زالی: شتاب در بازگشایی ها می تواند سناریوی اردیبهشت را تکرار کند

به گزارش آریا بلاگ، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به افزایش تعداد بستری ها در بخش های کرونایی و افزایش میزان مراجعات سرپایی به بخش های بهداشتی و درمانی استان در روز های اخیر، هشدار داد: هرگونه شتاب در بازگشایی ها می تواند سناریوی تلخ اردیبهشت ماه را مجددا تکرار کند.

زالی: شتاب در بازگشایی ها می تواند سناریوی اردیبهشت را تکرار کند

به گزارش ایرنا، علیرضا زالی درباره شرایط کرونا در استان تهران اظهار کرد: رعایت شیوه نامه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در استان تهران با شیب ملایمی رو به کاهش است.

وی با بیان اینکه معدل رعایت فاصله گذاری اجتماعی در هفته اخیر به 76،6 رسیده است، گفت: این درحالی است که میزان رعایت شیوه نامه ها در هفته های قبل به 82.3 درصد می رسید و این تنزل نشان دهنده کاهش رعایت فاصله گذاری اجتماعی است.

زالی تاکید کرد: یعنی کاملا از رعایت فاصله گذاری اجتماعی در حال فاصله گرفتن هستیم که این مسئله می تواند یک زنگ خطر جدی باشد.

همواره بین کاهش رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شیوه نامه های بهداشتی و بروز بیماری و افزایش میزان مراجعان بستری و مرگ و میر در طول امواج قبلی ارتباط پررنگی وجود داشته است که یک زنگ خطر جدی است.

وی با هشدار نسبت به خطرات نزدیک شدن عدد مولد پایه به رقم یک، اظهار کرد: این شاخص که همواره به نام یک شاخص علمی در این بیماری برای در تهران مورد توجه بوده است مدت ها به زیر یک تنزل کرده بود، اما این عدد در حال حاضر 0،99 و مماس بر یک است؛ اگر از یک بالاتر رود به معنای توسعه نو بیماری تلقی می شود و فاصله اندکی با عدد یک دارد که نشان دهنده این است که شرایط کاملا ناپایدار و شکننده است.

وی یادآور شد: تغییری که در میزان مراجعان سرپایی ما در بخش های بهداشتی و درمانی اتفاق می افتد اولین زنگ خطری است که معمولا می تواند نشان دهنده شکل گیری موج نو بیماری باشد.

افزایش بستری بیماران کرونایی بین پنج تا 17 سال

زالی با بیان اینکه بررسی گروه سنی مبتلایان نشان می دهد متاسفانه در طول دو هفته اخیر با یک فرایند رو به رشد، اما با شیب نسبتا ملایم میزان بستری ها در گروه سنی بین پنج تا 17 سال در استان تهران رو به رو بوده ایم، اظهار کرد: اگر چه قدر مطلق مرگ و میر در افراد زیر 10 سال پایین است، اما حتی در گروه سنی صفر تا 10 سال هم شاهد افزایش مرگ و میر بوده ایم.

وی با بیان اینکه برقراری مجدد محدودیت ها به شرایط بستگی دارد؛ گفت: طبقه بندی شهر ها بر اساس رنگ ها کاملا قراردادی است و به سرعت می تواند تغییر کند و بار ها در تهران شاهد سرعت در تغییر رنگ ها بوده ایم که بازتابی از شرایط رعایت شیوه نامه های بهداشتی است.

زالی هشدار داد: آنچه که در سطح شهر مشاهده می شود حاکی از آن است که با تقلیل رعایت شیوه نامه های بهداشتی رو به رو هستیم و در مکان هایی که در روز های اخیر تجمعاتی شکل گرفته فاصله گذاری اجتماعی کاملا مختل شده است.

وی تاکید کرد: اگر می خواهیم که رعایت شیوه نامه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی تاثیرگذار باشد، میزان رعایت آن باید به بالای 90درصد افزایش یابد و تنزل این شاخص ها یک زنگ خطر جدی برای امواج بعدی تلقی می شود.

زالی درباره میزان بستری های نو در بیمارستان های تهران گفت: در 24 ساعت گذشته بالغ بر 213 بیمار نو در بخش های کرونایی استان تهران بستری شده اند که حدود 85 نفر از آن ها در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

وی مجموعه کسانی را که در استان تهران به علت بیماری کرونا بستری هستند، 1915 نفر نام کرد و گفت: در چند روز اخیر برای اولین بار این رقم به بالای 1900 نفر رسیده است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: از این 1915نفر حدود 760 نفردر بخش های مراقبت های ویژه بستری هستند که ممکن است سرآغازی برای تغییر الگوی بستری در بیمارستان های ما باشد.

زالی همچنین از افزایش میزان مراجعات سرپایی به مراکز بهداشتی و درمانی در روز های اخیر خبر داد.

وی اضافه نمود: نتایج بررسی شرایط چندین بیمار کرونایی بدحال در تهران که در بیمارستان های اختصاصی کرونا بستری بوده اند، حاکی از بالا بودن بار ویروسی است که یک مسئله نگران کننده تلقی می شود.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در ادامه توضیح داد: بنا بر این جمع جبری این شواهد نشان می دهد شرایط تهران نسبت به هفته قبل در یک حالت ناپایدار است و باید مراقب باشیم شتاب در بازگشایی ها مشکل ایجاد نکند.

وی درباره آثار ناشی از کمرنگ شدن برخی از محدودیت ها در استان تهران همچون بازگشایی تالار ها و ... توضیح داد: به نظر می رسد که اگر شرایط در طول هفته اخیر تغییراتی داشته باشد لازم است که در تمامی محدودیت هایی که تا کنون کمرنگ شده اند بازنگری صورت گیرد.

زالی با اشاره به رصد مستمر شرایط کرونا در استان تهران، خاطر نشان کرد: ممکن است گاهی اوقات زنگ خطر هایی به صدا در بیاید و اگر خیلی زودتر از آنکه با طغیان بیماری رو به رو شویم اقدامات لازم را انجام دهیم با مرگ و میر کمتری رو به رو خواهیم بود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 7749

به "زالی: شتاب در بازگشایی ها می تواند سناریوی اردیبهشت را تکرار کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زالی: شتاب در بازگشایی ها می تواند سناریوی اردیبهشت را تکرار کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید