتراضات عراق به کدام سو پیش می رود؟

حمادی: اعتراضات در ابتدا کاملا مسالمت آمیز بود و همچنان نیز در بخش اعظم خود مسالمت آمیز است، اما بعضی گروهها کوشش دارند آن را به سمت های دیگر پیش ببرد. بعضی مطالبات غیر واقعی در این رابطه در خصوص انحلال مجلس یا استعفای فوری دولت و تغییر قانون اساسی مطرح می گردد. تعدادی از تظاهرات نمایندگان در رویکرد انفعالی که در پیش گرفته اند، چنین مطالباتی را مطرح می نمایند. در حال حاضر اوضاع عراق با ثبات دنبال می گردد و گروه های سیاسی در تفاهم با یکدیگر قرار دارند و به این موضوع توجه می نماید که آنچه که در عراق اتفاق می افتد بیشتر شبیه اجرای اصلاحات در این جهت است. در حال حاضر حتی شخص نخست وزیر نیز شکایت ها و ملاحظاتی دارد. البته بعضی سندهای اصلاحی نیز ارائه شده است که اجرای آن ها احتیاج به موافقت شورای حکومتی و ریاست جمهوری دارد .

آریا بلاگ: آیا در شرایط کنونی وارد مرحله ای شده ایم که اقدامات دولت برای افکار عمومی عراق متقاعد نماینده باشد؟ آیا اصلاحات مورد نظر می تواند مطالبات معترضین را رفع کند؟

حمادی: در هر فضای سیاسی مشابه اوضاع کنونی عراق بعضی کوشش می نمایند که از ایجاد اختلال در فضا بهره برداری نمایند. بعضی جریان های سیاسی کوشش دارند در اعتراضات اخیر موج سواری نمایند و خود را به عنوان اصلاح طلب معرفی کند و مدعی شوند که هیچ ارتباطی با اتفاقاتی که افتاده است ندارند، اما آنها نمی دانند که وقتی آتش شروع گردد همه با هم می سوزند و مسئولیت کشور بر عهده همه است. این مشکل بعضی سیاستمداران کوتاه نظر است. البته نسلی از مردم عراق کاملا از این رویکرد و دیدگاهها و آرمانگرایی های آنها فاصله گرفته اند و تا حدی با واقع گرایی تحولات را دنبال می نمایند و معتقدند که اصلاحات باید به شکل فوری ایجاد گردد و بعضی دیگر از اصلاحات باید به صورت میان مدت انجام گردد و بعضی دیگر از اقدامات نظیر اصلاح قانون اساسی باید در طولانی مدت مورد آنالیز و مناقشه قرار گیرد .

آریا بلاگ : درخواست آمریکا برای برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق با موجی از نقدها سیاستمداران بلندپایه عراقی همراه بوده و آن را دخالت در کشور مستقل عراق خواندند، نظر شما درباره موضع اخیر آمریکا چیست؟

حمادی: ما بیانیه ایالات متحده آمریکا را ملاحظه کردیم که خواستار انتخابات زودهنگام شده است، نمی دانم هدف (آمریکا) از ورود به انتخابات زودهنگام چیست،در حالی که برای برگزاری انتخابات زودهنگام، احتیاج به ساختار و قانون انتخاباتی جدید است، در حالی که قانون انتخابات فعلی این همه خلل به وجود آورده، بنابراین هیچ چیزی تغییر ننموده، دولت و مجلس گفته اند با انتخابات زودهنگام مخالف نیستند، در حالی که بعضی کوشش می نمایند تا بر موج اعتراضات مردمی سوار شوند ، نخست وزیر گفته است برای استعفا آماده است، ولی به شرطی که جایگزین مناسبی برای وی باشد تا کشور در خلاء قدرت قرار نگیرد همانطور که در لبنان چنین اتفاقی رخ داد و این کشور در خلاء فرو رفت و اقتصادشان از هم فروپاشید و هیچ چشم اندازی هم برای حل بحران آن کشور وجود ندارد، اگر اکنون انتخابات زودهنگام برگزار گردد، اولا بر اساس کدام قانون انتخاباتی برگزار گردد، آیا بر اساس قانون انتخاباتی کنونی برگزار گردد، در حالی که تظاهرات نمایندگان و گروههای سیاسی به این قانون معترض هستند، سئوالات فراوانی درباره این انتخابات مطرح می گردد، مردم خواستار حفظ خون فرزندان این مرز و بوم و حفظ وحدت و یکپارچگی کشور هستند. ولی همانطور که شیخ قیس الخزعلی(دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق) گفته است که در ارتباط با دخالت بین المللی در اعتراضات، مراحلی وجود دارد، اینکه هر مرحله ای بازنده شد، وارد مرحله بعدی می شوند، گمان می کنم آخرین مرحله (از دخالت بین المللی) است پس از آنکه سه مرحله قبلی در این هرج و مرج فاش شد.

آریا بلاگ: همان طور که تاکید کردید دولت یک سری بسته های اصلاحاتی برای پاسخ به مطالبات مردم ارائه نموده، به نظر شما اقدامات فوری که باید از سوی دولت اجرا گردد تا مطالبات معترضین را پاسخ بدهد،چیست ؟

حمادی: حداقل باید اقدامات روشنی در مبارزه با فساد صورت گیرد و آن را لمس نمایند، اولین خواسته تظاهرات نمایندگان، مبارزه با فساد است و اینکه گام های روشنی در این زمینه باید برداشته گردد، پس از چند ماه و چند سال، باید اسامی تعیین و واضحی برای استانداران، وزیران ، نمایندگان و وزیران در فهرست افراد تحت پیگرد برای دادگاه مبارزه با فساد وجود داشته باشد، البته کار احضار آنها شروع شده است، تظاهرات نمایندگان می گویند که البته حرفشان به حق است، اینکه اگر این افراد فاسد هستند، چرا این قدر در محاکمه آنها با تاخیر عمل کردید؟ باید بعضی قوانین تدوین و تصویب گردد، قانون انتخابات باید به سرعت تصویب گردد و تعدیلاتی هم در قانون احزاب صورت گیرد. کار باید تحت نظارت بین المللی و با تغییر کمیساریای عالی انتخابات صورت گیرد، اکنون این اقدامات سریع به شکل مستقیم و منظم صورت می گیرد، این اقدامات باید برای تظاهرات نمایندگان متقاعد نماینده باشد، همراه با بسته اصلاحی که نخست وزیر ارائه نموده است، اقداماتی که برای حل مشکل بیکاران انجام می دهند، این اقدامات می تواند عاملی برای شروع بازگشت آرامش به جامعه عراق باشد.

تعدیل قوانین باید زیر نظر دستگاه قضایی صورت گیرد، تغییر کمیساریای عالی انتخابات به شکل مستقل و منظم در برابر دیدگاه تظاهرات نمایندگان انجام گردد، این اقدامات باید متقاعد نماینده باشد با بسته اصلاحی که کابینه ارائه نموده است، اقداماتی برای حل مشکل بیکاران باید صورت گیرد و آرامش در جامعه عراق شروع گردد.

آریا بلاگ: مشکل کجاست؟ آیا خواسته های جوانان عراقی خواسته های زیادی است؟

حمادی: جوانان عراق باید بدانند که نسلی در این کشور از بیکاری رنج می برند. بخشی از ملت عراق به دنبال آینده برای خود هستند. آنها نسلی هستند که اوضاع صدام را مشاهده ننموده اند. آنها کسانی هستند که هنگام سقوط صدام نهایتاً 10 سال سن داشته اند و الان با گذشت 16 سال از آن دوره 26 ساله شده اند . آنها می گویند که من در زمان صدام زندگی نمی کنم بلکه در دوره جدید زندگی می کنم که دولت باید تمام آنچه که من می خواهم را برآورده کند. بخشی از مشکل در اینجاست و باید راه حلی در خصوص آن پیدا گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 1238

به "مصاحبه، تحلیلگر عراقی: اصلاحات در عراق شروع شده، سیاسیون در پی تفاهم سیاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، تحلیلگر عراقی: اصلاحات در عراق شروع شده، سیاسیون در پی تفاهم سیاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید