زیرساخت های مدیریت بحران تکمیل نیست

به گزارش آریا بلاگ، تهران (پانا) - سیلاب های اخیر در منطقه ها جنوبی کشور علی رغم پیش بینی های اجرا شده موجب شد تا خسارات زیادی به بافت مسکونی و کشاورزی در این منطقه ها وارد شود و به گفته نماینده مردم چابهار در مجلس هنوز زیرساخت های مدیریت بحران تکمیل نیست و سیلاب اخیر نشان دهنده ضعف عملکردی مدیریت بحران بود و باعث شد تا مسئولان غافلگیر شوند.

زیرساخت های مدیریت بحران تکمیل نیست

در پی بارش های 10 روز گذشته که منجر به ایجاد سیلاب در نقاط جنوبی کشور شد و خسارات زیادی به تاسیسات و زیرساخت های بخش کشاورزی و بافت مسکونی وارد کرد و علاوه بر این دست کم جان 10 هموطن در این حوادث گرفته شد. بسکمک از کارشناسان مدیریت بحران با وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان عنوان کردند که علی رغم پیش بینی های اجرا شده در زمینه وقوع سیلاب مدیریت بحران در سیل و آبگرفتگی اخیر غافلگیر شده و کار امدادرسانی بسیار ضعیف اجرا شده است. موضوعی که اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور آن را رد کرده و در گفت وگویی اظهار کرد: به هیچ عنوان غافلگیر نشدیم، غافلگیری یعنی ما از چیزی خبر نداشتیم و ناگهان رخ داد و معمولا در مورد زلزله به کار می رود، چرا که زلزله همچنان قابل پیش بینی نیست اما در مورد سیل اخیر نمی توان گفت غافلگیر شدیم، چرا که از چند روز قبل طبق پیش بینی و هشدار هواشناسی احتمال جاری شدن سیل مطرح شده بود.

نجار با بیان اینکه تمهیدات لازم برای مواجهه با سیل اتخاذ شده بود، گفت: علاوه بر اینکه مدیریت بحران در آغاز نیمه دوم سال نیز طی ابلاغیه ای تمام استان های کشور را برای مقابله و آمادگی با حوادث ناشی از بارش ها و مداخلات جوی به حالت آماده باش درآورده بود و پس از پیش بینی اخیر هواشناسی و اعلام هشدار سیل بار دیگر بر این آماده باش تاکید کردیم. به همین دلیل تاکید دارم که به هیچ عنوان از این سیل غافلگیر نشدیم.

معین الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی درباره ضعف های مدیریت بحران در سیل اخیر استان سیستان و بلوچستان به پانا گفت: به علت شدت و حجم بارندگی های اخیر در برخی شهرستان های استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس و کرمان، خساراتی به تاسیسات زیربنایی و اماکن مسکونی وارد شد و در استان سیستان و بلوچستان نیز علی رغم اینکه سازمان هواشناسی از چند روز قبل از وقوع سیلاب، هشدار قرمز داده بود اما وقوع سیلاب خسارات زیادی به بار آورد که مهم ترین آن از دست دادن تعدادی از هموطنان بود و بسکمک از منازل مسکونی در این سیلاب دچار تخریب شدند.

وی با گلایه از کمبود و نبود ساختارهای مدیریت بحران در برخی منطقه ها استان سیستان و بلوچستان گفت: بحران نباید تبدیل به فاجعه شود اما نبود برخی زیرساخت های مدیریت بحران در استان های کشور از جمله استان سیستان و بلوچستان باعث شد تا مسئولان غافلگیر شوند و از استان های دیگر و همچنین از مرکز کار کمک رسانی به مردم سیل زده انجام شود در صورتی که زیرساخت هایی همچون ایجاد سوله مدیریت بحران در هر منطقه از ضروریات است تا در این سوله ها انبارهای امدادی تامین شود و شاهد کمبودها نباشیم.

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعتبارات مدیریت بحران آنگونه که باید لازمه مدیریت بحران باشد نیست، گفت: اعتباراتی که به امر مدیریت بحران تخصیص داده می شود کمتر از نیازهای سازمان مدیریت بحران است و این مساله یکی از ضعف هایی است که با وقوع بحران از این ناحیه دچار آسیب می شویم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 9262

به "زیرساخت های مدیریت بحران تکمیل نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیرساخت های مدیریت بحران تکمیل نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید