صحیح نیست در شرایط کنونی جامعه، ناامیدی را ترویج دهیم

به گزارش آریا بلاگ، رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این که با وجود تمامی مسائل، حوزه سلامت به خوبی خودش را سرپا نگه داشته است، گفت: به طور کلی هزینه ارائه خدمات سلامت از تورم تبعیت نکرده است.

صحیح نیست در شرایط کنونی جامعه، ناامیدی را ترویج دهیم

به گزارش آریا بلاگ، محمد حسین صومی در نشست خبری همزمان با شروع هفته سلامت با اشاره به اثر تغییرات ارزی بر خدمات سلامت، اظهار کرد: ارایه خدمات بهداشتی سطح اول همچنان رایگان بوده و در تمامی مراکز بهداشتی شهری و روستایی پزشکان همیشه حضور دارند.

وی دراین رابطه ادامه داد: هزینه ارائه خدمات غیر از حوزه دارو و پزشکی نیز بیش از 45 درصد افزایش داشته، اما این افزایش هزینه ای به مردم تحمیل نکرده است. سال جاری هم متوسط افزایش هزینه ها حدود 11 درصد بوده و در کنار افزایش هزینه ها تعداد بستری های 12 ماهه سال گذشته به نسبت سال 96، افزایش هفت درصدی و تعداد مراجعان برای دریافت تخفیف نیز افزایش داشته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش در واکنش به این موضوع که در سیستم بهداشتی ایران، درمان بر پیشگیری پیشی گرفته است، گفت: کاهش نرخ مرگ و میر مادران باردار، نوزادان، ریشه کن شدن قابل توجه بیماری های واگیردار مثل حصبه و سرخک و همچنین چرخه واکسیناسیون کامل، نشان دهنده اهمیت پیشگیری و آموزش اصول بهداشتی در نظام سلامت کشور است.

وی با بیان این که آمار شیوع سرطان نیز در ایران کم تر از کشورهایی مانند آمریکا بوده است، اضافه نمود: سرطان یک بیماری چندعاملی است که عوامل متعددی همچون ژنتیک، نوع محیط و تغدیه از بدو تولد در بروز آن نقش دارند.

صومی اظهار کرد: سرانه هزینه سیستم مراقبت به ازای هر فرد در تبریز، 38 هزار تومان و به ازای هر فرد روستانشین نیز برابر 140 هزار تومان است.

وی با بیان این که بالاترین بار ناتوانی ما در حوزه مسائل روحی روانی است، گفت: بیماری مسری که در فضاهای مجازی و غیرمجازی رخ داده و سعی در ناامید کردن مردم دارد، نمودی از اختلالات روانی بوده و صحیح نیست که در شرایط کنونی جامعه، ناامیدی را ترویج دهیم.

وی اضافه نمود: مردم مجبورند بین مسکن مناسب، تغذیه و خدمات سلامت مناسب یکی را انتخاب نمایند، وای به حال مملکتی که افراد برای تامین مسکن و غذا از دریافت خدمات سلامت چشم پوشی نمایند.

صومی در ادامه با بیان این که بعید به نظر می رسد که تعداد توریست سلامت در تبریز به بیش از این تعداد برسد، گفت: در مقایسه با سایر زمان ها توریست سلامت در سال گذشته بیشتر شده بود، به دلیل پرداخت یارانه، دولت نیز بیش از این توان پرداخت هزینه برای توریسم سلامت را ندارد و در صورت ارایه خدمات پزشکی با نرخ واقعی برای توریست های سلامت، مراجعه کم تر می گردد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شروع هفته سلامت از دوم الی هفتم اردیبهشت ماه، اظهار کرد: بعد از تشکیل سازمان ملل در جنگ جهانی دوم، سازمان بهداشت جهانی با هدف پیشگیری از جنگ و قتل و کشتار تشکیل و هفتم آوریل به عنوان روز جهانی سلامت و شعارهایی برای آن معین شد.

وی اضافه نمود: با توجه به مصادف شدن روز جهانی بهداشت با شروعین روزهای کاری در ایران، این مناسبت در دولت تدبیر و امید در قالب هفته سلامت گرامی داشته شده و سال جاری نیز شعار مراقبت های اولیه بهدشتی، راهی به سوی پوشش همگانی سلامت است به این منظور انتخاب شده و وظیفه ما تامین مراقبت های اولیه بهداشتی برای تمامی افراد با هر دین، توانمندی و در هر سنی است. با توجه به دو وظیفه عمده نظام سلامت مبنی بر تامین سلامت و دارو، دسترسی به خدمات پزشکی مناسب و مراکز جامع سلامت در کنار خانه های بهداشت باید مورد توجه قرار گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام کرد: عدالت در دسترسی به اصول بهداشتی، آموزش رکن سلامت و اساس بهداشت از جمله شعارهای هفته سلامت هستند، مشارکت اجتماعی مردم نیز اهمیت بسیار بالایی داشته و خدمات سلامت زمانی نتیجه خوبی خواهد داشت که برای مردم راضی نماینده باشد، آموزش بهداشت به مردم نیز باید باعث تغییر رفتارشان گردد.

وی با تاکید بر نقش هماهنگی بین بخشی در ارائه خدمات سلامتی به مردم، اظهار کرد: حداکثر 25 درصد امکانات سلامت در اختیار نظام سلامت بوده و سایر دستگاه ها نیز باید در ارایه خدمات مناسب همکاری نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 109

به "صحیح نیست در شرایط کنونی جامعه، ناامیدی را ترویج دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صحیح نیست در شرایط کنونی جامعه، ناامیدی را ترویج دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید