تمدید پیمان استارت 3 بین مسکو و واشنگتن رسما وارد فاز اجرایی شد

به گزارش آریا بلاگ، روسیه و آمریکا امروز، چهارشنبه از شروع اجرای تصمیم تمدید پیمان کاهش سلاح های استراتژیک هجومی استارت 3 به مدت پنج سال خبر دادند.

تمدید پیمان استارت 3 بین مسکو و واشنگتن رسما وارد فاز اجرایی شد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از سایت شبکه راشاتودی، وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای بیان کرد، امروز یادداشت هایی با سفارت آمریکا در مسکو در زمینه تکمیل تدابیر داخلی بحران اجرای توافقنامه امضا شده بین دو کشور در زمینه تمدید پیمان استارت 3 رد و بدل شد.

در این بیانیه اشاره شده است تصمیم اجرای تمدید پیمان نیواستارت یا استارت 3 با همان چارچوب اصلی و هیچ تغییری از امروز تا پنجم 2026 ادامه خواهد داشت.

وزارت خارجه روسیه اشاره نمود: تماس تلفنی بین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و جو بایدن، همتای آمریکایی در 26 ژانویه نقش اصلی در دستیابی به این توافق ایفا کرد.

در این بیانیه تاکید شد: تمدید این پیمان اجازه تضمین حفظ سازوکار محوری برای حمایت از ثبات استراتژیک و ادامه اجرای آن براساس برابری در کاهش زرادخانه موشکی هسته ای هر دو طرف می دهد.

در این بیانیه تاکید نمود: روسیه و آمریکا به عنوان بزرگترین کشورهای هسته ای در سطح دنیا مسؤولیت خاصی در این زمینه دارند و تمدید استارت 3 یا نیواستارت به منزله تصمیمی مهم برای حفظ سطح لازم شفافیت در این زمینه با تعهد قطعی به توازن منافع است.

وزارت خارجه روسیه ادامه داد: امیدواریم توافقنامه امضا شده با واشنگتن درباره سرنوشت پیمان که زیربنای امنیت ملی است در سال های اخیر به دلیل سیاست های نابودگرانه آمریکا از رویکرد حاکم شده بر آن عبور کند.

وزارت خارجه روسیه با آمادگی مسکو برای قدم گذاشتن در این راستا اشاره نمود: کوشش های قابل لمس مستلزم احیای مذاکرات روسیه و آمریکا در این زمینه به سوی مذاکرات پایدار و تحقق نتایج جدید برای امنیت ملی دو کشور و ثبات استراتژیک دنیای هستند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در توییتر نوشت: تمدید استارت 3 دنیا را امن تر نموده و این تصمیم به منزله سرآغاز کوشش های دولت جدید آمریکا با هدف تضمین نظارت فعال بر تسلیحات است که از خطرات جنگ می کاهد و اجازه منع رقابت تسلیحاتی را می دهد.

پیمان استارت 3 به رغم پیشنهادات مکرر روسیه برای تمدید پیمان که از سال 2011 اجرایی شده در دوره دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا در مرز فروپاشی نهاده شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 6109

به "تمدید پیمان استارت 3 بین مسکو و واشنگتن رسما وارد فاز اجرایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمدید پیمان استارت 3 بین مسکو و واشنگتن رسما وارد فاز اجرایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید