دلا رهراسی در بازار سهام

به گزارش آریا بلاگ، یک ماه از سال 1400 می گذرد و در این مدت شاخص کل بورس با افت حدود 7درصدی روبرو شده است. این فرایند نزولی اما گریبان همه صنایع را نگرفته است. آنالیز ها نشان می دهد 33 صنعت بورسی عملکردی بهتر از شاخص داشته و سهام زیرمجموعه 11 گروه حتی رشد کردند؛ اما گروه های دلاری عظیم بازار مهم ترین عامل فشار بر نماگر سهام بودند. به نظر می رسد هراس از افت احتمالی دلار پس از احیای برجام سبب فرار سهامداران از صنایع کامودیتی محور شده است و در مقابل شاهد اقبال به گروه های ریالی هستیم.

دلا رهراسی در بازار سهام

به گزارش دنیای اقتصاد، گویا روزهای نزولی بورس تهران خاتمهی ندارد. روز دوشنبه نیز شاخص کل با افت 65/ 0 درصدی روبرو شد و تا یک میلیون و 216 هزار واحد نزول کرد. به این ترتیب دماسنج اصلی تالار شیشه ای در حال حاضر حدود 7 درصد از آخرین ارقام ثبت شده در سال 99 عقب تر است. در این میان آنالیز شرایط صنایع بورسی نشان می دهد از 38 گروه فعال این بازار، هر چند 27 گروه سرخ پوش بودند، اما 11 صنعت نیز با افزایش میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شده اند. صنایعی که عمدتا در میان گروه های کوچک و غیردلاری بورس تهران طبقه بندی می شوند.

فشار 5 گروه بر شاخص سهام

با وجود عقبگرد حدود 7 درصدی شاخص کل بورس تهران در سال جدید اما 33 صنعت شرایطی مناسب تر از نماگر سهام را تجربه کردند و در این میان 11 گروه نیز با رشد قیمت زیرمجموعه های خود همراه شدند. به این ترتیب تنها 5 گروه عظیم بازار سهام شامل فرآورده های نفتی، فلزات اساسی، محصولات شیمیایی، کانه های فلزی و البته بانکی ها بودند که با افتی بیشتر از شاخص کل (بین 9/ 13 تا 7/ 7 درصد) روبرو شده و به عبارتی اهرم فشار بر این نماگر بورسی بودند. صنایعی که سهمی 58 درصدی از کل ارزش این بازار را در اختیار دارند.

فضای انتظاری حاکم بر بازار که عمدتا به نامعلوم بودن آینده مذاکرات احیای برجام و در نتیجه نرخ دلار باز می گردد، سبب شده تا معامله گران تمایل چندانی به خرید گروه هایی که از نرخ دلار بیشترین اثر را می پذیرند، نداشته و سراغ صنایع ریالی بورس بفرایند. شاید به همین دلیل است که با وجود پتانسیل های بنیادی قوی در بنگاه های کامودیتی محور اما قیمت سهام آنها درجای بیشتری می زند.

روز گذشته میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در آژانس بین المللی انرژی هسته ای در توییتر شخصی خود اطلاع داد مذاکرات وین به مرحله تهیه پیش نویس یک توافق رسیده اگرچه تا نهایی شدن راهکارهای عملی برای احیای برجام هنوز راه مانده است. وی چنین نوشت: با جمع بندی نتایج دو هفته رایزنی در خصوص احیای برجام می توانیم با رضایت خاطر نشان کنیم که مذاکرات وارد مرحله نوشتن پیش نویس شده است. هنوز تا راه چاره های عملی فاصله داریم، اما ما از حرف های عمومی به توافق در خصوص گام های خاص برای رسیدن به هدف رسیده ایم. اخباری که این روزها از سوی فعالان بورسی بیش از گذشته رصد می گردد تا تکه های پازل نقشه سرمایه گذاری در امسال تکمیل گردد.

سبزپوشان روزهای منفی بورس

همان طور که اشاره شد با وجود افت حدود 7درصدی شاخص کل از ابتدای سال تا به امروز اما 11 گروه جامه سبز به تن دارند. در این میان صنعت منسوجات با تک نماد بورسی نمرینو بازده حدود 5/ 22 درصدی در 17 روز کاری گذشته از آن سهامداران نموده است. صنعتی که تنها 03/ 0 درصد از ارزش کل بازار را در اختیار دارد.

22 گروه نیز با وجود افت نماگر صنعت خود اما شرایط مساعدتری را نسبت به شاخص کل تجربه می نمایند. البته نباید فراموش کرد محدودیت حجم مبنا می تواند یکی از دلایل افت کمتر این گروه ها باشد. گروه هایی که بعضا روزانه کمتر از حجم مبنا مورد دادوستد قرار می گیرند و حتی با وجود تداوم هر روزه صف فروش اما قیمت خاتمهی آنها تغییر چندانی را تجربه نمی کند و از این رو با وجود دادوستد در کف مجاز، نمای چندان منفی را به نمایش نمی گذارند.

نگاهی به معاملات دوشنبه بورس

معاملات روز دوشنبه بازار سهام گرچه با سرخ پوشی نماگرها همراه بود اما از شدت عرضه های روز یکشنبه اندکی کاسته شد. به طوری که بسیاری از سهام به ویژه عظیمان از کف روزانه فاصله دریافتد و بعضا حتی در محدوده مثبت معامله شدند. این امر گرچه نتوانست هیچ یک از شاخص های صنایع بورسی را سبزپوش کند اما شاخص بسیاری از گروه ها به سمت صفر بازار حرکت کردند. جنبش عظیمان در معاملات روز گذشته در صورت تداوم می تواند منجر به تغییر جهت دادن شاخص کل بورس در معاملات روز سه شنبه گردد. بر این اساس شاخص کل بورس با افت 65/ 0 درصدی حدود 8هزار واحد به عقب بازگشت. این نماگر بورسی با خاتمه یافتن دادوستدهای روز دوشنبه به عدد یک میلیون و 216 هزار واحد تنزل یافت.

سه نماد فارس، فولاد و ونیکی با اثرگذاری در مجموع 7/ 2 هزار واحدی، بیشترین تاثیر را در منفی تر شدن شاخص کل داشتند. از سوی دیگر شاخص کل هموزن نیز همچنان با قرار دریافت در مدار نزولی با افت 16/ 0 درصدی (714 واحدی) به عدد 431 هزار واحد بازگشت. در فرابورس ایران نیز گرچه شاهد بازگشت عظیمان این بازار از کف روزانه بودیم اما شاخص کل با افت 23/ 0 درصدی (40 واحدی) خاتمه سرخی رقم زد و روی عدد 17780 واحد ایستاد. سه نماد زاگرس، ذوب و شگویا بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل این بازار داشتند.

بازارهای جهانی فلزات در بازگشایی روز گذشته فرایند مطلوبی رقم زدند؛ به طوری که در گروه فلزات شاهد افزایش قیمت، به ویژه در فلز سرخ بودیم. این فلز مجددا بر فراز 9400 دلار معامله شد. در این بین نفت گرچه هفته گذشته خاتمه سبزی در مقیاس هفتگی داشت و رشد 6 درصدی ثبت کرد، اما در جریان معاملات روز دوشنبه بازارهای جهانی تا لحظه تنظیم این گزارش در مدار منفی معامله شد. ارزش معاملات خرد روز دوشنبه گرچه با رشد دو برابری نسبت به روز یکشنبه همراه شد اما همچنان تداعی گر فضای رکودی در بازار سهام است. بر این اساس در جریان دادوستدهای دیروز ارزش معاملات خرد بورس 1681 میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد فرابورس 411 میلیارد تومان رقم خورد. همچنین سهامداران حقوقی همچنان با خالص خرید مثبت 391 میلیارد تومانی جای پای خود را به عنوان خریداران ثابت معاملات این روزها محکم ترکردند. سهام زیرمجموعه دو گروه بانک و فرآورده های نفتی در صدر خریدهای آنان قرار داشت. حقیقی ها برای سومین روز متوالی در هیچ یک از صنایع خالص خرید مثبت نداشتند.

هواشناسی بازار سهام در روز گذشته

در روزی که شاخص کل بورس تهران با افت 65/ 0 درصدی همراه شد، از 321 نماد معامله شده، قیمت خاتمهی 13 سهم (4 درصد) مثبت بود و در مقابل 143 سهم (5/ 44 درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار 3 نماد (9/ 0 درصد) صف خریدی به ارزش 5/ 18 میلیارد تومان تشکیل داد، اما در مقابل شاهد شکل گیری صف فروش سنگین در 264 نماد بورسی (82 درصد) به ارزش 3027 میلیارد تومان بودیم. در فرابورس ایران نیز در روزی که آیفکس افت 2/ 0 درصدی را ثبت کرد، 117 نماد معامله شدند که در این میان قیمت خاتمهی 7 سهم (6 درصد) مثبت و 64 سهم (56 درصد) منفی بود. در این بازار نیز تنها 2 نماد (شصدف و غگیلا) (7/ 1 درصد) صف خریدی به ارزش 2/ 50 میلیارد تومان تشکیل دادند اما 98 نماد (84 درصد) نیز با صف فروشی به ارزش 1278 میلیارد تومان روبرو شدند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 6816

به "دلا رهراسی در بازار سهام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلا رهراسی در بازار سهام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید