چند روش برای خواب راحت

به گزارش آریا بلاگ، بی خوابی اختلالی فراگیر است که بعضی از ما به اشتباه برای درمانش به مصرف دارو، رو می آوریماگر بخواهیم از نظر فنی به این موضوع بپردازیم که آیا هر چه کار بیشتری از مغزمان بکشیم، انرژی بیشتری مصرف می کنیم ؟ جواب مثبت است اما به گفته کلود راستا استاد روان شناختی و علوم اعصاب کانادا آن چه به عنوان یک کار ذهنی سخت شمرده می گردد بین افراد متفاوت است .

چند روش برای خواب راحت

برای این که بدانید آیا این موضوع صحت دارد یا نه ؟ ادامه مطلب را بخوانید: بیشتر اوقات علت بی خوابی فکر و خیال، استرس و اضطراب است اما عده زیادی از ما به اشتباه به مصرف داروهای خواب آور رو می آوریم در حالی که متوجه عوارض آن نیستیم . بی خوابی یا دیر به خواب رفتن، اختلالی است که برای عده ای به یک تجربه آزاردهنده تبدیل می گردد.در این مطلب چند روش طبیعی و مؤثر را برای زود و راحت خوابیدن ارائه نموده ایم. شما می توانید تعدادی از آن ها را امتحان کنید :

قبل از خواب حمام کنید

دو ساعت قبل از خواب حمام کنید. حمام کردن با آب گرم باعث آرامش بدن و ذهن می گردد زیرا آب گرم میزان ضربان قلب و فشارخون را کاهش می دهد.

تنفس عمیق برای خواب با کیفیت

حرکت های تمرکزی از جمله یوگا باعث افزایش آرامش و تسکین تنش می گردد.یکی از حرکات بسیار موثر قبل از خواب، تنفس عمیق است که باعث کاهش ضربان قلب و فشار خون و افزایش آرامش می گردد و خوابیدن را راحت تر می نماید.

حذف قهوه، چای و شکلات در ساعت های پایانی روز

یکی از بهترین راه ها برای مبارزه با بی خوابی شبانه، قطع کردن مواد اعتیادآور و کافئین دار ازجمله قهوه، چای و شکلات است.پرهیز از مصرف کافئین پس از ساعت 3 بعدازظهر به بهبود کیفیت خواب و زودتر خوابیدن یاری می نماید.

خاموشی الکترونیکی

ملاتونین، هورمونی است که به تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن یاری می نماید بنابراین جذب نور به وسیله وسایل الکترونیکی باعث تأخیر در ترشح ملاتونین می گردد و خوابیدن را برای افراد دشوارتر می نماید. حدود یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب، وسایل الکترونیکی را خاموش کنید.

مصرف شیر گرم

شیر گرم حاوی مواد تشکیل دهنده ای است که به بهبود خواب یاری می نماید. شیر حاوی تریپتوفان است؛ اسید آمینه تریپتوفان می تواند در بدن انسان به فراوری سروتونین یاری کند و با ایجاد ملاتونین باعث خواب عمیق تر و آرامش بخش تر گردد.

تغییر عادت های غذایی

بهتر است قبل از خواب به بدن اجازه دهید تا غذا را هضم کند .هضم غذا حداقل دو تا سه ساعت طول می کشد. دراز کشیدن در این مدت می تواند باعث احساس تهوع گردد و فرایند هضم را کندتر کند.

استفاده از رایحه های آرام بخش

روغن استوقودوس برای یاری به خواب انتخاب خوبی است. استفاده از این روغن قبل از خواب تأثیر مثبتی بر کیفیت آن دارد.می توانید یک ساعت قبل از خواب یک فنجان دمنوش استوقودوس مصرف کنید یا رایحه آن را به بالشت و رختخواب خود آغشته کنید.

روزنامه خراسان

منبع: انتخاب
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 بهمن 1398 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 2001

به "چند روش برای خواب راحت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند روش برای خواب راحت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید