سند همکاری های 25 ساله ایران و چین امضا شد

به گزارش آریا بلاگ، سند جامع همکاری های ایران و چین دقایقی قبل توسط محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و وانگ یی وزیر خارجه چین امضا شد.

سند همکاری های 25 ساله ایران و چین امضا شد

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

این سند با عنوان رسمی برنامه همکاری های جامع ایران و چین ثبت شده و حوزه های سیاسی، امنیتی، دفاعی، فرهنگی، کشاورزی، اقتصادی، علمی، جهانگردی، نفت و انرژی، زیرساخت های مخابراتی و فناوری ارتباطات، تجارت، بهداشت و سلامت و ... را شامل می گردد.

وزیر خارجه چین امروز با علی لاریجانی نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در روابط راهبردی با جمهوری خلق چین، حسن روحانی رئیس جمهور و محمدجواد ظریف ملاقات و تبادل نظر کرد.

وانگ یی در ملاقات با لاریجانی گفت: روابط چین با ایران تحت تاثیر شرایط روز نخواهد بود، بلکه دائمی و استراتژیک خواهد بود.

علی لاریجانی مشاور رهبر انقلاب نقش کلیدی در مذاکرات تنظیم این سند و نهایی کردن آن داشته است.

ایران و چین در جریان سفر رسمی شی جی پینگ به تهران در بهمن ماه 1394 با صدور بیانیه ای سطح روابط خود را به روابط راهبردی ارتقا دادند. در بند 6 این بیانیه دو طرف آمادگی خود را برای رایزنی و مذاکره جهت انعقاد سند همکاری بلندمدت بیان کردند.

در ادامه دستگاه دیپلماسی در یک همکاری نزدیک با سایر نهادهای کشوری در نهایت نسخه پیش نویس برنامه همکاری جامع را تهیه و در شهریور 1398 و در جریان سفر محمد جواد ظریف به چین این پیش نویس تحویل دولت چین شد.

دولت چین چند ماه بعد و در بهار 1399 بصورت رسمی نظر خود را پیرامون پیش نویس پیشنهادی طرف ایرانی بیان کرد. بعد از آن وزارت امور خارجه با همکاری نهادهای کشوری ضمن آنالیز سند، فرآیندهای قانونی را طی نمود و در نهایت هیات دولت سوم تیر 1399، مجوز رسمی شروع مذاکرات و امضای برنامه همکاری جامع بر اساس منافع متقابل بلندمدت را به وزارت امور خارجه اعطا کرد.

مهرماه 1399 محمد جواد ظریف در جریان سفر رسمی به پکن نظرات اصلاحی و تکمیلی ایران را به اطلاع طرف چینی رساند.

حدود پنج ماه بعد یعنی در نیمه اسفند 1399، طرف چینی نظرات خود پیرامون سند مذکور را به اطلاع وزارت امور خارجه ایران رساند و در نهایت این سند امروز به امضای وزیران خارجه ایران و چین رسید.

این سند شامل چه مواردی است و چه منافعی برای ایران به همراه دارد؟

طبق اعلام مقامات تهران و پکن این سند را باید برنامه ای سیاسی-راهبردی، اقتصادی و فرهنگی دانست که سویه های همه جانبه روابط دو کشور در ابعاد مختلف سیاسی - راهبردی ،اقتصادی و فرهنگی را در افقی بلندمدت دنبال می نماید.

یکی از مهم ترین ابعاد این سند، بعد اقتصادی آن و گسترش روابط دو کشور در حوزه های مختلف تجاری، اقتصادی و بازرگانی است؛ چرا که دو کشور بر این موضوع تاکید دارند که ظرفیت های بالقوه موجود برای همکاری های اقتصادی فی مابین فراتراز شرایط کنونی است و در این چارچوب در سند مذکور همکاری های دو کشور در حوزه های نفت، صنعت و معدن و حوزه های مرتبط با انرژی (نیرو، انرژی های تجدیدپذیر و ..) مورد تاکید قرار گرفته است.

از دیگر سو در راستای بهره برداری حداکثری از مزایای ژئوپلیتکی و ژئواکونومیک کشورمان، در این سند بر مشارکت موثر ایران در ایده کمربند-راه که چندین سال است، اجرای آن از سوی دولت پکن پی گیری می گردد، مورد تاکید قرار گرفته است.

بر اساس بعضی از اخبار منتشر شده در رسانه ها، بر اساس سند مذکور چین وارد کننده ثابت نفت از ایران خواهد بود، گرچه در حال حاضر نیز علی رغم تحریم ها و فشارهای آمریکا، پکن همچنان به خرید نفت ایران ادامه می دهد.

همچنین بر اساس اخبار مذکور ارتقای همکاری های بانکی، اقتصادی و بیمه ای و گشایش شعبات بانک های ایران و تاسیس بانک مشترک ایران و چین به ویژه ایجاد پیغام رسان ملی میان دو کشور، یاری به ساخت خط آهن در نقاط مختلف کشور، افزایش صادرات فراورده های نفتی به چین، یاری و سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت های انرژی فسیلی، سرمایه گذاری در تقویت کریدورهای راهبردی که از ایران می گذرند، سرمایه گذاری برای توسعه فراوری و صادرات انرژی از ایران به کشورهای منطقه، مشارکت در توسعه سواحل مکران، سرمایه گذاری برای فراوری انرژی های پاک در مناطق کویری ایران و ...از جمله بخش های مهم سند است.

همچنین بر اساس اعلام سخنگوی وزارت امور خارجه در این سند موضوع خاصی برای گسترش همکاری های بخش های خصوصی دو کشور در نظر گرفته شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 6648

به "سند همکاری های 25 ساله ایران و چین امضا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند همکاری های 25 ساله ایران و چین امضا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید