بیان بی واسطه وصریح دغدغه فعالان صادراتی با دولت در روز ملی صادارات

به گزارش آریا بلاگ، خبرنگاران: روز ملی صادرات با تاخیر بیش از یک ماه، روز گذشته درحالی برگزار گردید که معاون اول رئیس جمهور به هر یک از متولیان دولتی و بخش خصوصی صادرات، ماموریت هایی را ارجاع داد.

بیان بی واسطه وصریح دغدغه فعالان صادراتی با دولت در روز ملی صادارات

به گزارش خبرنگاران اسحاق جهانگیری که در این مراسم حضور یافته بود، فشار تحریم ها بر ایران را بی سابقه دانست. در عین حال بیان کرد که آمریکا نتوانسته به خواسته خود برسد؛ چراکه صادرات نفت ایران همچنان درحال انجام است و صادرات غیر نفتی نیز کماکان ادامه دارد. او در عین حال برای توسعه صادرات، تاکید بر صادرات به همسایگان را از اولویت های مهم دانست و در این راستا به سازمان توسعه تجارت ماموریت داد تا لیستی از اقلام واردات کشورهای همسایه را رصد کند. در این صورت می توان پتانسیل های صادراتی با این کشورها را برشمرد و کالاهایی که مورد احتیاج همسایگان است و ما نیز قابلیت صادراتی داریم را شناسایی کرد. در این مراسم، توافق اوراسیا هم از نگاه حضار دور نماند. هرچند متولیان دولتی این توافق را مهم و تاثیرگذار ارزیابی کردند و معاون اول نیز از فعالان مالی خواست تا بازارها را به دست بگیرند، اما رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان کرد که درحال حاضر حمل ونقل به این بازار با مشکلاتی روبه رو است که اگر حل نشوند، بازیگر خوبی در این میدان نخواهیم بود.

بخشی از مراسم روز ملی صادرات به بیان مطالبات و دغدغه های فعالان صادراتی اختصاص داشت. مطالبات مطرح شده در یک نگاه کلی حول در این محور بود که سیاست گذاران باید رونق فراوری را از راستا توسعه صادرات غیرنفتی دنبال نمایند، اتفاقی که به یک پارادایم شیفت کلان از سوی ریل گذاران تجاری احتیاج دارد. اما سایر مباحث مطرح شده عمدتا بر اصلاح رویه های سیاست گذاری در بخش صادرات غیرنفتی و تغییر نگاه حمایتی از صادرات متمرکز بود. در محور سیاست گذاری، گلایه و انتقاد اصلی فعالان مالی به نبود مجموعه ای از شاخص های تعریف شده برای ترسیم یک استراتژی صادراتی برمی گشت. به اعتقاد صادرنمایندگان خلأ ارتباط دو سویه و منسجم میان بخش خصوصی و متولیان دولتی یکی از دلایل اصلی در عدم تدوین استراتژی صادراتی بوده است، بنابراین ریل گذاری فعلی با توجه به اهداف کلان تعریف شده، احتیاج به بازنگری دارد.

در این خصوص مرتضی سلطانی، مدیرعامل شرکت زرماکارون تاکید نمود که نباید میان دولت و بخش خصوصی دیوار کشیده گردد، چراکه اتاق بازرگانی در جایگاهی قرار گرفته است که باید در تصمیم سازی ها نقش آفرینی کند؛ بر این اساس اعتماد متقابل و پرهیز از جزیره ای عمل کردن به عنوان یک پیش احتیاج اساسی در راستا تحقق هدف مذکور قابل طرح است. از سوی دیگر بخشی از نقدها مطرح شده به مکانیزم های حمایتی فعلی از فعالان صادراتی اختصاص داشت. از نگاه فعالان راهکارهای حمایتی فعلی که به وسیله صندوق ضمانت صادرات دنبال می گردد، به دلیل سرمایه محدود این صندوق چندان اثرگذار نیست، بنابراین افزایش سرمایه صندوق ضمانت به عنوان بازوی حمایتی صادرات، امری ضروری برای بهبود عملکرد این بال از تجارت خارجی است. محمدرضا انصاری، رئیس انجمن صادرنمایندگان خدمات فنی و مهندسی ایران، در این ارتباط معتقد است که باید کفایت سرمایه صندوق ضمانت صادرات ایران با هدف افزایش قدرت رقابت پذیری شرکت های ایرانی افزایش پیدا کند، امروز سرمایه صندوق های ضمانت در کشورهای ترکیه و عربستان به ترتیب معادل 2 و 4 میلیارد دلار است و این درحالی است که سرمایه صندوق ضمانت ایران رقمی برابر با 100 میلیون دلار است که فاصله معناداری با میزان کفایت صندوق در کشورهای اطراف دارد، در عین حال، این شرایط سبب شده است که صندوق ضمانت صادرات ایران مجبور گردد بیش از سرمایه خود به صادرنمایندگان ضمانت دهد.

فعالان صادراتی جوایز و مشوق ها را به عنوان یک عامل انگیزه بخش برای صادرنمایندگان تلقی می نمایند که می تواند به چرخه صادرات سرعت بخشد. در این چارچوب، رئیس انجمن خدمات فنی و مهندسی ضمن استقبال از دریافت کارت ویژه برای صادرنمایندگان نمونه که از سوی سازمان توسعه تجارت ایران طراحی شده است، توضیح داد که دستگاه های اجرایی باید این کارت را بپذیرند و از صادرنمایندگان حمایت نمایند. رئیس انجمن صادرنمایندگان خدمات فنی و مهندسی ایران به نکته مهم دیگری نیز اشاره نمود. به گفته او بسیاری از اعضای دولت به دلیل وجود فضای سنگین بوروکراتیک، به صادرنمایندگان خدمات ارائه نمی هند، چراکه نگران این موضوع هستند که برای انجام چنین حمایتی زیرسوال بروند. از سوی دیگر توجه به ارتقای کیفیت محصولات کشاورزی از دیگر مطالبات عنوان شده در همایش مذکور بود. محسن احتشام، رئیس شورای ملی زعفران ایران هم توضیح داد که حلقه های فرآوری و بسته بندی، بازاریابی و مارکتینگ در کنار توجه به فراوری محصولات کشاورزی، اشتغال پایدار را به دنبال خواهد داشت؛ اتفاقی که می تواند به صادرات کشور یاری کند؛ بنابراین ساماندهی و تسهیل فرآیندهای صادراتی با ارائه روش های قابل اجرا و اصلاح رویه هایی که در راستا فعالیت صادرنمایندگان مانع ایجاد می نماید به عنوان امری ضروری شناخته می گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 1586

به "بیان بی واسطه وصریح دغدغه فعالان صادراتی با دولت در روز ملی صادارات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیان بی واسطه وصریح دغدغه فعالان صادراتی با دولت در روز ملی صادارات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید