تحلیل فنایی از دلایل زیاد خطا دریافت داوران ایرانی

محمد فنایی معتقد است توهین ها و فحاشی های فوتبالی ها آرامش را از داوران گرفته است و همین باعث شده تا تمرکز آن ها کم تر گردد و عملکردشان نیز افت کند.

تحلیل فنایی از دلایل زیاد خطا دریافت داوران ایرانی

به گزارش خبرنگاران، قضاوت موعود بنیادی فر در داربی 90 پایتخت باعث نقدها فراوان شد و بسیاری را یاد استفاده از داوران خارجی در دهه هشتاد انداخت. یکی از نقدها وارد شده به بنیادی فر، استرس و اضطراب فراوان او در قضاوت داربی بود و همین باعث شد خطاهای زیادی بگیرد.

محمد فنایی، پیشکسوت داوری در گفت وگو با خبرنگاران درباره بازگشت به گذشته و استفاده از داوران خارجی در داربی ها گفت: داوران فعلی ما چیزی از خارجی ها کم ندارند. اگر امکانات و نرم افزار مناسب مانند VAR در اختیار داوران ما بگذارند و هجمه ها را کم نمایند تفاوت را احساس خواهیم کرد.

بعضی کارشناسان معتقدند میانگین بالای تعداد خطاها در بازی های لیگ ایران باعث شده سرعت بازی ها کم گردد و بازی ها کم گل باشد. فنایی در این رابطه گفت: داوران ما از هجمه ها و اعتراض ها می ترسند و به همین دلیل هر خطایی را سوت می زنند و همین باعث افت سرعت بازی می گردد و این تفاوت فوتبال ما با اروپا و آمریکاست.

او ادامه داد: داوران اگر هم سوت بزنند، 20 نفر از داخل و خارج زمین به او حمله و اعتراض می نمایند. داور بیچاره چه کاری می تواند بکند؟ سوت نزند یک عده شاکی می شوند، سوت بزند عده ای دیگر. این فرهنگ فوتبال ما است که پیشرفت نکرده است. 19 سال است لیگ حرفه ای داریم و ادعا داریم اما یک ذره هم حرفه ای نیستیم. به داور توهین می نمایند؛ داورها درآمدزایی ندارند، امکانات ندارند؛ با همه این ها نام حرفه ای را به دوش می کشند و نتیجه هم نگیرند، کاسه وکوزه را سر وزیر و وکیل و داور می شنمایند.

این پیشکسوت داوری که سابقه قضاوت در فینال جام جهانی را دارد، درباره پسرفت داوری ایران در 4 سال اخیر گفت: فغانی یکی از بهترین داورهای جهان بود؛ او را فراری دادند؛ معنی این پسرفت است. کشورهای دیگر برای داوران ما فرش قرمز پهن می نمایند اما در ایران منتظر هستند تا نام داور بازی تعیین گردد تا اشتباهاتش را بزرگ نمایند. در بسیاری از کشورهای جهان داور اشتباه می نماید اما فقط در ایران فحش می شنود. همین باعث می گردد تمرکزش از بین برود و بازی به بازی بدتر گردد. داوران ایرانی در بازی های بین المللی که فشار طرفداران روی آن ها نیست بهترین نمرات را می گیرند و بهترین قضاوت ها را دارند. پس ایراد از فوتبالی های ما(از طرفداران گرفته تا مربیان و بازیکنان) است نه داور. قاضیان فوتبال ما نه پولی می گیرند و نه امکاناتی دارند اما همه انتظار دارند هر کدام مانند روزتی یا کولینا قضاوت نمایند.

انتهای پام

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آبان 1398 بروزرسانی: 9 آبان 1398 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 769

به "تحلیل فنایی از دلایل زیاد خطا دریافت داوران ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل فنایی از دلایل زیاد خطا دریافت داوران ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید