چه عواملی بر هزینه تمام شده یک پرواز تاثیر گذارند؟

به گزارش آریا بلاگ، اگر به دنبال خرید بلیط برای سفر هوایی خود هستید، حتما با سوالاتی در این زمینه و به خصوص در خصوص قیمت بلیط هواپیما و عوامل موثر بر مشخص قیمت آن در ذهنتان روبرو می شوید. اولین نکته ای که برای خرید بلیط پرواز (به خصوص برای خرید اینترنتی) باید در نظر بگیرید، خرید بلیط از یک سایت معتبر فروش بلیط هواپیما است. این موضوع باعث می گردد در صورت وقوع هر گونه مسئله ای بتوانید پیگیری های لازم را انجام دهید و یا بتوانید بلیط خود را مسترد کنید. این وب سایت ها نیز به دلیل اعتبار بیشتری که نزد مشتریان و قرار داد هایی که با شرکت های مختلف دارند معمولا تخفیف هایی را نیز برای مسافران خود در نظر می گیرند. برای شناخت عوامل تاثیرگذار بر قیمت تمام شده بلیط و سفر هوایی خود ادامه مطلب را دنبال کنید:

چه عواملی بر هزینه تمام شده یک پرواز تاثیر گذارند؟

مسافت

مسافت نقش معین نماینده ای بر قیمت بلیط دارد. هر چه راستا پروازی شما بیشتر و طولانی تر باشد، قطعا هزینه بیشتری باید بابت آن پرداخت کنید. این موضوع رابطه مستقیمی با هزینه های مربوط به سوخت هواپیما دارد. برای مثال پرواز تهران مشهد ماهان هزینه کمتری نسبت به پرواز بین مشهد و اهواز دارد.

نوع بلیط

نوع بلیط خریداری شده یکی از مهمترین و تاثیر گذار ترین عوامل موثر بر قیمت بلیط می باشد. بلیط هایی که برای هواپیما به فروش می رسند شامل بلیط های سیستمی و بلیط های چارتری می باشند. بلیط های سیستمی همان بلیط های معمولی هستند که توسط شرکت های هواپیمایی به فروش می رسند. اما بلیط های چارتری نوعی از بلیط ها هستند که توسط چارتر نماینده خریداری و به فروش می رسند. قیمت این نوع بلیط ها بستگی به شرایط چارتر نماینده و شرایط فروش دارد. این بلیط ها ممکن است به دلایلی ارزان تر از بلیط سیستمی و یا حتی در مواردی از آن گران تر باشند. اما بلیط هواپیما لحظه آخری مشهد تهران که نوعی بلیط چارتر است و برای کم شدن ضرر و زیان چارتر نماینده در ساعات سرانجامی منتهی به پرواز به فروش می رسد، قطعا قیمت بسیار کمتری نسبت به بلیط سیستمی دارد.

ایرلاین و مدل هواپیما

قیمت پایه بلیط به برند ایرلاین و هواپیمای استفاده شده نیز بستگی دارد. هر چه هواپیما به روز تر و کم کارکرد تر باشد و هر چه برند ایرلاین شناخته شده تر باشد. هزینه خرید بلیط پروازهای آن نیز بیشتر می گردد.

کلاس پروازی

جایگاه های هواپیما و خدمات مرتبط با آن هم از دیگر عوامل تاثیر گذار هستند. گر چه در پرواز های خارجی سه نوع کلاس فرست کلاس، بیزینس و مالی قابل خریداری می باشد، اما در پرواز های داخلی فقط دو کلاس بیزینس و مالی قابل سفارش است. با توجه به سطح رفاه و خدمات این کلاس ها، فرست کلاس گران ترین و کلاس مالی ارزان ترین قیمت را دارد.

هزینه بار

در شرایط معمول و زمانی که چمدان و لوازم زیاد و یا سنگینی به همراه مسافر نیست، این موضوع هزینه ای برای مسافر ندارد. موضوع از جایی دردسر ساز می گردد که وزن یا حجم چمدان ها بیشتر از میزان معین شده باشد که در این شرایط باید هزینه ای بابت وزن یا حجم اضافی بار ها پرداخت گردد. در اغلب پروازهای داخلی بار مجاز 20 کیلوگرم در نظر گرفته می گردد.

زمان پرواز

زمان سفر نیز از معین نماینده ترین عوامل موثر بر قیمت می باشد. برای مثال اگر تعطیلات نوروز را برای مسافرت انتخاب کنید، با توجه به میزان بالای تقاضا برای سفر، شرکت های هواپیمایی و آژانس های مسافرتی قیمت های خود را افزایش می دهند. اما اگر مسافران در زمان های غیر پیک، اقدام به خرید بلیط نمایند، با توجه به کاهش تقاضا نه تنها هزینه کمتری پرداخت می نمایند که حتی ممکن است با تخفیف هایی نیز روبرو شوند. برای مثال، مشهد از شهر هایی محسوب می گردد که در تعطیلات نوروز دوران اوج سفرها را تجربه می نماید این شرایط کم و بیش تا سرانجام تابستان نیز ادامه می یابد اما از اواسط پاییز تا اوایل اسفند ماه به دلیل سرمای هوا، مسافرت ها به مشهد کاهش چشمگیری پیدا می نمایند. در نتیجه اگر به دنبال زمانی برای سفر کم هزینه تر به مشهد هستید بهتر است دی و بهمن ماه راه انتخاب کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 6229

به "چه عواملی بر هزینه تمام شده یک پرواز تاثیر گذارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه عواملی بر هزینه تمام شده یک پرواز تاثیر گذارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید