نوبخت: 8500 میلیارد تومان برای توسعه متروی کلانشهر ها در نظر گرفتیم

به گزارش آریا بلاگ، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: 8 هزار و 500 میلیارد تومان برای کمک به قطار شهری و متروی کلان شهر ها اختصاص داده شده که سهم تهران از این رقم قطعاً قابل توجه خواهد بود.

نوبخت: 8500 میلیارد تومان برای توسعه متروی کلانشهر ها در نظر گرفتیم

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، محمد باقر نوبخت در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت خط 10 مترو و توسعه شمالی خط 7 مترو تهران با بیان اینکه باید از سمت دولت برای قدردانی در زمینه خدمتی که به مردم بزرگ تهران ارائه می شود، فردی در این جلسه حاضر می شد، گفت: حضور من از طرف دولت در این مراسم به عنوان عامل مشارکت در فعالیت قطار شهری تهران است. دولت خود را موظف می داند برای رفاه حال شهروندان از طریق ریل و مترو مشارکت داشته باشد. سال گذشته درخواست هزار و 400 تا هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات از طریق اوراق مشارکت وجود داشت که با وجود مسائل مالی دولت به تعهد خود عمل کرد.

وی در ادامه اضافه کرد: دولت براساس تبصره 18 به سهم خود عمل کرده و باز هم برای کمک رسانی آمادگی دارد. کمک رسانی به توسعه مترو وظیفه دولت در شهر تهران است اما در کلانشهرهای دیگر مثل تبریز، شیراز، مشهد و حتی کرج هم مشارکت دارد و به تعهدات خود برای سال 1399 عمل می کند. دولت 8 هزار و 500 میلیارد تومان برای توسعه مترو در شهرهای کشور در نظر گرفته و با توجه به برنامه ارائه شده از سمت شهردار تهران سهم پایتخت مورد توجه قرار می گیرد.

نوبخت با اشاره به توسعه بیش از 10 هزار کیلومتری خطوط ریلی در کشور، گفت: این آمار مربوط به سال1392 بوده و پس از آن دولت توانست مرکز استان همدان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و رشت هم به شبکه سراسری ریلی وصل کند. سال جاری استان کردستان هم به شبکه سراسری وصل می شود و دولت در حال اتصال مثلث گردشگری کشور است.

رئیس سازمان برنامه بودجه، یادآور شد: با توسعه 700 کیلومتری ریلی تا پیش از خاتمه دولت، چابهار به عنوان بندر اقیانوسی غیر تحریمی از طریق زاهدان به شبکه ریلی وصل می شود، که این اقدامات، گوشه هایی از اقدامات دولت در حوزه ریلی است و حداقل هزار و 900 کیلومتر یعنی نزدیک 20 درصد آن سال جاری تحویل ملت ایران داده خواهد شد.

وی ضمن اعلام آمادگی برای توسعه خط 7 و آغاز عملیات خط 10 مترو، اضافه کرد: در ارتباط با واگن سازی هفته آینده آمادگی بازدید وجود دارد چرا که تمامی این زیرساخت ، نیاز به واگن دارد و ریل به تنهایی مشکل ما را حل نمی کند.

نوبخت گفت: با توجه به روابط خوب دولت و شهرداری تهران، منابع لازم برای توسعه خطوط مترو تأمین می شود. دولت هر سال از منابع عمومی، منابعی را صرف عمران و نوعی اجرای طرح های تملک دارایی می کند. برای سال جاری حدود 70 هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی در بودجه ما کنار گذاشته شده که از این رقم 40 هزار میلیارد تومان به تهران تخصیص داده شده است. علاوه بر این 8 هزار و 500 میلیارد تومان برای کمک به قطار شهری و متروی کلان شهرها اختصاص داده شده که سهم تهران از این رقم بر اساس برنامه ای که ارائه دهد، تعیین خواهد شد.

نوبخت در ادامه درباره چگونگی تأمین واگن های مورد نیاز کشور، گفت: سیاست دولت فعال کردن واحدهای داخلی در این زمینه است. در شهر تهران یک واحد تولیدی کلان واقع شده است و هفته آینده از آن واحد بازدید خواهد شد. در شهرهای دیگر نیز کارخانجاتی وجود دارد که می توان با استفاده از تسهیلات تبصره 18 آنها را فعال کرد. به تناسب خطوط ریلی جدید نیاز به واگن نیز وجود دارد که می وان با استفاده از فرزندان ملت در این کارخانجات این مشکل را حل کرد. هفته آینده به واگن سازی می روم تا قراردادی در این زمینه امضاء شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره بازسازی اتوبوس های شهری، تأکید کرد: با شهرداری تهران تفاهم نامه مکتوبی امضاء شده تا براساس آن بتوان اتوبوس های تهران را تعمیرات اساسی یا بازسازی کرد.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 4503

به "نوبخت: 8500 میلیارد تومان برای توسعه متروی کلانشهر ها در نظر گرفتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوبخت: 8500 میلیارد تومان برای توسعه متروی کلانشهر ها در نظر گرفتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید