نتیجه یک پژوهش: نقش عجیب کافئین در کاهش وزن و ریسک ابتلا به دیابت نوع 2

به گزارش آریا بلاگ، مطالعه ای تازه نشان می دهد که افزایش سطح کافئین در جریان خون می تواند اندازه چربی بدن را کاهش دهد و درنتیجه ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 را پایین بیاورد. اگرچه هنوز نمی توان با قطعیت چنین توصیه ای را عنوان نمود، اما در آینده شاید استفاده از قهوه بدون کالری بتواند برای کاهش وزن و ریسک ابتلا به دیابت به کار گرفته گردد.

نتیجه یک پژوهش: نقش عجیب کافئین در کاهش وزن و ریسک ابتلا به دیابت نوع 2

ظاهراً کافئین می تواند سوخت وساز بدن را افزایش دهد و با کاهش وزن، ریسک ابتلا به بیماری دیابت را کمتر کند.

مطالعه ای تازه نشان می دهد که افزایش سطح کافئین در جریان خون می تواند میزان چربی بدن را کاهش دهد و درنتیجه ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 را پایین بیاورد. اگرچه هنوز نمی توان با قطعیت چنین توصیه ای را عنوان کرد، اما در آینده شاید استفاده از قهوه بدون کالری بتواند برای کاهش وزن و ریسک ابتلا به دیابت به کار گرفته شود.

به گزارش گاردین، گروهی از محققان در سوئد و بریتانیا بر مبنای مطالعه دیگری که پیش تر به صورت مشاهده ای درباره رابطه میان مصرف کافئین و کاهش ریسک دیابت نوع 2 صورت گرفته بود، این بار از تکنیکی موسوم به تصادفی سازی مندلی برای تحقیق در این رابطه استفاده کردند. این تکنیک با آنالیز شواهد ژنتیکی در پی کشف رابطه علت و معلولی می شود.

محققان در این پژوهش دو گونه ژن متداول را که با سرعت متابولیسم کافئین در بدن در ارتباط بود، پیدا کردند و از آن ها برای شناسایی رابطه مصرف کافئین و کاهش BMI و چربی بدن یاری گرفتند. دانشمندان می گویند کسانی که ژن های مرتبط با کاهش سرعت متابولیسم کافئین را دارند، به طور میانگین کمتر قهوه می نوشند، اما سطح کافئین در خون آن ها بیشتر از کسانی می شود که سرعت متابولیسم بالاتری دارند.

کافئین می تواند به کاهش وزن یاری کند

پژوهشگران در مطالعه خود دریافتند که حدود نیمی از کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 تحت تأثیر کاهش وزن است. کافئین به تقویت متابولیسم بدن، افزایش چربی سوزی و کاهش اشتها معروف است و مصرف 100 میلی گرم از این ماده به صورت روزانه می تواند مصرف انرژی در بدن شما را حدود 100 کالری در روز افزایش دهد.

محققان این پژوهش را روی 10 هزار داوطلب انجام داده و محاسبه نموده اند که با کاهش وزن می توان تا حدود 43 درصد ریسک ابتلا به دیابت را کاهش داد. بااین حال، بعضی کارشناسان باور دارند که به علت محدودیت داوطلبان این تحقیق به شهروندان اروپایی، نتایج آن برای تمام جهان قابل تعمیم نیست. به علاوه، استفاده از روش تصادفی سازی مندلی که روش نسبتاً جدیدی محسوب می شود، می تواند با سوگیری همراه باشد.

نتایج این پژوهش در مجله BMJ Medicine منتشر شده است.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 24 اسفند 1401 بروزرسانی: 24 اسفند 1401 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 12122

به "نتیجه یک پژوهش: نقش عجیب کافئین در کاهش وزن و ریسک ابتلا به دیابت نوع 2" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه یک پژوهش: نقش عجیب کافئین در کاهش وزن و ریسک ابتلا به دیابت نوع 2"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید