گذر اقتصاد از بحران کرونا؛ 12 پیشنهاد برای تامین مالی

به گزارش آریا بلاگ، دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در راستای آسیب های اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و اطلاع فعالان اقتصادی از آخرین تصمیم گیری ها در وب سایت خود اقدام به انتشار و به روزرسانی آیین نامه ها، دستورالعمل ها، پژوهش ها، مکاتبات و همچنین پروتکل های بهداشتی واحدهای صنعتی ابلاغ شده با عنوان اقتصاد کرونا کرده است.

گذر اقتصاد از بحران کرونا؛ 12 پیشنهاد برای تامین مالی

همچنین قرار است سلسله گزارش هایی را در حوزه های مختلف مالی تهیه کرده و در وب سایت خود منتشر کند. نخستین گزارش مربوط به حوزه مالیات بود که شامل تصمیمات و اقدامات اخیر اجرا شده از سوی دولت در حوزه مالیات به علاوه پیشنهادهای مالیاتی ارائه شده توسط مراجع و استان های مختلف برای گذار از بحران فعلی ناشی از شیوع کرونا در اقتصاد کشور بود.

به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، دومین گزارش به موضوع تأمین مالی اختصاص دارد و حاوی تصمیمات و اقدامات اخیر اجرا شده دولت در حوزه تأمین مالی کسب وکارها و فعالان مالی بخش خصوصی به علاوه پیشنهادهای ارائه شده توسط مراجع و استان های مختلف برای گذار از بحران فعلی ناشی از شیوع کرونا در اقتصاد کشور است.

در گزارش اخیر به چهار اقدامی که از سوی دولت صورت گرفته، اشاره شده است که شامل امهال و ارائه تنفس بازپرداخت تسهیلات بانکی، ارائه تسهیلات توسط بانک ها و مؤسسات اعتباری، تعلیق محرومیت و محرومیت های ناشی از چک های برگشتی و افزایش فرصت سه ماهه در مورد تسویه نقدی بدهی غیر جاری ناشی از تسهیلات اعطایی تولیدی ریالی می شود.

در ادامه نیز 12 پیشنهاد مراجع مختلف به دولت در حوزه تأمین مالی را تشریح می کند:

 1. افزایش مدت فروش اعتباری مواد اولیه توسط صنایع بالادستی به تولیدکنندگان پایین دستی به مدت 6 ماه
 2. کاهش مبلغ پیش پرداخت در گشایش LC ریالی برای خرید مواد اولیه توسط صنایع پایین دستی
 3. گسترش تعداد گروه های مالی منتخب دولت (10 رسته اقتصاد آسیب دیده) برای استفاده از تسهیلات تأمین مالی نظام بانکی
 4. آزادسازی سپرده واحدهای تولیدی که بابت تسهیلات دریافتی از نظام بانکی بدون سود مسدود و در اختیار بانک ها است
 5. افزایش تضمین های دولتی در اعطای وام به کسب وکارهای خرد، کوچک و متوسط که تحت تأثیر ویروس کرونا، فعالیتشان مختل شده است.
 6. تسهیل و گسترش سریع استفاده از ظرفیت اوراق گام (گواهی اعتبار مولد) که دستورالعمل آن در آذرماه 98 توسط شورای پول و اعتبار ابلاغ شد
 7. تسهیل و گسترش استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه (انتشار اوراق) و سایر روش های تأمین مالی برای تأمین نقدینگی واحدهای مالی
 8. تسهیل در انتشار اوراق یا تنزیل اسناد و حساب های دریافتنی بنگاه ها توسط مؤسسات مالی مجاز
 9. استفاده از روش های سلف یا پیش فروش کالا و خدمت برای سال جاری
 10. اعطای خط اعتباری به کسب وکارها، مشروط به حفظ نیروی کار تا شهریورماه بر اساس وثیقه مطمئن و متناسب با تعداد شاغلان برای پرداخت بخشی از هزینه های ثابت بنگاه ها شامل حقوق، اقساط بانکی و اجاره در بازه سه ماهه
 11. تعمیم تسهیلات تأمین مالی به کل اعضای زنجیره تأمین در بین گروه های مالی منتخب دولت (با توجه به گردش چک های توزیع کنندگان بین تولیدکنندگان مواد اولیه در هر زنجیره تأمین)
 12. نظارت بر اجرای بی قید و شرط بخشنامه های حمایتی بانک مرکزی و عدم ارجحیت بخشنامه های داخلی بانک ها بر این بخشنامه ها

گزارش های بعدی اقتصاد کرونا به سایر حوزه های مهم نظیر تأمین اجتماعی، زنجیره تأمین، توسعه صادرات و حوزه اقدامات قضائی اختصاص خواهد یافت.

گزارش شماره دو اقتصاد کرونا را که به موضوع تأمین مالی اختصاص دارد، از اینجا دانلود کنید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3105

به "گذر اقتصاد از بحران کرونا؛ 12 پیشنهاد برای تامین مالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گذر اقتصاد از بحران کرونا؛ 12 پیشنهاد برای تامین مالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید