یاری اولیه برای زمان وجود جسم خارجی در گوش

به گزارش آریا بلاگ، نمناک/گوش انسان از سه بخش تشکیل شده است:گوش بیرونی، گوش میانی و گوش داخلی. هر بخش ساختار منحصر به فرد خودش را دارد که نقش متفاوتی را در فرآیند انتقال امواج صدا به سیگنال های موجود در مغز ارسال می نماید. گیر کردن یک جسم خارجی در گوش عامل ایجاد درد، عفونت و مسائل شنوایی می گردد. معمولا اگر یک جسم داخل گوش فردی بزرگسال گیر کند متوجه آن می گردد اما ممکن است بچه ها متوجه این شرایط برای خودشان نباشند. درادامه این بخش از بهداشت و سلامت بنا به درخواست بعضی از کاربران راهکارهای فوری و صحیح در زمان وجود جسم خارجی داخل گوش را برایتان آورده ایم.

یاری اولیه برای زمان وجود جسم خارجی در گوش

اگر یک جسم در گوش شما گیر کرد :

از داخل کردن هر ابزار دیگری مثل گوش پاک کن به داخل گوش خودداری کنید، زیرا این کار خطر هل دادن جسم به قسمت های عمیق تر و آسیب دیدگی به گوش را افزایش می دهد.

در صورت امکان جسم را از گوش خارج کنید. اگر جسم به طور واضح و شفاف قابل رویت است، سعی کنید به شکل کاملاً ملایم نوک آن را بگیرید و با چیزی شبیه به موچین ، به آرامی آن را بیرون بیاورید.

از نیروی گرانشی زمین بهره ببرید و سر خود را در همان قسمتی که جسم در آن گیر نموده است، به سمت زمین بگیرید تا جسم توسط نیروی جاذبه به سمت زمین پایین بیاید.

از روغن مخصوص برای حشرات بهره ببرید. اگر جسم خارجی که در گوش شما گیر نموده یک حشره است، سر خود را به گونه ای خم کنید تا گوشی که حشره در آن گیر نموده است، به سمت بالا باشد. مقدار کمی روغن معدنی مثل روغن زیتون یا روغن بچه داخل گوش بریزید. این روغن باید گرم باشد اما مراقب باشید که از روغن داغ استفاده نکنید. روغن را برای هیچ چیز دیگری غیر از حشره استفاده نکنید. بهتر است که این روش را برای بچه ها به کار نبرید زیرا ممکن است که پرده گوش سوراخ گردد. علائم سوراخ شدن پرده گوش، درد، خونریزی و ترشح از گوش است.

گوش را برای خارج کردن جسم شستشو دهید. از سرنگ های مخصوص شستشوی گوش با آب گرم بهره ببرید و آن را داخل گوش بریزید. در چنین حالتی هیچ جسم دیگری مثل سمعک نباید داخل گوش قرار داشته باشد ، زیرا به پرده گوش آسیب وارد می گردد.

نکته : در نهایت اگر از روش های بالا نتیجه نگرفتید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همگردی
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 6243

به "یاری اولیه برای زمان وجود جسم خارجی در گوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری اولیه برای زمان وجود جسم خارجی در گوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید