کرونا مکمل پازل غرب برای ایران هراسی و چین هراسی

به گزارش آریا بلاگ، رسانه های غربی کوشش می نمایند با استفاده از شیوع ویروس کرونا در چین و ایران به احساسات ضد چینی و ضد ایرانی در آسیای مرکزی دامن بزنند.

کرونا مکمل پازل غرب برای ایران هراسی و چین هراسی

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

حسین اسوبعلی اف کارشناس مسائل منطقه در یادداشتی که در اختیار خبرنگار خبرنگاران در دوشنبه قرار داد، به کوشش های رسانه های غربی برای دامن زدن به چین هراسی و ایران هراسی با بهانه شیوع ویروس کرونا در این کشور ها پرداخته است.

در این یادداشت آمده است: در حالی که رهبری چین از دستاوردهای مبارزه با ویروس کرونا گزارش می دهد، تعداد بالایی از کشورهایی آسیایی، اروپایی و آمریکا با شیوع سریع این ویروس روبرو شده اند.

مثل همیشه موارد ابتلا به ویروس، اشاعه گسترده اخبار چه در رسانه های رسمی و چه به وسیله اینترنت را به همراه دارد که تأیید صحت و سقم آنها سخت است.

زیرا بیشتر آنها نه بر آمار و ارقام و دلایل عینی بلکه بر تصور و حتی بیم و نگرانی های مردم عادی مبتنی می باشند.

غالباً از این بیم و نگرانی ها رسانه های دولتی هم استفاده می نمایند تا به این دست اخبار به اصطلاح رنگ و بوی سیاسی داده و در عرصه بین المللی علیه کشورهای رقیب خود به کار گیرند.

در حال حاضر تنها کشورهای غربی هستند که به طور فعال اطلاعات مربوطه با پیش بینی های را در خصوص تاثیر ویروس کرونا به ثبات مالی و سیاسی پخش می نمایند.

به عنوان مثال در ماه های نخستین شیوع ویروس کرونا در چین رسانه های غربی درباره پیامدهای سیاسی آن برای حزب کمونیست این کشور نوشتند که اگر نتواند بر ویروس غلبه کند پس با نارضایتی مردم و بی ثباتی فزاینده ای رو به رو خواهد شد. اما پس از آنکه پکن اقدامات موثری در جهت کنترل وضع اتخاذ کرد، رسانه های اروپایی و آمریکایی مدعی شدند که چین عمدا به دنبال اعلام شرایط اضطراری است تا از این طریق مخالفان سیاسی خود را حذف نمایند.

این بحث زمانی مطرح شد که رهبری چین به دلیل عدم توان کنترل بر وحشت و سردرگمی مردم، تعدادی از مقامات بلندپایه محلی استان هوبی را برکنار کرد.

در حال حاضر با توجه به گسترش ویروس کرونا در ایتالیا، فرانسه، آمریکا، کره جنوبی، روسیه و غیره، رسانه های بین المللی صحبت از افزایش احساسات ضد چینی در جوامع غربی به میان آورده اند. ویژگی این احساسات اروپایی ها در آن است که از چین هراسی آنها نه تنها چینی ها، بلکه نمایندگان سایر ملیت های آسیایی نیز رنج می برند.

رسانه ها تعداد زیادی از موارد تهدید و زورگویی شفاهی و جسمی علیه آسیایی ها در این کشورها را به ثبت رسانده اند.

به بهانه ویروس کرونا غربی ها به طور گسترده به تبلیغات رسانه ای علیه ایران پرداخته اند.

همانگونه که اعلام شد در ایران بعد از چین نمایندگان اقشار مختلف از جمله بعضی از مقامات به این ویروس مبتلا شدند.

اخبار مربوط به این شرایط را دولت و رسانه های رسمی جمهوری اسلامی پنهان نداشته و همیشه اطلاع رسانی می نمایند.

اما بی بی سی، سی ان ان، فاکس نیوز و سایر رسانه های غربی بلافاصله پیش بینی کردند که افزایش تعداد مبتلایان به کرونا منجر به پیامدهای سیاسی جدی برای تهران خواهد شد.

جالب اینجاست که این رسانه ها برای تائید خواسته های خود در خصوص ایران، غالبا به کارشناسان و تحلیلگرانی مراجعه می نمایند که مخالف نظام جمهوری اسلامی بوده و هرگز نمی توانند به عنوان بی طرف نظر دهند.

حتی تا جایی پیش می فرایند که موضوع به مسخره کشیده می گردد: شیوع این ویروس را نیز مشکل نظام می دانند.

اگر بر اساس منطق آنها قضاوت کنیم پس نظام سیاسی سایر کشورهای که با کرونا دست و پنجه نرم می نمایند، اعم از ایتالیا، آمریکا، فرانسه و... نیز مشکل دارد.

اما این کارشناسان و تحلیلگران فقط از احتمال قیام مردم به دلیل بی کفایتی مقامات ایران در مبارزه با کرونا صحبت به میان می آورند و چنین پیش بینی های را حتی برای کشورهای از نظر سیاسی، اجتماعی و امنیتی بسیار آسیب پذیر هم ندارند.

واضح است که چنین ادعاهای کارشناسان و رسانه های غربی غیر واقع بینانه بوده و اهداف سیاسی را دنبال می نمایند. زیرا بر خلاف خیلی از مناطق و کشورها گرفتار کرونا شده اند و یا در معرض تهدید آن قرار گرفته اند، ایران از سطح به مراتب بالاتر بهداشتی برخوردار بوده و به لحاظ ارائه خدمات پزشکی و تاسیسات مربوطه رتبه 15 دنیا را به خود اختصاص داده است.

باید گفت که تا حدودی کشورهای آسیای مرکزی نیز تحت تأثیر تبلیغاتی ضد چینی رسانه های دنیای قرار گرفتند که نتیجه آن را می توان یک نوع رشد احساسات ضد چینی تلقی کرد. علائمی از این موضوع در همه کشورهای منطقه و از جمله قزاقستان و قرقیزستان به نظر می رسد که تازه ترین مورد وا داشتن چینی ها به بستن غرفه ها و قطع فروش در بزرگترین بازار آسیای مرکزی موسوم به دوردوی در بیشکک می باشد.

ولی با این همه نباید انتظار تحرکات جدی ضد چینی در کشورهای آسیای مرکزی را داشت. دولت های منطقه بر شرایط کنترل کامل داشته و از احتمال بروز هر گونه اقدامات در این زمینه جلوگیری به عمل می آورند، زیرا چین نه تنها همسایه آسیای مرکزی بلکه سرمایه گذار اصلی بیشتر کشورهای منطقه نیز می باشد.

با وجود کوشش های رسانه ای کشورهای غربی جهت استفاده از بحث ویروس کرونا با هدف تهییج افکار عمومی علیه ایران، رسانه های آسیای مرکزی به دنبال این خط نرفتند. هیچ یک از رسانه های چاپی و الکترونیکی (از جمله اینترنت) منطقه اقدام به انتشار اطلاعات مغرضانه سیاسی علیه ایران و اقدامات دولت جمهوری اسلامی نکردند. تنها اقداماتی که دولت های آسیای مرکزی اتخاذ کردند محدودیت پروازها با کشورهای گرفتار ویروس کرونا و وضع قرنطینه برای افرادی می باشد که از این کشورها وارد می گردد.

در مجموع (به استثنای موارد محدود و جداگانه) در منطقه نسبت به ایران نظر منفی وجود ندارد و به این دلیل رسانه های محلی سعی می نمایند اخباری را انتشار دهند که واقعیات موجود در جمهوری اسلامی را بیان کند.

نکته قابل توجه این است که رسانه های لیبرال و غربی که بیشتر متکی به ایرانیان ساکن اروپا و کشورهای غربی می باشند، در آسیای مرکزی خریدار ندارند.

در عموم نظر غالب در میان جوامع منطقه این است که ایران یک کشور به لحاظ پزشکی توسعه یافته بوده و قادر به مقابله با تهدید کرونا و جلوگیری از گسترش آن به کشورهای همسایه می باشد.

ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 2489

به "کرونا مکمل پازل غرب برای ایران هراسی و چین هراسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا مکمل پازل غرب برای ایران هراسی و چین هراسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید