مهاجرت پرندگان زمستان گذر به هور العظیم افزایش می یابد

به گزارش خبرنگاران، احمد رضا لاهیجان زاده در جریان بازدید از وضعیت تالاب هورالعظیم گفت: تالاب هورالعظیم روی مرز کشور قرار گرفته که در سال های گذشته این تالاب خشک و به یک کانون بحرانی فرسایش بادی تبدیل شده بود ولی با یک تعامل همراه با مبارزه جدی و دفاع از محیط زیست، این هور به شرایط احیا بازگشت.

مهاجرت پرندگان زمستان گذر به هور العظیم افزایش می یابد

وی توضیح داد: در حال حاضر صیادها در حال ماهیگیری، نیزارها شکل گرفته و پرندگان در حال زندگی کردن در این تالاب هستند و اکوسیستم در حال بازگشت است؛ بنابراین همه اینها نشان از احیا و حرکت به سمت شرایط مطلوب تری در تالاب هورالعظیم است.

وی با اشاره به نظارت هایی که برای جلوگیری از آلوده شدن آب تالاب توسط شرکت های حفاری و نفت انجام می گردد، اضافه کرد: شرکت نفت، واحد HSE طبق تعهدات خود هسته زیست محیطی برای کنترل و پالایش ایجاد نموده است. همچنین سازمان حفاظت محیط زیست خوزستان در این زمینه، کنترل و پایش انجام می دهد.

لاهیجان زاده ادامه داد: تالاب هورالعظیم را یکی از ثروت های ملی است که باید برای جبران آسیب هایی که قابل ترمیم، برنامه ریزی گردد و درخصوص استفاده خردمندانه از تالاب گفت: در دیگر کشورها صنعت بدون تعارض درکنار محیط زیست فعالیت می نماید ما نیز باید با علم روز در این راستا گام برداریم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان درخصوص فصل مهاجرت پرندگان گفت:فصل مهاجرت پرندگان زمستان گذر با سرد شدن هوا در سرزمین های شمالی شروع شده است؛ برخی پیش قرقاول ها و مرغابی ها مهاجرت خود را در نیمه مهر شروع نموده اند و مهاجرت پرندگان شکاری و بازها نیز زودتر از دیگر انواع پرندگان مهاجر بوده و اکنون در حاشیه تالاب ها مستقر شده اند.

وی اضافه کرد: پرندگان مهاجر عمدتا از مناطق سردسیر مانند سیبری و شمال روسیه و شمال اروپا می آیند. سال جاری با توجه به آبگیری و بارش باران در بخش زیادی از تالاب هورالعظیم، پیش بینی می گردد میزان مهاجرت پرندگان زمستان گذر افزایش یابد.

لاهیجان زاده گفت: برخی تالاب ها مانند تالاب میانگران، تالاب های عبوری هستند و پرندگان تنها برای زمان استراحت و عبور موقت در حاشیه آنها مستقر می شوند، پس از آن پرندگان به تالاب هایی مانند شادگان و هورالعظیم می روند و اقامت می نمایند و سپس به شمال آفریقا مهاجرت می نمایند.

وی ادامه داد: برخی از انواع پرندگان مانند غاز پیشانی سفید، اردک بلوطی و مارگردن که از نوع گونه های خاص هستند، منحصرا به تالاب هورالعظیم می آیند و بیشترین جمعیت پرندگان مهاجر نیز، گونه مرغابی سانان است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 8 فروردین 1398 شناسه مطلب: 17

به "مهاجرت پرندگان زمستان گذر به هور العظیم افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهاجرت پرندگان زمستان گذر به هور العظیم افزایش می یابد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید