لنزی که می تواند ابتلا به آلزایمر را تشخیص دهد

به گزارش آریا بلاگ، آلزایمر نیز مانند بسیاری از بیماری های دیگر، هرچه زودتر تشخیص داده گردد، اقدامات بیشتری را می توان برای کاهش سرعت پیشروی آن انجام داد. یک لنز کاشتنی که به صورت آزمایشی ابداع شده است، می تواند با تغییر ظاهر خود در مراحل اولیه بیماری، به تشخیص زودهنگام آلزایمر یاری کند.

لنزی که می تواند ابتلا به آلزایمر را تشخیص دهد

پژوهشگران کره جنوبی، نوعی لنز پلیمری ابداع نموده اند که می تواند امکان تشخیص به موقع آلزایمر را فراهم کند.

به نقل از نیو اطلس، آلزایمر نیز مانند بسیاری از بیماری های دیگر، هرچه زودتر تشخیص داده گردد، اقدامات بیشتری را می توان برای کاهش سرعت پیشروی آن انجام داد. یک لنز کاشتنی که به صورت آزمایشی ابداع شده است، می تواند با تغییر ظاهر خود در مراحل اولیه بیماری، به تشخیص زودهنگام آلزایمر یاری کند.

این لنز پلیمری شفاف و زیست سازگار که به وسیله دانشمندان مؤسسه ماشین آلات و مواد کره جنوبی (KIMM) ساخته شده است، در پشت قرنیه کاشته می گردد تا تداخلی با دید بیمار نداشته باشد.

این لنز دارای یک آرایه رنده مانند متشکل از خطوط موازی کوچک است. لایه ای از هیدروژل شفاف که بالای آن رنده قرار گرفته است، به همین ترتیب دارای آرایه ای از شکاف های موازی است که از میان آن عبور می نماید. در شرایط عادی، خطوط و شکاف ها به گونه ای در یک راستا قرار می گیرند که یک الگوی خنثی را تشکیل دهند.

اگر حتی مقادیر کمی از مواد شیمیایی مرتبط با آلزایمر در مایع چشمی وجود داشته باشد، با هیدروژل تماس پیدا می نماید. با این کار، فاصله شکاف های آن تغییر می نماید. در نتیجه، هنگامی که آن ها با خطوط زیرین روی خود لنز ترکیب شوند، الگویی را ایجاد می نمایند که به عنوان الگوی مویر (moiré pattern) شناخته می گردد. این الگو گاهی اوقات هنگام نمایش لباس های راه راه یا سایر چیز های راه راه روی صفحه تلویزیون دیده می گردد.

اگرچه الگوی مویر لنز برای بیمار قابل مشاهده نیست، اما می توان آن را با میکروسکوپی که به عنوان بخشی از معاینه منظم روی چشم قرار می گیرد، تشخیص داد. این فناوری پیشتر روی چشمان خوک آزمایش شده است.

این پژوهش، در مجله Bioactive Materials به چاپ رسید.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید
انتشار: 26 دی 1401 بروزرسانی: 26 دی 1401 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 11676

به "لنزی که می تواند ابتلا به آلزایمر را تشخیص دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لنزی که می تواند ابتلا به آلزایمر را تشخیص دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید