دبیر کل سازمان ملل: وقت همبستگی است نه تحریم!

به گزارش آریا بلاگ، دبیر کل سازمان ملل متحد در نامه ای به کشور های گروه 20 بر ضرورت رفع تحریم های کشور ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا تأکید کرده است.

دبیر کل سازمان ملل: وقت همبستگی است نه تحریم!

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه خواستار تعلیق تحریم های اعمال شده علیه کشورهای مختلف دنیا شد.

به نوشته فارن پالیسی گوترش در نامه ای روز سه شنبه تأکید کرده تحریم ها خطرات سلامت را برای میلیون ها نفر از مردم برجسته کرده و در تلاش های دنیای برای مقابله با ویروس کرونا اخلال ایجاد می کنند.

در روزهای گذشته درخواست های دنیای برای تحریم های وضع شده علیه کوبا، ایران، کره شمالی، ونزوئلا و زیمبابوه جهت مقابله با ویروس کرونا شدت گرفته است.

گوترش در نامه ای خطاب به کشورهای گروه 20 نوشته است: من خواستار رفع تحریم های اعمال شده علیه کشورها جهت ضمانت دسترسی به غذا، تجهیزات ضروری سلامت و حمایت های پزشکی در بحبوحه شیوع کووید-19 هستم. زمان همبستگی است نه حذف.

دبیر کل سازمان ملل متحد خاطرنشان کرده در دنیای در هم تنیده امروزه نظام بهداشتی هر کشوری تنها به اندازه ضعیف ترین نظام بهداشتی در دنیا قدرت خواهد داشت. او می نویسد: به خاطرداشته باشیم در دنیای در هم تنیده امروزی میزان قوی بودن ما فقط به اندازه ضعیف ترین نظام بهداشتی است.

با وجود این، یک دیپلمات در شورای امنیت سازمان ملل متحد به فارن پالیسی گفته است هیچ تلاش هماهنگ و جدی در این شورا برای رفع تحریم علیه کشورهای دیگر در جریان نیست.

نامه آقای گوترش در شرایطی منتشر شده که طی روزهای گذشته فشارها بر دولت آمریکا برای رفع تحریم ها علیه ایران فزونی گرفته است.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و سایر مقام های دولت این کشور در روزهای گذشته بارها مدعی شده اند تحریم های آمریکا اخلالی در ارسال کمک های بشردوستانه با ایران ایجاد نمی کند.

کارشناسان مسائل تحریمی می گویند با آنکه از لحاظ تئوری این نکته ممکن است صحیح باشد در عمل تحریم های بانکی آمریکا شرکت ها را برای انجام هر گونه مبادله با ایران بی میل می کند.

طی یک ماه اخیر به دنبال شیوع بیماری کووید 19 در کشورهای دنیا و ایران، شمار زیادی از سران کشورها مانند ترکیه، روسیه و پاکستان و چین خواستار لغو تحریم های آمریکا علیه ایران شده اند. تحریم های آمریکا باعث شده است ارسال تجهیزات و مواد لازم برای مقابله با ویروس کرونا با مشکل روبرو شود.

دبیرکل حزب الله لبنان نیز اول فروردین ماه طی سخنرانی خود، درباره شیوع بیشتر کرونا در ایران به دلیل تحریم ها هشدار داد و گفت که این تحریم ها جنایت علیه بشریت است.

با این حال دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در واکنش به درخواست های بین المللی گفته است که با لغو تحریم های این کشور علیه ایران مخالفت است.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 2740

به "دبیر کل سازمان ملل: وقت همبستگی است نه تحریم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیر کل سازمان ملل: وقت همبستگی است نه تحریم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید