از ویشینگ در دنیای هکرها چه می دانید؟

به گزارش آریا بلاگ، در این گزارش همچنین آمده است در سال 2019 کمپانی های فناوری خسارت 54 میلیون دلاری از هک دیدند که نسبت به سال 2018 افزایشی 40 درصدی نشان می داد و این رقم در سال جاری بسیار بیشتر خواهد بود.

از ویشینگ در دنیای هکرها چه می دانید؟

میترا جلیلی| با شیوع کرونا و طولانی تر شدن قرنطینه در جهان، انتظار می رفت عاملان حملات فیشینگ ازطریق ایمیل، کارمندان دورکار (telework) را هدف قرار دهند، اما تحقیقات اف بی آی (FBI)، همه معادلات محققان عرصه سایبری را به هم ریخت، چراکه گزارش این سازمان حکایت از وقوع حملات سایبری در سطحی بالاتر دارد.

ترکیب هک ازطریق تماس های تلفنی و سرقت اطلاعات محرمانه VPN کارمندان، نشان از فرایند صعودی حمله های سایبری ویشینگ (Vishing) و زیان فراوان به شرکت ها، بانک ها و... دارد به گونه ای که در سال جاری حدود 30 درصد کل تماس های ورودی تلفن همراه را حملات ویشینگ تشکیل داده اند.

ویشینگ؛ ابزار کلاهبرداری آنلاین

اما ویشینگ چیست؟ ویشینگ از ترکیب دو کلمه Voice و Phishing ساخته شده و به فیشینگ تلفنی گفته می شود. هرگاه یک فرد کلاهبردار از سرور صوتی تعاملی یا پیغام صوتی برای تماس با کاربران و با هدف ربودن اطلاعات شخصی و خصوصی آن ها استفاده می کند به آن ویشینگ می گویند.

در این روش، کلاهبردار با استفاده از ترفند های مهندسی اجتماعی و از طریق سیستم های تلفن، به طور غیرمجاز اقدام به دسترسی به اطلاعات شخصی و اطلاعات حساس مالی مردم می کند.

در این شیوه، افراد کلاهبردار با استفاده از یک شماره خاص که شبیه به شماره بانک ها یا سازمان های دولتی است، خود را مأمور بانک یا دولت معرفی و از قربانی اطلاعات هویتی و اطلاعات کارت بانکی او را دریافت کرده و در اولین فرصت اقدام به برداشت از حساب شخص یا سرقت هویت انجام می دهند.

معمولاً ویشینگ پیغامی فوری است و از کاربر درخواست می شود که سریعاً عمل کند. به چنین تماس هایی نباید اهمیت داد، چراکه ممکن است این شخص از شماره ای ربوده شده تماس گرفته باشد. یکی دیگر از کلاهبرداری های مطرح آنلاین درسال جاری اسمیشینگ (Smishing) بوده است که طی آن، پیغام متنی برای کاربر ارسال و از وی درخواست می شود تا با شماره تلفنی تماس گرفته یا با استفاده از اینترنت، کار خاصی را انجام دهد.

کاربر با دریافت این شماره تلفن، مستقیماً به یک سرور صوتی تعاملی هدایت شده و اطلاعات شخصی مانند رمزعبور یا شماره کارت بانکی از وی درخواست می شود. کاربران هرگز نباید روی لینک های اسمیشینگ کلیک کنند یا با شماره تلفن ذکر شده، تماس بگیرند.

یک کارزار هکری بزرگ

تازه ترین گزارشی که اف بی آی (FBI) با همکاری آژانس امنیت زیرساخت و سایبری امریکا (CISA) ارائه داده نشان از افزایش چشمگیر موج حملات ویشینگ به بخش خصوصی امریکا و جهان در دوران شیوع کرونا و افزایش دورکاری کارمندان دارد.

طبق گزارش این دو سازمان، در اواسط ماه ژوئیه 2020، مجرمان سایبری یک کارزار تعیین و ویژه برای هدف قرار دادن کارمندان دورکار کمپانی های امریکایی ایجاد کردند در این حملات، اطلاعات محرمانه همچون رمزعبور کاربران به سرقت رفت و بعد با دریافت مبالغی کلان، این اطلاعات به گروه های خلافکار سایبری فروخته شد تا از این اطلاعات بیشترین بهره را بگیرند.

به همین دلیل، اف بی آی به کمپانی های امریکا و جهان هشدار داد بیشتر مراقب امنیت سایبری زیرساخت های خود و نحوه ارتباط دریافت با کارمندانشان از راه دور باشند.

اف بی آی همچنین در گزارش خود به میزان جرایم سایبری امریکا در سال 2019 اشاره کرده و یادآور شده: در این سال 476 هزار و 361 شکایت سایبری در امریکا به ثبت رسید که نتیجه تحقیقات نشان می دهد این حملات هکری، زیان 3.5 میلیارد دلاری برای شرکت ها و مردم عادی به همراه داشته درحالی که این رقم در سال 2015 حدود 1.1 میلیارد دلار بوده و این ارقام نشان از فرایند صعودی کلاهبرداری ها و حملات سایبری آنلاین دارد.

وقتی موضوع جالب تر می شود که بدانیم بخش عمده این حملات هکری به ترتیب به فیشینگ، ویشینگ و اسمیشینگ مربوط می شود، اما مقامات اف بی آی معتقدند در سال جاری ویشینگ در رتبه نخست جای گرفته است.

در این گزارش همچنین آمده است در سال 2019 کمپانی های فناوری خسارت 54 میلیون دلاری از هک دیدند که نسبت به سال 2018 افزایشی 40 درصدی نشان می داد و این رقم در سال جاری بسیار بیشتر خواهد بود.

توئیتر، قربانی ویشینگ

طبق گفته محققان اف بی آی، در سال 2020 مهندسی اجتماعی بیشترین بخش کلاهبرداری های آنلاین را تشکیل می دهد و در این میان حملات ویشینگ زیانبارترین مکانیسم به شمار می رود، چراکه باورپذیرتر از سایر روش ها و تکنیک هاست.

در ماه گذشته تعداد زیادی از کمپانی ها از فعالان حوزه رمزارز ها گرفته تا بانک ها و افراد معمولی هدف حملات ویشینگ قرار دریافتد که در یکی از این حملات، نام شبکه اجتماعی نام آشنای توئیتر دیده می شود.

در ماه گذشته هک اکانت توئیتری برخی از سلبریتی ها و افراد مشهور خبرساز شد و حالا بعد از دستگیری عاملان این حمله که 3 جوان 17، 19 و 22 ساله بودند تعیین شد مهندسی اجتماعی که از آن صحبت می شد همین حملات ویشینگ است.

این سه جوان به طور متوالی تعدادی از کارمندان توئیتر را که در دورکاری به سر می برند هدف قرار دادند و با حملات ویشینگ پیروز به فریب آنان شده و به سیستم های داخلی توئیتر نفوذ کردند. سپس ازسوی سلبریتی ها و افراد مشهور جهانی سیاست ازجمله باراک اوباما یا ایلان ماسک به فالوئر ها وعده دادند که هرچه سرمایه گذاری انجام دهند چندبرابر آن را دریافت خواهند کرد و درنهایت در مدت زمانی بسیار کوتاه بیش از 100 هزار دلار سرمایه گذاری کردند.

مأموران اف بی آی با استفاده از ابزار تحلیلی بلاک چین، پیروز به ردیابی بیت کوین های ارسال شده برای این سه جوان شدند و راز این حمله هکری فاش شد.

به هرحال اگر فکر می کنید توئیتر تنها هدف اخیر ویشینگ بوده سخت در اشتباهید، چراکه تعداد زیادی از کمپانی ها، بانک ها، صرافی های مبادله کننده رمزارز ها و کمپانی های هاست (میزبان) وب مورد این حملات سایبری قرار گرفته و میزان زیادی رمزارز به سرقت رفته است.

البته هدف این هکر ها تنها رمزارز ها نیستند و آن ها پول های واقعی را هم هدف قرار داده اند. گفته می شود برخی حمله های هکری نیز برای سرقت اطلاعات مربوط به تحقیقات ساخت واکسن ها هم از این دسته حمله های سایبری بوده اند.

نحوه رفتار هکرها

اما اطلاعات چگونه به دست هکر ها می رسد؟ زک آلن یکی از فعالان حوزه سایبری در اف بی آی در این باره گفت: مجرمان سایبری اطلاعات پفراینده های کارمندان هدف خود در شرکت ها را معمولاً با سرک کشیدن به پروفایل اکانت های عمومی آن ها در پلتفرم های شبکه های اجتماعی یا با استفاده از ابزار های بازاریابی و اشتغال و همچنین با رصد سرویس های تحقیقاتی متن باز پیدا کردند.

نام، آدرس خانه، شماره تلفن ثابت و همراه، موقعیت شغلی در کمپانی هدف، مدت زمان فعالیت آن ها در کمپانی و... را به دست آوردند سپس به طور راندوم با کارمندان تماس برقرار کردند یا از شماره تلفن سایر کارمندان سوء استفاده کردند.

هکر ها گاه خود را به عنوان یکی از اعضای واحد سایبری محل کار افراد دورکار معرفی و اطلاعات را از آن ها سؤال می کردند یا از آن ها می خواستند برای تضمین امنیت سایبری شان، از لینک وی پی ان جدیدی که برای آن ها ارسال می شود استفاده کنند به این ترتیب حتی اگر ورود آن ها نیاز به تأیید دومرحله ای داشت نیز باز همه اطلاعات در اختیار هکر ها قرار می گرفت.

با لاگین شدن، عملاً کاربر به سایت فیشینگ راه می یابد و مجرمان سایبری می توانند بلافاصله به همه اطلاعات اکانت آن ها دسترسی پیدا کنند. حالا تازه آغاز کار مجرمان سایبری است تا به اطلاعات، تحقیقات و... کارمندان دستبرد بزنند یا پس از فروش اطلاعات آن ها گروه های دیگری وارد عمل شوند.

به گفته آلیسون نیکسون یکی دیگر از اعضای تحقیق در این گزارش، استفاده از پنجره های popup روی کامپیوتر یا لپ تاپ کاربران هم یکی دیگر از شگرد های این هکر ها بوده است. آن ها با نصب بدافزار روی سیستم کاربر، سیستم هشدار سیستم عامل کامپیوتر درباره اشکالات تکنیکی سیستم را شبیه سازی می کنند و به قربانی گفته می شود که باید یک شماره تلفن اعلام کند تا سیستم Microsoft Support با وی ارتباط برقرار کند.

همین شماره تلفن راه ویشر ها را باز می کند و با تماس صوتی اطلاعات حیاتی کاربر را تخلیه می کند. پیغام های وسوسه کننده مثل برنده شدن کاربر در لاتاری، جایزه های بانکی، اهدای سفر به عنوان جایزه و... بخشی دیگر از راهکار های هکر ها برای کلاهبرداری از کاربران بوده است.

منبع: روزنامه ایران

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: فرادید
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 4260

به "از ویشینگ در دنیای هکرها چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ویشینگ در دنیای هکرها چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید